Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megvan valahol az összes...

Megvan valahol az összes szerzői joggal védett anyag listája? Az emberiség összes olyan műve amihez jelenleg érvényes szerzői jog van kötve ami még nincs feloldva?

Figyelt kérdés
2023. ápr. 26. 06:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mindig az adott ország szerzői jogi intézményéhez kell fordulni. Attól függ, hogy pl művészeti jogokról, vagy feltalálói jogokról van-e szó.


Magyarországon pl. az Artisjus az egyik.

2023. ápr. 26. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
A szerzői jog a halál után 70 évvel jár le. Gyakorlatilag két generáció részesül anyagilag a jogokból.
2023. ápr. 26. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
@2 Ennél azért ez jelentősen bonyolultabb.
2023. ápr. 26. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

2-es, az EU-ra és a művészeti dolgokra vonatkozik, USA-ban, ha jól emlékszem, az első kiadás utáni 90év után jár le a szerzői jog.

Ipari jogok meg megint más szabályozás alá esnek.

2023. ápr. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igazából csak olyanba nem akarok bekerülni hogy valamit felrakok a weblapomra és kiderül hogy jogot sértettem.
2023. ápr. 26. 11:10
 6/7 anonim ***** válasza:

Legegyszerűbb megoldás, ha csak saját dolgokat teszel fel a weboldaladra, vagy mindent elkészíttetsz a nulláról saját alkotásként általad megbízott alkotókkal (fotós, videós, zenész, szövegíró, grafikus, webdesigner, stb), akik írásba adják neked, hogy az alkotásaikat felhasználhatod, senki más jogait sértő forrás anyagokat nem használtak az alkotási folyamatuk során, illetve jogi és anyagi felelősséget vállalnak érte, hogy ha bárki ilyen követeléssel élne, akkor ők helyt állnak érted, így téged nem érhet emiatt kár.


Pl. Tipikus hiba lehet, hogy egy webdesigner spórolni akar a saját alkotói munkájával, keres egy képet és abból szerkeszti meg a dizájnodat, logódat, akármit. Vagy hogy megrendelsz egy videót, a videós nagy részét le is forgatja, de hiányzik neki egy snitt, amit letölt egy weboldalról, hogy legyen olyan is a videóban, vagy különösen ilyen lehet a videók alatti zene, aminek a jogdíját meg kell fizetni, különben lehetnek belőle jogdíj reklamációk. Ma már létezik egy csomó féle stock zene oldal, ahol lehet ilyen videókhoz zenéket vásárolni, de figyelni kell rá, hogy a felhasználási jogokat megfelelően adja meg az ember - és azt is érdemes tisztázni a zene forrásával, hogy az Artisjus tartani fogja-e a markát érte, vagy feléjük is rendezve vannak-e a zenei jogdíjak.


Tipikus csapda lehet, hogy ingyen használható Creative Commons dolgokat keresel, remélve, hogy abból nem lehet gond és ingyen van. Csak a legtöbb oldalra bárki bármit feltölthet, csak oda kell írnia, hogy Creative Commons alatt megosztja. Viszont ha ő mástól lopott egy jogvédett képet, akkor hiába osztja meg Creative Commons licenc alatt, az egy hamis jognyilatkozat és téged még elővehetnek érte, hogy lopott képet használsz.

Ha ez egy pénzt nem termelő hobbi blog, akkor valószínűleg kevésbé lesz bajod belőle, de kellemetlen még akkor is lehet. Viszont minél inkább üzleti célra használod az oldalt és a rajta levő dolgokat is, annál inkább eredményezhet anyagi felelősséget is, hogy jogtalanul használsz valamit. Ezért annál inkább érdemes a jogokat tisztába tenni, hogy minél kisebb kockázat legyen benne.

2023. nov. 11. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az összes alkotás biztosan nincs mind nyilvántartva, mivel a szerzői jogvédelem alapvetően megillet minden alkotást a keletkezésétől. Nem szükséges regisztrálni minden alkotást a jogvédelemhez. A regisztráció általában csak további védelmet, vagy egyéb lehetőségeket jelent.


Alapvetően mindent jogvédettnek kell tekinteni. Vannak olyan dolgok, amik nem jogvédettek, mert nem felelnek meg az "egyéni, eredeti jelleg" minimális követelményének, vagy mondjuk pl. egy állat/gép/AI készíti, nem ember. Ezeket a peremfeltételeket viszont már általában csak a bíróság és az általuk felkért szakértők tudják tisztába tenni, hogy vajon megilleti-e az alkotást a védelem, vagy sem. Semmi esetre sem elég a te véleményed, hogy nem jogvédett, ha a jogtulajdonos úgy gondolja, hogy védett az alkotása.


Szóval alapvetően minden alkotás jogvédett. Vagy te vagy a jogtulajdonos és akkor te döntöd el, hogy mit csinálsz vele, vagy valaki más hozta létre és akkor ő dönti el, hogy mit lehet vele csinálni, vagy mit nem. Ha a jogtulajdonos engedélyt ad neked, akkor pontosan arra van jogod, amire engedélyt kaptál.

Ha megveszel egy képeslapot, vagy kinyomtatott fényképet, akkor annyi jogod van, hogy azt a papír képet nézegesd, kitedd a lakásodban, munkahelyeden, akárhol. Nincs jogod lefotózni/bescannelni és a weboldaladon használni, nincs jogod sem akkorában, sem felnagyítva sokszorosítani és árulni másoknak. Te csak azért az egy darab adott méretű képért fizettél, csak azt az egy darab fizikai terméket használhatod.

Ha megveszel egy zenét iTunes-on, akkor nincs jogod betenni egy videó alá, met a felhasználói feltételek (amit elfogadtál, de nem olvastál el) ezt nem engedik meg. Csak hallgathatod és annyi. Ahhoz, hogy egy videó alá tehesd és közzétehesd, hogy mások is megnézzék, ennek megfelelő szerződést kell kötnöd, jogdíjat kell fizetned és akkor csinálhatod. Az iTunes ilyen engedélyekkel nem foglalkozik, erre más oldalak szakosodtak - egyre több ilyen van.

2023. nov. 11. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!