Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az özvegyi haszonélvezet az...

Az özvegyi haszonélvezet az alább részletezett esetben is jár?

Figyelt kérdés

Az ingatlan, ahol a házaspár együtt lakott, még a férj által megvásárolt ingatlan. A feleség (második házasság) a megvásárlás után 14 évvel költözött az ingatlanba.

A férj első házasságából született fiára iratta a tulajdonjogot halála előtt 1 évvel; a férj nemrégen meghalt.

Az özvegynek így is jár a haszonélvezeti jog?


2023. ápr. 17. 14:26
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem, mert az özvegyi haszonélvezeti jog az örökség részét képezö ingatlanra vonatkozik csak. A férj fiára átiratott ingatlan nem az örökség része, kivéve, ha ajándékozásal került a fiú tulajdonába, ebben az esetben az özvegy megtámadhatja az örökösödési szerzödést, egyes esetelben semmissé nyílváníttathatja, de a köteles rész mindenképpen járna neki, ezért jogosuöt a haszonélvezetre.
2023. ápr. 17. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

#1

A házasságkötés előtt vásárolt ingatlan eladása, elajándékozása nem támadható meg, mert annak tulajdonjoga a házasság előtt keletkezett.

Amit Te említesz az tulajdonképpen az örökségből kizárás egy esete.

Ebbe a kategóriába tartozik az ági vagyon is amely nem lesz közös szerzemény a házasság alatt.

Rosszul tudom?

2023. ápr. 17. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Többet kellene tudni a részletekről. Az ajándékozás (ha ez történt pontosan, és nem eltartási szerződés vagy adásvételi szerződés) megtámadható az örökös(ök) részéről. Ha két örökös van - az első házasságból származó fiú és a második feleség- akkor értelemszerűen a feleség támadja meg az ajándékozási szerződést. Az örökhagyó által a halálát megelőző tíz éven belül bárkinek juttatott ingyenes adomány értéke a kötelesrész alapjához tartozik. Szóval ha két örökös van, akkor az ajándékozott ingatlan negyede (nem fizikailag hanem pénzben) a feleségé. Ha a feleséggel eltöltött évek alatt semmilyen korszerűsítés nem történt az ingatlanban akkor egyéb járandóság nincs, ha korszerűsítés történt amit a házasság alatt csináltattak akkor a feleség tulajdoni lapon kívüli tulajdonossá vált. Szóval az elhunyt az egész ingatlant nem ajándékozhatta volna el..stb..Ezer variáció létezik még.
2023. ápr. 17. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

#2 rosszul tudod.

Az nem házastársak közötti vagyonmegosztás ahol a házasság előtt vásárolt vagyon megőrzi különvagyoni jellegét, kivéve ha korszerűsítenek az ingatlanon házasság alatt. (ekkor már csak az eredetileg hozott érték marad különvagyon az értéknövekmény már közös vagyon)

2023. ápr. 17. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
2-es: szerintem kevered a válás és az öröklés esetén fennáló helyzetet!
2023. ápr. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem mindenképpen érdemes beszélni egy ügyvéddel.


Csak az egyértelműség kedvéért: az tiszta sor, hogy kizárólag az aktuális házastárs (özvegy) jogosult az összes feleség közül bármire - ha nincs végrendeletben másképp határozva.


Ha jól értem, a férj a gyermeknek ajándékozta az ingatlant. Ebben az esetben az özvegy megtámadhatja az ajándékozást.


Ha megtámadja, és az ajándékozást semmissé válik, és ő az ingatlanban lakott, akkor ő özvegyi jogot nyer, és élete végéig ott élhet. Az özvegyi jog nem csak az ingatlanra terjed ki, hanem a lakásban lévő használati tárgyakra, stb. is.

Ezen felül megilleti egy gyermekrész az egyéb vagyonból.


Ha az ingatlannál az özvegyi jogra nem jogosult, mert máshol élt, akkor az lakásra, és bennelévő tárgyakra vonatkozóan is jogosult az egy gyermekrész örökségére.


Hangsúlyozom: ha az ajándékozási szerződést megtámadta, és semmissé vált.


Még egy kérdés: házasság alatt és előtt szerzett vagyon kérdése.

Ez csak akkor lényeges, ha válásról van szó. Az elhalálozás, és a hagyaték más tészta!


Amennyiben van végrendelet, akkor az az irányt adó, de a köteles rész IGÉNYLÉS ESETÉN (nem automatikusan!) akkor is jár, ami az egy gyermekrész harmada.


Továbbá ha nem is sikerül semmissé tenni az ajándékozási szerződést, akkor is beleszámít a hagyaték számításába, mivel elég friss ajándékozásról van szó (de lehet, hogy amúgy is). - Szintén meg kell kérdezni erről egy ügyvédet.


Sőt, annak is utána kell járni, hogy a Földhivatalba be van-e egyáltalán jegyezve, ki van ott tulajdonos, mert azé az ingatlan, akinek a nevén van. Ha nem lett bejegyezve, akkor az ajándékozás nem érvényes, vagy erősen kétségbe vonható, lehet pereskedni.


Szerintem érdemes lenne peren kívül megegyezni, mert a per elég hosszadalmas lenne, és utána kezdődne nagyon soká a hagyatéki tárgyalás.


Lehet megoldás, hogy nem támadod meg az ajándékozási szerződést, ha élethosszig tartó haszonélvezeti jogot ad neked. (Nyilván ha egy másik gyereked lesz, van, akkor ő ebből semmit sem fog látni, ha te meghalsz, minden az apa gyereké lesz utána).


Nem győzöm hangsúlyozni, érdemes ügyvédhez fordulni, és még a hagyatéki tárgyalás előtt megegyezni.


Ha úgy döntötök, hogy nem támadod meg az ajándékozást a haszonélvezeti jogért cserébe, akkor erről én még a hagyatéki tárgyalás előtt szerződést kötnék, kifejezetten közjegyző előtt, hogy a hagyatéki tárgyaláson semmiképpen se legyen ebből galiba.

2023. ápr. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A Földhivatalban a fiú gyermek a tulajdonos.
2023. ápr. 17. 19:33
 8/8 anonim ***** válasza:
A 6-os javaslata a legjobb, keress meg egy ügyvédet
2023. ápr. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!