Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Trianonnal kapcsolatban miért...

Trianonnal kapcsolatban miért nem merült fel sohasem ez az érv?

Figyelt kérdés
Már akkor sem, és azóta sem sem jogilag, sem a közbeszédben. Egyértelmű, hogy nem voltunk függetlenek akkoriban, így a józan paraszti ész szerint nem lehettünk felelősek a háborúban történtekért. Persze jogilag függetlenek lettünk 1867-ben, de valójában nyilván nem. A magyar kormány nem tehetett semmit. A függetlenség hiányára hivatkozva nemhogy nem büntették, de igyekeztek megjutalmazni a magyarokon kívüli többi nemzetiséget Trianonban, egyeseket győzteseknek tekintették. Szerintem talán ez a legfontosabb érv, de szinte senkitől sem hallottam még.

2022. nov. 29. 09:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%

Már megint ittvan ez a kérdező :D


Már számtalanszor megírtuk neked, hogy a Magyar Királyság (korabeli nevén a Monarchiában Transzlajtánia, vagy a Szent István Koronályához tartozó területek) teljesen egyenjogú tagja volt az Osztrák-Magyar Monarchiának. Ferenc József az osztrák császári címétől függetlenül volt magyar király is, nem volt alá-fölérendeltségi viszony a két országrész között. Ezt az érvet, miszerint az "osztrákok bánccsák a magyarokat" ugyanúgy fel lehetne hozni a másik irányba is, hiszen az államszövetségen belül az osztrák állam pontosan ugyanazokkal a jogokkal rendelkezett, mint a magyar állam. Sőt, külön kiemelném, hogy a magyar állam kevésbé függött a királytól, hiszen míg az osztrák alkotmány alapján a kormány a császárnak volt felelős, addig a magyar kormány (beleértve az államfőt is!) az Országgyűlésnek felelt! A közös minisztériumok döntéseit a két parlament 60-60 fős delegációjának kellett megvitatnia és megszavaznia, mielőtt azok érvényesek lettek volna (papíron ez kijátszható volt, de a valóságban mivel ezek a delegációk döntöttek a közös minisztériumok forrásainak elosztásáról, nélkülül lehetetlen volt bármilyen döntést meghozni).

2022. nov. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a magyar parlament megszavazta a hadba lépést Ausztria-Magyarország ennek a két államnak volt a reáluniója, nem lehet csak az egyik felet hibáztatni. Egyébként ez az érv felszokott merülni, találkoztam már vele, csak szerintem ez nem helyes érv.


Trianonban nyilván volt egy olyan szempont h több kisebb kelet európai államokat hoznak létre amelyeknek egy jelentős része természetes szövetségesnek fogja tekinteni mondjuk a franciákat (nyilván a függetlenségük és különböző területek megkapása miatt).


De a magyar felelősséget kizárni is óriási hiba lenne, sajnos a magyar politikai elit nem kezelte megfelelően a kisebbségi kérdést, nem adta meg a politikai egyenjogúságot, magyart tekintette domináns etnikumnak, ez pedig nem tetszett sem a nyugati államoknak, sem a kisebbségben élő etnikumoknak sem.

2022. nov. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ez nyilvánvalóan nem igaz, Magyarország nem volt független, közös minisztériumok is voltak. Ha ki akartunk volna lépni ebből, akkor Ausztria katonai beavatkozást eszközöl, ahogy korábban is. A valóságban nem voltunk függetlenek. Így meg kellett szavaznunk a háborút is külső nyomásra. A birodalom más országrészeit is győztesként kezelték külföldön.

2-es, jelenleg is domináns szinte minden országban az adott nemzet. Franciaországban a franciák még kisebbségben is voltak. Románia ma is nemzetállamnak vallja magát. Szlovákia egy időben azt is tagadta, hogy magyarok léteznek. Ukrajna tagadja a ruszinok létezését. Magyarország amúgy nagyon toleráns volt a kisebbségekkel, sokaknak még magyarul sem kellett megtanulniuk...

2022. nov. 29. 10:12
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, de mondjuk Romániában 90 óta folyamatosan van magyar párt a parlamentben és úgy az esetek többségében még tagja a kormánynak is a magyar párt. Szlovákiában is hasonló a helyzet, az h most pont nincs a parlamentben magyar párt az annak köszönhető h egymás ellen is indultak magyar pártok.

