Ha valaki kölcsönadott autóval okoz súlyos balesetet, akkor az autó tulajdonosának mi a felelőssége? (Részletesen lent.)
Csak egy regényt írok, és szerencsére nem valóságos történés ihlette a kérdést.
Tegyük fel, hogy X odaadja kölcsön az autóját a haverjának, Y-nak. Y egyedül ül az autóban, pont akkor hajt rá a sínekre a kölcsön autóval, amikor jön a vonat. Az autó totálkáros lesz, Y meg is hal, de a vasúti járműben is komolyabb kár keletkezik, illetve a mozdonyvezető és az egyik utas is megsérül, 8 napon belül gyógyulóval. X-nek ilyenkor mi a felelőssége, milyen jogi következmények vannak ezt követően rá nézve, elvégre az autó az ő nevén és tulajdonában van (volt). Gondolom tanúzni vagy ilyesmire biztosan kell mennie, stb. Mi ennek a menete?
Köszönöm, ha válaszol valaki, aki ért a joghoz. :)
Az elkövető halála büntethetőséget megszüntető ok. Ilyenkor a MÁVnak sajnos le kell nyelnie a kárt, nincs ember, akit felelősségre lehet vonni.
Viszont ha a vezető csak simán balesetezik, mondjuk anyagi kár van, akkor később kimegy egy rendőr az autó nyilvántartásában szereplő címhez, nyilatkoztatja az az autó üzembentartóját, tulajdonosát is, hogy 2022.12.27-én 19 óra 10 perckor valóban Joskapista vezethette-e az autót, kölcsönadta-e neki az üzembentartó, illetve amikor kölcsönadta, akkor a sofőr nem volt ittas, bódult, stb.
#2 oké, de akkor üzembentartó csak e két dolog miatt lesz felelősségre vonva: lejárt műszaki és engedély nélküli vezetőnek átadás.
Nem egyenlő, hogy a balesetért, felelősséget vállal-e! Az csak a sofőrön múlik.
A felelősség ilyen esetben távoli, de megvan, létezik.
A balesetet más okozta, de ha a tulajdonos körültekintéssel jár el, nem következett volna be. Ez a hanyag negligencia, amikor a baj eshetősége fennáll, de mégsem teszünk ellene, mert könnyelműen bízunk annak elmaradásában.
A tulajdonos csak akkor felelős, ha olyannak adta oda az autót, akinek nincs jogsija vagy szemmel láthatóan vezetésre alkalmatlan állapotban volt (pl. részeg).
Most természetesen feltételeztük, hogy autónak nem volt olyan műszaki problémája, ami "segített" a baleset előidézésében vagy súlyosabb kimenetelében. Ha ilyen lett volna, akkor természetesen fölvetődne a tulajdonos felelőssége is.
Egyéb esetben nincs felelőssége a tulajdonosnak.
#6#7 így van, ahogy leírtad, és ahogy fentebb én is válaszoltam.
Csak nehéz megértenie néhány embernek
Vagyis 1-es tévesen írta, hogy a MÁV-nak kell lenyelnie a kárt. Természetesen a balesetet okozó gépjármű felelősségbiztosítása alapján a biztosító megtéríti a MÁV kárát.
Hasonlóan megtéríti az útkezelőnek okozott kárt is. Erről hallottam egyszer egy történetet (csak tipp a kérdezőnek, ha bele akarja szőni a regénybe).
Egy tartálykocsi tintát szállított. Balesetet okozott Németországban, autópályán. A tartály megsérült, és több, mint ezer liter tinta szétfolyt az úton! Azt beitta az aszfalt és elszíneződött. Az útjavítás költségében benne volt tehát egy szakaszon az aszfalt cseréje is, német árakon. A kamion felelősségbiztosítója irdatlan összeget fizethetett, mert a káresemény lezárása után azonnal szerződést bontott az érintett fuvarozó céggel. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!