A féltestvérem örökölhet (akár kötelesrészt is) utánam házasság előtt szerzett saját 1/1 ingatlanvagyonomból, amíg anyám él? Vagy ide már közvégrendelet kellene? A házassági vagyonjogi szerződés csak házasságkötés utánra érvényes?
Nem rossz a viszonyunk a féltestvéremmel, vagy ilyesmi, csak ha az embernek felesége van meg anyja esetleg gyerekei is akkor azért kizárná a képből a többi egyenesági "rokont", mivel nem túl nagy a vagyon, nem igazán osztogatható.
Ráadásul féltestvéremről apám haláláig nem is volt fogalmam se, szóval csak tíz éve ismerem.
A testvéred nem egyenesági rokonod, hanem oldal ági.
Az öröklési rendsz szerint, ha van házastársad és vannak gyermekeid, akkor a házastárssal közösen lakott ingatlant a gyermekek megöröklik, a házastárs pedig holtig tartó haszonélvezetet kap. Minden egyéb ingatlanból a házastárs is kap egy gyermek résznyit, tehát ha pl van 2 gyermeked, akkor 1/3-1/3-1/3 részt kapnak a gyerekek és a házastárs is.
Ha nincsenek gyermekek, mindent a házastárs örököl.
Ha se házastárs, se gyermek nincs, ekkor az elhunyt szülei örökölnek, ha ők sem élnek, csak ekkor következik az öröklési sorrendben a testvér, ha ő sincs, egyéb vérszerinti rokon.
A kiskoru gyerekek is orokolhetnek, csak nem kezelhetik a vagyonukat termeszetesen.
A harmas hozzaszolasban a kerdesedet nem ertem. Fejtsd ki vilagosabban. Mire gondolsz, amikor a haszonelvezetrol kerdezel? Az elhunyt hazastarsa elethosszig tarto haszonelvezetet kap a kozosen lakott lakasra. Ezt nem tudod megosztani. Kivaltani pedig csak hozzajarulassal lehet, perben nem.
#3-nak:
#4 azért nem ért, mert egy közkeletű tévhitet kérdezel.
Nincs olyan hogy bárki, bármiféle megváltást, kifizetést, vagy bármit is KÖVETEL. Ez a kérdésed arra hasonlít, mint amikor mondjuk ketten örökölnek közösen egy ingatlant úgy hogy az egyik örökös eleve bent lakik. A másik örökös pedig úgy képzeli, hogy a másik fél majd kifizeti neki a részét.
Már mire fel fizetne? Ott az ingatlan, X százalékban jogosult használni, és ennyi. Senki nem köteles fizetni semmiért, ami a másé, és ő nem tart rá igényt.
#3-nak:
És szerinted melyik félnek lenne joga a másiktól követelni a megváltást? XD
KÉRHETI. Legfeljebb.
De haszonélvezetnél ott van ugye, hogy "viseli gondját és szedi hasznait", azesetben már követelhet a másik fél ha a "gondviselés" nem egyenlő arányú...
Például nincs olyan, hogy van egy ingatlantulajdonos és egy másik illető aki haszonélvező az ingatlanon, de mint haszonélvező nem törődik az ingatlan gondozásával, karbantartásával, csak lelakja.
Egy ilyen esetben szerintem az ingatlantulajdonos az állagromlás értékének fejében és a érvénytelenitheti a haszonélvezeti jogot, mivel a haszonélvező arra méltánytalanná válik.
Vagy tévednék?
#7-nek:
Sajnos joga van a lelakáshoz, mert a "gondozás" mértéke nincs sehol meghatározva, előírva.
Ha ez a gondatlanság már kritikus jelleget öltene, akkor következhetne a birtokvédelmi eljárás, de azt csak a TULAJDONOS tud elvileg indítani.
A legkönnyebben úgy fogalmazhatjuk meg, hogy birtoksértő minden olyan magatartás, amely által nem tudod úgy élvezni, nem tudom úgy használni a dolgodat, amit birtokolsz, mint azt egyébként tennéd. Csakhogy a haszonélvezeti jog nem ad birtoklási jogot!
Az a birtok tulajdonosáé.
Ismét #7-nek:
A birtoklási jog kapcsán faxságot mondtam.
Van birtoklási joga. Bocsesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!