Azt pedig tegyük hozzá h a magyarok 5-8%át teszik ki a lakosságnak.

Ezzel ellenben a magyar országgyűlésben alig voltak kisebbségi képviselők úgy h szinte a lakosság felét ők tették ki (horvát szlavon királyság nélkül, azzal együtt már a magyarság az 50%ot se tette ki). Kormányokat teljes mértékben magyarok adták, egyedül a Horvát–dalmát–szlavón tárca nélküli miniszter volt időnként horvát nemzetiségű, de az se mindig.


De ha megnézzük a magyar részen egyedül a Horvátokat ismerték el mint államalkotó nemzet, de még velük se tudtak rendes viszonyt kialakítani mert oké h Horvát-Szlavón királyságban a horvát hivatalos nyelv volt és volt önálló parlamentje (relatív kis hatalommal), meg a Horvát parlament delegáltakat küldött a magyarba, Héderváry Károly 20 évi bánságsága alatt teljesen tönkre tette a két fél viszonyát a magyarosítási törekvésével.


"Magyarország amúgy nagyon toleráns volt a kisebbségekkel"


Ezt akkoriban nem így látták.

2022. nov. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Isti22 ***** válasza:
50%
Rendben kérdező, mondjuk, hogy nem volt az ország felelős. Ebben az esetben nem ünnepelnünk kellene inkább Trianont, mint felszabadítónkat? :)
2022. nov. 29. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Ez elég gyenge érv, nem lehet területeket adni más országoknak csak azért, mert rosszul bánik az adott ország a kisebbségekkel. Ilyen alapon rengeteg terület elszakadt volna más országokban is. Az utódállamok, szomszédos államok pedig sokkal rosszabbul bántak a kisebbségekkel. Plusz ez a 20. század eleje volt, egészen más volt a világ, mint ma. Azt sem értitek, hogy más egy migráns kisebbség, és más egy őshonos nép, amelynek elvették a területeit. A migránsoknak az országhoz kell alkalmazkodniuk, az őshonos népeket tiszteletben kell tartani. Azt sem értitek, hogy ezek csak hazudozások, hogy elnyomtuk a kisebbségeket, itt volt a legtöbb joguk a kisebbségeknek a világon, és a szomszédok sokkal jobban elnyomták őket. Ez csak egy érvük volt azért, hogy megszerezhessenek minél több magyar területet. Ahogy az is egy érv volt, hogy stratégiai fontosságú egy-egy terület, ezért nekik kell kapniuk, hiába magyar többségű.
2022. nov. 29. 10:41
 7/12 anonim ***** válasza:

Ki beszél migránsokról? Mióta volt migráns a szlovák, a ruthén, román vagy a horvát?


Melyik szomszédról beszélsz akik jobban elnyomták a kisebbségeket? Pl az osztrák parlamentben kisebbségbe voltak a németek, volt román, ruthén, lengyel, cseh, délszláv, olasz képviselői helyek ahova csak azok juttathattak be.

De nem is ez a lényeg, az a lényeg h érezték magukat is az etnikai kisebbségek és nem érezték saját országuknak ezt az államot, ez ennyire egyszerű.


"Ahogy az is egy érv volt, hogy stratégiai fontosságú egy-egy terület, ezért nekik kell kapniuk, hiába magyar többségű."


Ezt sose tagadta senki, ahogy azt sem h voltak olyan egybe függő magyar területek amiket nem jogosan kaptak meg, senki nem állítja h trianon igazságos volt.

