Egy egydülálló férfi, akinek nem voltak gyerekei, se szülei nem élnek már, ki örököl utána?
Igen, értettem kérdező, hogy a szülők nem élnek, úgy is írtam, hogy élhetNÉNEK (feltételes módban).
Ettől függetlenül a szülők testvérei közül még élhet valaki. Ha ritkább családnevű volt az elhunyt (és az apukája), akkor nagyobb esély van találni valakit (pl. facebookon). Nyilván egy Kiss, Nagy, Kovács nevűnél szinte 0 az esély. Csak azért forszírozom, hogy járjatok utána, mert anyagi és büntetőjogi felelősségetek tudatában kell nyilatkozni arról, hogy nincs tudomásotok más öröklésben érdekelt személyről. Ha bármikor felbukkan a semmiből a másik ágról egy érdekelt, akár 10 év múlva is kell fizetni a részét az örökségből, ugyanis a hagyatéki eljárás nem évül el, bármikor kérhető a lefolytatása, póthagyatéki eljárás indítása.
#14: Részben jól tudod. Aki meghal, az valóban kiesik az öröklésből - eléggé érthető módon. Viszont az ő örökösei a helyébe lépnek. Így örökölhet pl. testvér: a már elhunyt, öröklésből kiesett szülők többi gyerek lesz az örökös. Nézd meg a linket, amit korábban mutattam, meg idéztem is belőle. Ott elég világosan le van írva, hogy a kieső örökös helyébe fejenként egyenlő arányban az ő leszármazóik lépnek.
Nem csak párat lép a törvényes öröklési rend, hanem annyit, amennyit kell, amíg lehetséges örökösöket találni. Ha az a közös szépszülőtől származó ötöd- vagy hatod unokatesvér, akkor ő fog örökölni.
#15! "A kieső örökös helyébe fejenként egyenlő arányban az ő leszármazóik lépnek."
Nem vitatkozni akarok, mert én nem értek hozzá, de ebben az "egyenlő" arányban volt változás, mert nálunk biztosan nem így volt?
Nagymamánk meghalt. 2 gyereke volt, akik akkor már nem éltek, így mi unokák örököltünk, de NEM egyenlő arányban! Az egyik gyerekének 1 gyereke volt, a másiknak 3. Nem 25%-ot kapott minden unoka, hanem a 2 halott gyereke között oszlott el 50-50%-ban. Tehát ahol egy gyerek volt, 3/6 részt kapott, ahol meg 3, ők osztoztak a másik 50%-on. Vagyis fejenként 1/6. (Szerintem mondjuk elég hülye szabály, hisz az elhunyttal ugyanolyan rokonsági fokkal rendelkezett mind a 4 unoka.)
16-os: az egyenlö arányban igaz ebben az esetben is, mert az elsö lépcsöben a nagymamád két gyereke örökölt egyenlö arányban (fele-fele), az unokák viszont a saját szülöjüktöl örökölnek, ahol csak egy unoka volt, annak a szülöre jutó 50% az öröksége, ahol meg háromm ott a három gyerek a saját szülöjétöl örökölte egyenlö mértékben a három unoka.
A szabály meg nem hülye, mert az unokák nem a nagyszülötöl örökölnek, hanem a saját szüleiktöl, mert ök vannak direkt rokonságban a nagyszülökkel és ök vannak egyenlö rokonsági szinten. Az unokák már a saját szülötöl örökölnek, nem a nagyszülötöl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!