Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Trianon elkerülhetetlen volt?

Trianon elkerülhetetlen volt?

Figyelt kérdés

Annyi kisebb nemzetiség élt már az országban, hogy egyszer úgy is szétváltak volna tőlünk. Ti mit gondoltok erről?

Nem vagyok jártas a témában, ezért kérnék ezzel a témával kapcsolatban egy kis segítséget. Tudom, hogy a történelemben nincsen ha, csak ezen elgondolkodtam most.



2023. máj. 15. 20:22
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
23 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
34%
Nagy-ausztriai Egyesült Államokként szerintem lett volna jövője a monarchiának.
2023. máj. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Meg vagyok győződve arról, hogy sok minden elkerülhető, megfelelő belelátással az eseményekbe.
2023. máj. 15. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
77%
Feszültségmentes nagy Magyarország nem lett volna, ahogy Trianon előtt sem volt az. Ha már korábban magunktól adunk fel területeket, nem elveszik tőlünk, akkor az etnikai határokat tiszteletben tartathattuk volna.
2023. máj. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Több soknemzetiségű ország mai napig nem vált szét, pl Svájc, Spanyolország, UK, Irán stb.
2023. máj. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
13%

A Trianoni döntések nem a nemzetiségek elválasztása miatt történtek hanem büntetésből egy csatlós országnak, amely a háború(k) ban mindig a vesztes oldalon harcolt.

(Nincsen párhuzam. A mostani háborúval fenyegető időkben-nem én mondom, a kormány-,IS az elítélt oldalon vagyunk. Kérdés, hogy megint melléfogunk-e?)

2023. máj. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
0%
Nem volt az. Például ha a Kiegyezés után erőszakosan magyarosítunk telepítésekkel, a nemzetiségek kulturális életének ellehetetlenítésével, akkor a világháborúkra már csak nyomokban maradtak volna nemzetiségek.
2023. máj. 15. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
53%
A legtöbben ezt hiszik, de 90%, hogy nem, vagy csak ennyire. Nem volt olyan sok kisebbség igazából, ez el van túlozva. Nagyon sokan asszimilálódtak volna például. Nem sok esélye volt Trianonnak. Sok kisebbségi egyébként nem akart elszakadni. Ez egy totál bullst, mint az, hogy elnyomtuk a kisebbségeket. Mindenki ezt hiszi, de nem igaz.
2023. máj. 15. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Igazából szerintem nem büntetés volt, és a nemzetiség is csak ürügy. Elveszítettük a háborút, és a szomszédos, a győztes oldalon álló országok a nemzetiségekre való tekintettel területeket követeltek. A románok pl egyenesen a Tisza vonalánál akarták meghúzni Románia határait. Minden háború valamilyen formában erőforrásokért zajlik. Aki győztes oldalon áll egy háborúban, mindig nyerni akar a dolgon valamit, akkor sem volt ez másképp.


Tegyük fel, én egy Antant nagyhatalom vagyok, mik lennének a szempontjaim?


Az ellenséges, nagy kitejredésű birodalmakat széttagolom kisebb nemzetállamokra. Ez gátolja a tömbösödésüket. A magyar királyság erre kiváló célpont volt, mert semmi ereje nem maradt ellenállni, és cserébe körül volt véve olyan győztes országokkal, akiknek a nemzetiségeiből elég sok élt Magyarország területén. Hát akkor kapjanak ők jó nagy csontokat, hogy boldogok legyenek, és akkor lesz itt egy csomó, kis- és közepes méretű ország, akik így nem fognak tudni egy hatalmi tömbbé összeállni.


Adott a másik probléma: Németország és Ausztria etnikailag eléggé közel áll egymáshoz, és együtt még mindig erős hatalmi centrumot képes alkotni. Ezért azt meg kell akadályozni, hogy ők egyesüljenek, elvileg ezért cserébe volt az, hogy még Ausztria is kapott területeket Magyarországból.


A végeredmény? A Monarchia egyik fő alapját képező Magyarország megsemmisült, cserébe körülöttük megerősödött egy csomó kis ország, akik biztosan abban érdekeltek, hogy a Monarchia és a Magyar Királyság ne éledjen újra. Egyúttal megállapodunk az osztrákokkal is, hogy a németekkel nem lehetnek egy ország. Elvileg job done. Az más kérdés, hogy már akkor mondták sokan, hogy ilyen durva békediktátum kb előszobája egy még nagyobb világégésnek, és úgy is lett.

2023. máj. 16. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Én úgy látom, hogy amennyit a Románok elvettek tőlünk, az tényleg nagy része Magyar lakta terület volt. A Horvátok, ha jól tudom, ők a békeszerződés előtt leváltak már.szerintem jogos lett volna, ha valamennyi területet elcsatolnak tőlünk, de a 2/3-a az nagyon túlzás.
2023. máj. 16. 20:42
 10/13 anonim ***** válasza:
35%
Oké, túlzás. Mit szerettél volna ezzel mondani?
2023. máj. 17. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!