2022. nov. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Mindegyikben jobban elnyomták, konkrétan a szomszédainkban irtották a kisebbségeket általában. Még Ausztriában is rossz volt a helyzet sokáig (ma már nem). A románok és a többi kisebbség később vándorolt be, és került többségbe ezeken a területeken. Ezért beszélünk magyar államról szlovák állam helyett. Nem értem, mi a jelentősége annak, hogy melyik kisebbség hogy érzi magát, ez teljesen szubjektív. Először is meg kéne húzniuk magukat, esetleg megtanulni az állam hivatalos nyelvét, betartani a törvényeket. Hogy egy román nacionalista rosszul érezte magát, mert elhitte a dákoromán elméletet, és a Tiszáig akarta látni Romániát, az nem a mi problémánk. Ezek nem valós sérelmek.
2022. nov. 29. 11:01
 9/12 anonim ***** válasza:

De én az előbb leírtam mik voltak a sérelmek, nem a dákóromán hülyeség. De most pont azon háborodnak fel sokan h az Ukránok azt akarják h tudjon minden kisebbség ukránul.


Az pedig ki mikor vándorolt be pontosan nem tudni, de most h éppen Erdélyben a magyarok előtt volt e románság ott vagy sem teljesen irreleváns mert tök mindegy h 895-ben vándoroltak be vagy 1100-ban.


"Ezért beszélünk magyar államról "


Arról sose volt szó h azért beszélünk magyar államról mert az volt az első, hanem azért mert az tudta meghódítani a területet.


"Nem értem, mi a jelentősége annak, hogy melyik kisebbség hogy érzi magát,"


Ez egy nagyon jelentős, mert akár történhetett volna az is h azt mondják kedves franciák mi itt tökéletes jól érezzük magunkat, de nem ez történt.


"Először is meg kéne húzniuk magukat, esetleg megtanulni az állam hivatalos nyelvét, betartani a törvényeket."


Hát igen, ezen szoktak mostanság felháborodni nagyon sokan h ezt várják a külhoni magyaroktól is el.


Magyar vezetés amilyen hibát el lehetett követni azt elkövette ennek lett az eredménye trianon.


Hiba volt h nem tekintette egyenrangú félnek a kisebbségeket, nem adott neki politikai hatalmat, autonómiát, magyarosítani akarta őket teljesen mértékben megromlott a viszony közöttük.

Ezt követte Károlyiék pacifizmusa, hadsereg leszerelés (mondjuk a hadsereg nem volt túl jó állapotban és senki sem akart tovább háborúzni lehet még menteni lehetett volna vele vmennyi területet).

Ezt követte a tanácsköztársaság elszigetelődése majd az h Horthyék és nemzeti oldal inkább paktált le a románokkal a kommunisták ellen mint h együtt védték volna az országot.

2022. nov. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ez teljesen téves elképzelés, az ellenség narratívája. Nem is tudjuk, hogy pontosan mi volt a kisebbségek véleménye... Valószínűleg sokan közülük elégedettek voltak az országgal. A szlovákok azt sem tudták, mi történik, a csehek nem akartak népszavazást, mert nem tudták, hogy a szlovákok kihez akarnak majd csatlakozni, a ruszinokat szintén nem kérdezték meg. Rengeteg szlovák és más kisebbség harcolt 48-ban Magyarország mellett. Tehát már az is hazugság, hogy a kisebbségeknek rossz volt, és el akartak szakadni. És az is hazugság, hogy ez ma bármelyik országban számít, szanaszét lehet szívatni a kisebbségeket a legtöbb országban, és azoknak nincs erejük függetlenedni, ahogy a külhoni magyaroknak sincs.

Magyarország nem nyomta el a kisebbségeket, a kisebbségek itt voltak leginkább tiszteletben tartva. Sokan még magyarul sem tudtak, nem kellett megtanulniuk. A románoknak pl. egyszer az nem tetszett, hogy idegen nyelvként bevezették nekik a magyart. Több ezer román iskola működött. Tehát ezek nem igazi sérelmek. Pl. lehet egy sorozatgyilkosnak sérelme, hogy nem tevékenykedhet tovább, és börtönbe kerül, de ez nem jogos sérelem. Csak az ő gonosz szemszögéből. Ezek az egyes kisebbségi vezetők csak területeket akartak elszakítani az országból, amely befogadta őket, és erre kidolgoztak magyarázatokat, pl. hogy nagyon el vannak nyomva, vagy mindig is itt voltak és többségben voltak. Ha annyira fontosak lettek volna nekik a kisebbségi jogok, akkor nem nyomták volna el ők sokkal brutálisabban pl. a magyarokat...

2022. nov. 29. 11:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!