Ha egy papíron házas nő haszonélvezeti jogot kap egy ingatlanra, akkor a házastársnak lesz valami köze az ingatlanhoz? Kiterjed rá a haszonélvezeti jog?
Tudja fene, nekem még eszembe jutott az életjáradéki szerződés vagy az eltartási szerződés is. Akkor is átkerül a nevére az ingatlan, ha jól tudom, de az a szerződés bármikor felbontható. Tehát ha összevesztek, akkor felbonthatod a szerződést, és visszakapod az ingatlant, és a használati jogot is.
Ha a szerződésben egy számlaszámot adsz meg, de szóban megegyeztek, hogy nem kell küldeni, vagy csak keveset, akkor nincs semmi gond akkor sem, ha épp felmondod a szerződést, és a kapott pénzt vissza kell fizetned, mert nem, vagy alig kaptál.
Viszont ha nagyon félsz, hogy anyagilag rossz helyzetbe kerülsz, akkor talán jobb nem egy lakás értékét eljótékonykodni, hanem bérbe kéne adni mondjuk.
A szeretetet ne vagyon ajándékozásával akard kimutatni, főleg, ha a te helyzeted sem biztosított. Ha szarban leszel, könnyen lehet, hogy cserben hagy.
Na erről beszéltem (már ha a lakáshitelnél ez a lakás van fedezetként megadva). Hitelre veszed a lakást, az bizony tartozol. Vagy csak úgy puszira fizetsz? ;)
Ha aztán nem fizeted, pl. mert ahogy számításba vetted, rossz anyagi körülmények közé kerülsz, akkor lefoglalnák, de te azzal a szándékkal, hogy ne lehessen érdemben érvényesíteni, haszonélvezeti joggal (vagy bármi mással) terhelnéd. Ha haszonlvezeti joggal terheled az ingatlant, egyfelől jócskán csökken az ingatlan értéke, nem lehet eladni annyiért.
Nem is vagyok abban biztos, hogy lehet-e egyáltalán fedezettel terhelt ingatlant más joggal terhelni. Tudod, mindkettő, felkerül a Földhivatalban az ingatlan tulajdoni lapra.
Ha lehetséges, akkor is érvénytelenítik a dolgot, ha nem fizetsz, és téged felelősségre vonnak, ha az esedékes tartozásod (pardon... hitel) akkora, hogy nem fedezi a lakás maradék értékét.
Néhány hasraütésszerű számmal jövök, hogy értsd, mire gondolok.
Veszel hitelre valamit 30 hónapos, 80 ezer forintos törlesztőrészletre, de a 4. hónapban abbahagyod a törlesztést, akkor a hitelszerződés szerint lesz egy pont, amikor szerződésszegésed miatt felbontják a szerződést, és vissza kell fizetned egy össszegben a hitelt, vagy elveszik a házad. Na ha pl. ilyen haszonélvezeti joggal értékcsökkented oly mértékben, hogy az nem fedezi a tartozásod maradékát, netán elajándékozod, vagy akármi, akkor azt hívják fedezetmegvonásnak, ami bűncselekmény, kb. mint a csalás, lopás.
Így már érted?
ma 14:04
Ezt én se egészen értem.
Azt mondja, hogy ha megszorulna, akkor nehogy elvehessék a lakást tőle.
De ha annyira megszorulna, és nincs más lakás, akkor a sajátját fogják elvenni.
És ha megszorulna, akkor mondhatná, hogy ne haragudj, Pannika meg vagyok szorulva, most már csak pénzért tudom kiadni neked a lakást.
Ha Pannika haszonélvezeti jogot kap, akkor erre a kérésre esetleg jól beint, ha viszont nem, akkor vagy megegyezik veled, vagy másik helyre költözik, és te ki tudod adni a lakást, hogy kisegítsd magad a szorult helyzetedből.
De Pannikára ha szívességi lakáshasználatot adsz, akkor is érdemes lenne a közműveket átíratni, hogy ne rád halmozza a rezsiadósságot, amivel jól tönkretesz téged. Az is elég nagy szívesség, ha ingyen lakhat nálad. Persze ha megengedheted magadnak, még akkor is fizetheted azt is, de akkor is úgy már az ő felelőssége.
#15-16, ha jól értem a kérdező elsődlegesen halálesetre gondol, és csak másodlagosan gazdasági okokra. Ha a kérdező meghal, akkor az ismerőse szívességi lakáshasználata pont addig is tart, merthogy a törvényes örökösök az első adandó alkalommal ki fogják onnan tenni, erre lenne jó a haszonélvezet. Illetve az sem teljesen, mert úgy tudom, hogy a haszonélvezet kötelezően megváltatandó, hogyha a tulajdonos kéri. Persze ennek összege milliós tétel, így nem biztos, hogy a tulajdonos élne vele, viszont ha igen, akkor abból a pár millióból sem fog tudni magának korszerű házat venni.
Itt egy esetleg megoldás az lenne, hogy a kérdező végrendeletet ír, amelyben ráhagyja a házat az ismerősre, de akkor pedig a törvényes örökösök a köteles részre tarthatnak igényt, ami a ház forgalmi értékének 1/3-a, ami egy 30 milliós ház esetén 10 millió forint. Az ismerőst akkor tudja teljes biztonságban tudni, hogyha törvényes örököseivel aláírat egy papírt, hogy annak az ingatlannak a megörökléséről lemondanak, kérdés, hogy mennyire van jóban velük a kérdező.
Vagy esetleg elajándékozhatja a házat, magának haszonélvezetet alapítva. Ha megromlik a viszony. Akkor legalább a házból ki lehet tenni, vagy ha beüt a krach, akkor esetleg vissza tudja követeli. És ha az ajándkozó él még 10 évig, akkor köteles rész sem jár az örökösöknek.
Nincsenek örökesim.
Ajándékozás,tulajdonrész adás, végrendelet azért nem jó, mert ha házasság alatt kerül "Pannika" nevére egy házrész, akkor "Pannika" férjének is joga lesz hozzá vagy váláskor jár neki a fele.
Lehet, hogy rosszul tudom, de ha bizonyítható, hogy nem közösen szerzett vagyonról van szó, akkor az nem tartozik a vagyonközösségbe (ami pedig nem, az mindenképp). Tehát ha valaki örököl SAJÁT JOGÁN, akkor az a sajátjának számít.
Persze lehet, hogy rosszul tudom.
Viszont felmerül a kérdés, hogy ha nincsenek élő rokonaid, akkor mi lesz az örökséged sorsa? Annál mindenképp jobb, ha el is viszi a férj a felét, mintha az államra szállna halálod esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!