Hogy zajlik a hagyatéki eljárás?
Édesapám múlt hónapban elhunyt, a falusi önkormányzat hagyatéki eljárást indított. A gond az, hogy elég szegény körülmények között éltünk, egyedül nevelt fel mert anyum elhunyt még gyerekkoromban. 18 éves voltam, mikor ajándékozási szerződés által enyém lett a ház tulajdonjoga, ő lett a haszonélvező. Együtt éltünk, holnap mennem kell eljárasra, igazolnom kell hogy enyém a ház? A haszonélvezési jog pedig a bútorokra vonatkoznak? Ezek mind szedett, használt bútorok semmi értéke nincs.
Más tárgya,ingatlana nem volt apumnak csak a kis nyugdíja amit fel kelett vennem 12.ével, mert nem tudtam zárolni a bankszámláját.
Mit kell vinnem?
A vagyonleltár megvolt már? Akkor a bank hivatalból értesítésre kerül és tiltják a számlát.
Az ingatlant felszokták értékelni, ezt írják a hagyatéki leltárba összegként. Általában bútorostól, mindenestől. Ha te vagy az egyedüli örökös, akkor az ingatlan 1/1 tulajdonjogát fogod megkapni, haszonélvezeti jognak így nincs értelme. Azt az elhunyt fél életben maradt házastársa szokott kapni általában az ingatlanra.
300 e Ft érték alatti ingóságot nem kell feltüntetni a hagyatéki leltárban. A ház már a tiéd. Neked kell - mint örökös - temettetni apát.
Irataidat vigyed és a temetési számlákat.
Szintén kis falu: 2 éve halt meg édesapám, amikor mentünk édesanyámmal a halotti bizonyítványt kikérni, akkor fel is vette az anyakönyvvezető a vagyoni leltárt, később írásba foglalta és kiküldte mindnyájunknak (édesanyám, testvérem/ő az ország másik felén élt/ és én)
Megkérdezte: Kikről tudunk, mint örökösök (mi hárman), milyen ingatlan volt a nevén (a házuk amiben laktak, azt örökölte édesapám, ezért csak az ő nevén volt), milyen ingósága volt (egy autó, annak kérte, hogy ha tudjuk, küldjük be a forgalmi másolatát). Nagy értékű ingósága (műtárgy, ilyesmi) nem volt. Volt viszont egy egészen kicsi használhatatlan föld darab a nevén (a rendszerváltás után a szövetkezet felbomlásakor került a nevére), arról nem is tudtunk, azt a hagyatéki leltárból tudtuk meg (lekérdezték az ingatlan nyilvántartásban, hogy mi van a nevén és a gépjármű nyilvántartásban is lekérdezték volna, vagy le is kérdezték)
Ennek a hagyatéki leltárnak az alapján volt a hagyatéki tárgyalás, kb fél év múlva.
Ja, bankszámlája nem volt, azt is kérdezték (gondolom, le is kérdezték aztán) és azt, hogy hitele, tartozása van-e
A temetési számlákat nem kérték, azt a hagyatéki tárgyalásra kellett vinni a közjegyzőhöz.
A hagyatéki tárgylás idézésében benne volt az is, hogy kb mennyi lesz a közjegyzői eljárás díja, azt is vigyük magunkkal.
1# vagyok
Bocsánat, az elkerülte a figyelmemet, hogy már neked ajándékozta az ingatlant, vagyis te vagy a tulajdonos. Ez esetben, ha más nem volt a leltárban, akkor csak a számláról fog megérkezni a végzés. Ha maradt rajta pénz, akkor be kell menni a bankba és azt kiutaltatni magadnak, illetve megszüntetik a számlát. A földhivatalnál pedig töröltetni kell a haszonélvezeti jogot és ennyi. Ezt pár mondatban elsorolja a közjegyző, rábólintasz és megy mindenki a dolgára.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!