A bolt területén talált pénz a bolt tulajdona még akkor is, ha egy vásárló hagyta el?
Mit kell tenni, ha papír pénzt találunk a bolt területén (pl. üzlettérben)?
Jegyzőkönyvet kell felvenni? Egyáltalán lehet?
Mi a garancia rá, hogy nem teszik el, ha szólunk róla?
2: hogy a bizti őr rakja zsebre...
Annyi rémlik régről, hogy ha egy talált papírpénz egyedi azonosítóját valaki megmondja, akkor tudja csak bizonyítani, hogy az az övé. Nyilván ezt a biztonsági őr nem tudná megtenni, viszont tényleg nem tudom milyen protokollt kellene ilyen esetben követni.
A jogszabály egyértelműen kimondja, hogy minden talált tárgyat vissza kell szolgáltatni, még akkor is, ha értéke csak 1 forintot is képez, ellenkező esetben bűncselekménynek minősül (jogtalan elsajátítás).
Btk. 378. § (1) Aki
a) a talált idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve
b) a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza,
vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő
A találó köteles a talált dolgot a találástól számított nyolc napon belül a dolog elvesztőjének, tulajdonosának, a dolog átvételre jogosult más személynek (megj.: pl. Tescoban a biztonsági őrnek, vagy vevőszolgálatnak) vagy a találás helye szerint illetékes jegyzőnek átadni.
A közönség számára nyitva álló épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén (Ez alatt kell érteni a különböző ügyfélszolgálati irodákat, hivatali helyiségeket, tömegközlekedési eszközöket, várókat stb.) talált dolgot a találó köteles az üzemeltető alkalmazottjának késedelem nélkül átadni.
A Ptk. nem azt várja el tőlünk, hogy egy megtalált tárgy esetén profi nyomozókká válva derítsük ki a tulajdonos személyét, lakhelyét stb.
A törvényi elvárás, hogy a talált tárgyat (dolgot) a találástól számított 8 napon belül adjuk ki:
a dolog tulajdonosának, vagy
annak, aki igazolja, hogy jogosult azt átvenni (lsd fent buszsofőr, biztonsági őr, portás, stb), vagy
a találás helye szerinti jegyzőnek.
Vagyis ha egy talált tárgy esetén mi magunk ki tudjuk deríteni, hogy ki lehet a tulajdonos, akkor közvetlenül neki adhatjuk át a megtalált dolgot. (például, ha látod, hogy valakinek kiesett a zsebéből a pénz, akkor nyilván utánamehetsz odaadni neki, ilyenkor nem kell a biztoőrhöz futni :D)
Ohhh, közben találtam egy valóban hasznos választ:
"Ha a talált tárgyat, pénzt vagy pénztárcát egy bevásárlóközpontban, esetleg a buszon vagy villamoson találjuk meg, (vagyis a közönség számára nyitva álló helyen) akkor a hely üzemeltetőjének, vagy annak alkalmazottjának kell azt átadnunk. Ekkor, ha kideríthető, hogy kié az elhagyott dolog, akkor az üzemeltető őt értesíti, amennyiben pedig nem jelentkezik a tulajdonos, akkor a pénz az államkasszába kerül.
Ha az utcán találtunk meg a pénzt és leadjuk a jegyzőnek, akkor nyilatkoznunk kell arról, hogy igényt tartunk-e a talált dolog tulajdonjogára. Ha az átvételre jogosult személye nem állapítható meg, a jegyző a dolgot az átadástól számított három hónapon át megőrzi. Ha ez idő alatt a jogosult nem jelentkezik, a dolgot - ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartott - a találónak ki kell adni."
Vagyis ebből az a tanulság, hogy boltban (főleg vásárlótérben) nem érdemes pénzt találni, mert még ha minden szabályosan is zajlik, akkor is nagy az esély rá, hogy a fideszhez kerül a pénz.
6: Mármint egy feltételezett esetben szerinted ez történne, szerintem meg még bőven nem merítettük ki egy ilyen esemény összes faktorát.
De a lényeg, hogy viszonylag korrekt választ sikerült találni a kérdésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!