Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Per alatt lévő nyaralórész...

Per alatt lévő nyaralórész eladható?

Figyelt kérdés

Röviden:

3 tulaj (két tesóm és én). Nem akartam eladni a nyaralót, de megvenni sem tudtam még a tesóimtól, telt az idő, spóroltam, használtuk hol ez, hol az, vita is volt persze.

Addig-addig, míg az egyik tesóm beperelt a közös tulajdon megszüntetése végett. Úgy, hogy ő megvenné az én részemet, de aztán meg ők utána eladnák, ez a terve.


De közben nekem lett egy párom, akivel felesben meg is tudnánk már venni ezt a nyaralót, csak éppen a párom unszolására lebeszéltem magam erről. Vagy egy szebb hely a közelben és egy eladó, hasonló méretű és állapotú nyaraló. Végülis mindketten beleszerettünk a helybe, inkább azt vennénk meg, és ezzel lemondanék a szüleimtől örökölt nyaralóról, talán a régi emlékek így is megmaradnak...

A másik tesómmal erről már beszéltem, vele jobban szóba lehet állni. Mondtam, hogy akkor legyen, adjuk el. Erre ő... Most ő van már úgy, hogy nem akarja mégse eladni.... De neki van is pénze tőlem és a rémtesónktól is megvennie....


Csakhogy tudtunk nélkül ő már volt ügyvédnél és elindították az egész hülyeséget. Meg is van már a levél a bíróságtól.

Tett ajánlatot a megvételre benne, hogy mennyiért váltaná meg.


Ez eddig oké, az összeggel nincs bajom.

De mivel a másik tesóm magának szeretné megtartani a nyaralót, inkább én neki adnám el, ahogy múltkor megbeszéltük.


Lehet figyelmen kívül hagyni a bíróság levelét és eladhatom annak a tesómnak, aki nem perelt be, csak épp tűrni kénytelen a pert?

A földhivatal felé is ment levél a bíróságtól.


Vagy ilyenkor muszáj annak, aki beperelt?



2022. okt. 24. 22:06
 1/5 A kérdező kommentje:

Azért is lenne sürgős eladnom a rendesebbik, nem pereskedő tesómnak, mert akkor én megtudnám venni a kinézett idegen nyaralót. Félek, hogy lecsapják az orrunk elől...

Ez a per a legrosszabb időben jött, nem tudom mi van ilyenkor...

2022. okt. 24. 22:09
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően csak az történhet meg, amiben minden tulajdonos meg tud egyezni, már ami az egész ingatlant illeti. Ha ilyen nincs, akkor kerül kényszerárverésre az ingatlan.

Ha te lemondasz a részedről a nem pereskedő testvér javára, akkor az történik, hogy a te részed hozzá kerül, így már csak a másik két testvérnek kell civódnia egymással. Te a te részeddel azt csinálsz, amit akarsz, ők meg majd lemeccselik egymással a dolgot.


Nekem amúgy van egy olyan érzésem, hogy ennek kényszerárverés lesz a vége, ez pedig akár évekig is elhúzódhat, ugyanis a közös tulajdon megszüntetése egy több lépcsős eljárás, aminek az utolsó lépcsője az árverezés. Szóval a te érdekedben a legjobb megoldás az, hogy minél hamarabb túladsz a saját részeden. Mivel résztulajdonosról résztulajdonosra száll a dolog, ezért nincs probléma, ha kívülállónak akarnád eladni, akkor a többi tulajnak lenne elővásárlási joga, tehát nélkülük nem tudnád eladni másnak.

2022. okt. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Mindenkinek a nevén van, szüleink már pár éve nem élnek...

Igazából most már nem lenne vita. Eddig is csak miattam volt, mert nem bírtam elengedni.


Rémtesónak mindegy, hogy ki veszi meg, ő csak túl akart mindig adni rajta, már kiskorunkban is utálta, hogy ott néha pl füvet kell nyírni...

Másik tesó szereti, de eddig ő is eladta volna, most gondolta meg magát nemrég.


Szóval mostanra meglett az a helyzet, hogy mindenkinek jó legyen, de a rémtesó hetekkel ezelőtt titokban beadott pereléséről pár napja kaptunk levelet a bíróságtól...


Vissza tudja ő ezt vonni még költségmentesen, vagy már nem?

Ha nem akkor nem fogja,

Viszont én eladnám a részem a jobb tesómnak mielőbb... Lehet, vagy ez hülyeség?

2022. okt. 25. 08:34
 4/5 anonim ***** válasza:

Bárki indíthat pert, szinte bármiért.

Ez azonban, néhány extra kivételtől eltekintve, nem érinti a te rendelkezési jogodat, történetesen azt, hogy eladd a tulajdonrészedet.


A közös tulajdon nem kötelező dolog. Bárki indíthat pert a megszüntetésre.

Azonban a bíróságot kényszerítésre felhasználni, na ez nem járja.


Lényeg a lényeg, te a tulajdonostársaid (testvéreid) közül annak adod el, akinek akarod.

2022. okt. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha még nem tűztek ki tárgyalást, akkor vissza tudja vonni a perigényét, ekkor a befizetett illeték kb. 90%-át visszakapja.


Ami azért is érdekes, mert az osztatlan közös tulajdon illetékének plafonja 1,5 millió forint. Az illetéket értelemszerűen az ingatlan forgalmi értéke adja meg, annak 6%-a. Szóval nem nehéz rájönni, hogy itt százezres, akár milliós illetékről van szó (és akkor az ügyvédi díjról szó sem esett), és akkor még az évekig elhúzódó bíróságosdi is ott van.


Ha peren kívül megegyeztek, az a legjobb, mindenkinek.

2022. okt. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!