1/14 anonim válasza:
A helyileg illetékes közjegyzőnél kell személyesen intézni (polgármesteri hivatalban meg tudják mondani ki az és hova kell menni). Az adatok begyűjtése után ő dönti el, hogy ki fogja lefojtatni a hagyatéki eljárást, ez sokmindenitől függ hogy hova kerül, lehet hogy nála marad, valamint hogy milyen hivatal bevonása szükséges még.
2/14 A kérdező kommentje:
Nekem kell vinnem a halotti bizonyítványt, vagy beszerzi ő?
Hagyatéki leltárra kijön az ingatlanhoz? Vagy ez hogy van?
2022. okt. 31. 21:41
3/14 anonim válasza:
A halotti bizonyítványt vinni kell, meg minden iratot, tulajdont és egyéb ingó/ingatlant bizonyító iratokat. Elmond majd mindent, meg ő bekéri majd amit hivatalból kell, bankszámlákról adatokat, ingatlan értékeket stb. Nem mennek ki az ingatlant megnézni vagy leltározni szerintem, csak ha indokolt lenne valamiért, hivataloktól beszerzi az értékkel kapcsolatos információkat. Alapvetően a hagyatékban érintett rokonoknak kell beszámolni mindenről amiben tulajdon vagy bármilyen módon érintett volt az elhunyt, valamint ha van végrendelet az is fontos természetesen. Általában hosszú folyamat, hónapok mire véget ér és lesz hagyatéki végzés. Érdemes mindent végigvenni, meg felsorolni mindent, mert ha valami kimarad, akkor később újra kell az egészet a kiegészített új információkkal újra lefolytatni.
4/14 A kérdező kommentje:
A közjegyző egyébként hogyan tudja kikeresni a nyilvántartásokból, hogy az elhunytnak milyen oldalági rokonsága van?
Már az eljárás kezdetén kiértesíti ezeket az embereket, vagy csak az eljárás végén?
2022. nov. 1. 10:39
5/14 anonim válasza:
A halál tényét az orvos állapítja meg (akár kórházban, akár otthon hunyt el az illető). Ő hivatalból értesíti az elhunyt lakóhelye szerinti jegyzőt (anyakönyvi hivatalt). A jegyző/anyakönyvvezető pedig kiszignálja az ügyet valamelyik közjegyzőnek. A közjegyző feladata a hozzátartozók ill. esetleges végrendelet felkutatása, az ingó és ingatlan vagyon feltérképezése, az eljárás megindítása. Nálunk sokáig (sokkal több, mint 30 nap) nem indult el az eljárás, ezért az anyakönyvvezetőnél érdeklődtünk. Kiderült, hogy valahol elakadt a folyamat, de utána már ment rendben. (Amúgy a covid alatt nagyon nagy elmaradások voltak.)Ha valami kimarad a hagyatéki leltárból, póteljárást kell kérni.
6/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2022. nov. 1. 11:37
7/14 A kérdező kommentje:
Hagyatéki leltárra kijön az ingatlanhoz? Vagy ez hogy van?
2022. nov. 1. 20:59
8/14 A kérdező kommentje:
Mik a költségei az eljárásnak és mikor fizetendők?
2022. nov. 2. 08:26
9/14 anonim válasza:
A mi esetünkben nem jött ki. A földhivataltól lekéri az ingatlan adatait. (Meg a megnevezett bankoktól az ott levő számlák adatait. Amelyek fölött egyedül elhunyt volt jogosult rendelkezni.) Nálunk nem volt vita a két örökös között, fele-fele arány volt. Már 11 éve volt az esetünkben, az árak gondolom már nem aktuálisak. Arra sem emlékszem, mikor fizettünk. :( Az öröklés maga -egyenesági öröklés esetén adómentes, de a közjegytő munkájáért kellett fizetni. Szerintem kérdezz rá az elején a várható költségre.
10/14 anonim válasza:
Többször hívott be minket: az eljárás elején, meg amikor összeállt az anyag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!