Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ebben az estben is örököl a...

Ebben az estben is örököl a házastárs haszonélvezeti jogot?

Figyelt kérdés
A házasság alatt vásárolva lett egy új lakás a feleség nevére. Ebben a lakásban nem lakott se a férj, se a feleség és az egyetlen gyermekük sem. Üresen állt vagy néha ki volt adva albérletbe. A feleség halála esetén ki és milyen feltételekkel örökli ezt a lakást?
2023. febr. 13. 10:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem, a nincs végrendelet, akkor a gyerek örököli a felét, mert úgy vélem, hogy közös szerzeménynek tekinthető a lakás.
2023. febr. 13. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nincs végrendelet.
2023. febr. 13. 10:51
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Haszonélvezeti jog a KÖZÖSEN LAKOTT ingatlanon jár a házastársnak, viszont azt a gyerekek öröklik.

Minden mást egyenlő részben örökölnek a gyerekek és a házastárs. Vagyis 2 gyerek esetén 3 részre osztanak mindent - kivéve a közösen lakott ingatlant, mert azt 2-felé osztják a 2 gyerek között.

Mármint az ingatlan azon részét aminek az elhunyt volt a tulajdonosa. Közös lakás esetén a lakás 50%-a a feleségé volt, 50%-a a férjé. A feleség 50%-os részét örökli a 2 gyerek, a másik 50%-os rész marad a férj tulajdonában és a feleség 50%-ra kapja meg a haszonélvezeti jogot, hogy utána is pont úgy lakhasson benne, mint addig, a sajátjaként.

Ha van egy külön lakásuk akkor annak 1/3-1/3-1/3 részét kapják mindhárman.

2023. febr. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy kinek a nevére lett vásárolva lényegtelen. Ha nem igazoltan házasság előtti különvagyonból történt a vásárlás, akkor a férj 50%-os tulajdonos az ingatlanban. Haszonélvezeti jog viszont csak a lakott ingatlanra vonatkozik.
2023. febr. 13. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
1 gyerek van csak. Tehát az lényegtelen, hogy ennél a lakásnál kizárólag a feleség az egyedüli tulajdonos? Ekkor is tud örökölni utána a férj? Még úgy is, hogy nincs végrendelkezés?
2023. febr. 13. 11:48
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha a házasság alatt közösen szerezték akkor igen. Van róla hivatalos okmány, hogy a házasság előtt vette, akkor az csak az ő tulajdona volt. Különben közös szerzemény. Örökölte, az is egy külön dolog, aki örökölte azé. Vagy is függ attól, hogyan, mikor került a birtokába.
2023. febr. 13. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#5 Igen, lényegtelen. Ilyenkor a házastárs ÉS a gyerekek az örökösök, ha nincs gyerek akkor mindent a házastárs örököl.

A közösen lakott ingatlannál azért más a helyzet, mert így a gyerekek nem tehetik ki onnan a házastársat azzal, hogy ők örökölték meg.

Ezért viszont kárpótlásképpen - hogy sok éven keresztül nem használhatják az ingatlant, mint tulajdonukat - megkapják a teljes részt a házastárs helyett tulajdonnak.

Nem kell végrendelet, a magyar törvények egyértelműen rendelkeznek az örökösödésről minden esetre. Akkor kell végrendelet ha az örökhagyó el akar térni a törvényes örökléstől és szeretné ha valamit konkrétan valaki örökölne, akár olyan is aki nem lenne a törvény szerint örökös.

Azonban itt is megmarad az az alapszabály, hogy a törvényes örökös IS örököl, nem lehet a teljes vagyont valaki másra hagyni. Mindenkinek jár egy "köteles rész", ez a törvény szerint örökölhető rész 1/3-a. Vagyis ha a mostani esetben 1 gyerek + a férj örökölnének, akkor végrendelettel el lehetett volna érni, hogy az unokaöcs legyen a legnagyobb örökös, de akkor is megkapná a férj is meg a gyerek is mindennek az 1/6 részét - mert ez kötelezően jár nekik végrendelet esetén is.

2023. febr. 13. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ez a lakás a házasság után került megvásárlásra, a közös gyermek születése után. Mindenki számára egyertelmü, hogy a férj és a feleség együttes munkájából és pénzéből került megvásárlásra ez a lakás. A feleség tulajdonolja egyedül és másnak nincs rajta haszonélvezete.


Ezen kívül csak a közös lakás van még mint értéktárgy. A közös lakás a férj nevén volt a házasság előtt, mindenki egyetért abban, hogy az a ferjé volt a házasság előtt is. Miután a második lakás megvásárlásra került a feleség nevére, pár évvel később a közösen lakott lakás a gyermeknek lett ajándékozva úgy, hogy a férjnek holtig tartó haszonélvezeti joga van rajta. Ez mennyiben befolyásolja az öröklést? Feltételezem, hogy itt a közösen lakott ingatlannál már bonyolultabb az öröklés, illetve a haszonélvezeti jog kérdése. A közösen lakott lakásban a férj, a feleség és a gyermekük lakik.

2023. febr. 13. 12:12
 9/12 A kérdező kommentje:
A közös lakást a közösen lakott lakásra kijavítom.
2023. febr. 13. 12:19
 10/12 anonim ***** válasza:

"A közös lakás a férj nevén volt a házasság előtt, mindenki egyetért abban, hogy az a ferjé volt a házasság előtt is. "

Ezzel egyszerűsödne is a dolog, mert akkor ez a lakás nem a hagyaték része, azon nem kell haszonélvezetnek sem keletkeznie, hiszen eleve a férj tulajdona. A másik lakásban nem laktak közösen, tehát akkor az a gyerek és férj öröksége egyenlő arányban - mivel nem volt végrendelet ami mást mondana.

Ez a külön lakás csak 1 a feleség hagyatékában (a lakás fele) és mindennek a fele a férjé lesz, fele meg a gyereké.

"Miután a második lakás megvásárlásra került a feleség nevére, pár évvel később a közösen lakott lakás a gyermeknek lett ajándékozva úgy, hogy a férjnek holtig tartó haszonélvezeti joga van rajta."

Ez viszont már teljesen más helyzet. A tulajdonjog már a gyereké, tehát eleve nem is része az ingatlan a hagyatéknak.

A férj rendelkezik rajta haszonélvezettel továbbra is, a lakás viszont MÁR a gyereké. Nincs mit örökölni belőle a feleség halálakor, mert nem az övé volt már a lakás amikor meghalt, hanem a gyereké.

2023. febr. 13. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!