Mi lenne az igazságos/jó döntés a rámmaradt lakással kapcsolatban, ha testvérem is akarna részesedést?
Van egy önkormányzati bérlakás, amit anyu szerzett a szüleink válása után a régi házból eladott pénz feléből (apuval feleztek). 12 éves korom óta éltünk együtt anyuval, és később nevelőapámmal a lakásban, akit anyu azután ismert meg, hogy a szüleink elváltak. Nővérem a ház eladása után nem lakott velünk.
Néhány éve anyukám sajnos elhunyt, és én megörököltem a lakás bérleti jogát, de én nem maradtam ott, viszont nevelőapámnak hagytam, hogy ott lakjon továbbra is, mert valószínűleg utcára került volna (nem voltunk jó viszonyban egyébként). Ő rendezte a számlákat, stb.
Viszont nemrégiben ő is elhunyt, és most el kell döntenünk, hogy mi lesz a lakás sorsa.
Az önkormányzati lakást vagy cserélni, vagy visszaadni lehet, illetve elvileg legális úton megoldható a bérleti jog eladása. Így vette annó anyu a lakást.
Én szeretnék megszabadulni tőle mihamarabb, de nem akarnám hagyni kárbavészni, mert mégis van valamennyi értéke. Ezért az eladáson gondolkozom.
Itt jön képbe viszont a testvérem. Valószínűleg ő is gondolkozott már ezen, de nem került még szóba, csak felajánlotta, hogy segít kifesteni a lakást.
Viszont érdekelne, hogy mit gondoltok - ebben az esetben, bár hivatalosan az enyém a bérleti jog, de megilletné a nővéremet is részesedés, ha sikerülne eladni a lakást?
A mellette szóló érv az lenne, hogy anyu vette a lakást. Viszont én ezt kicsit igazságtalannak érezném - lehet jogtalanul - mert ő eddig nem foglalkozott a lakással, akkor sem, mikor anyu elhunyt, nem beszéltünk róla, hogy mi legyen nevelőapámmal, vagy később. Én hoztam az ezzel kapcsolatos döntéseket, és most is nekem kell intézkednem, mert nyilván az én nevemen van a lakás. A testvéremnek eddig semmi köze nem volt hozzá, és jogilag sincs tulajdonképpen beleszólása, mert ez nem számít vagyonnak, mert nem saját tulajdon.
Viszont azt se akarnám, hogy emiatt megromoljon a kapcsolatunk.
Mi lenne a legjobb döntés?
Ha nem laktál ott, nem is folytathatod a bérleti jogviszonyt....
Manapság eleve nem adnak határozatlan időre önkormis bérlakást. Eleve jogsértően adtad át a használati jogot a nevelőapádnak, ha ő oda nem jogosan volt bejelentve...
Tbb sebből vérzik ez, de leaglábbis erősen szürkezóna az önkormis bérlakással való kufárkodás..
A bérleti jog eladása is csak akkor lehetséges, ha az önkormányzat hozzájárul. Azaz: vizsgálja, hogy a leendő vevő megfelel-e a kritériumoknak.
Tehát ez is ingoványos talaj...
Ahogy fent írták, kérdéses, hogy mennyire legális a dolog.
Első körben megkérdezhetnéd tesódat, hogy ő szeretne-e kezdeni valamit a lakással.
Szerintem azért nem szólt bele a tesód, mert nem akart a te tulajdonoddal rendelkezni, és ebből konfliktust generálni.
Ha nekem lenne olyan örökségem, amit eladok, én megfelezném a tesómmal.
A saját lelkiismeretem miatt.
Egyébként ha tulajdonjog lenne, akkor ez nem is lenne kérdés, 50-50%lenne a részetek.
A nővére ott sem lakott egy napot sem. A kérdező nevelőapjával együtt sem élt, a nővérének nem a nevelőapja. Akkor miért foglalkozott volna vele meg a lakással a két felnőtt ember helyett akik a lakásban laktak?
Ennek ellenére felajánlotta, hogy kifesti.
Kérdező, eddig csak te részesültél a kiváltsagokból, ott laktál, a nevedre iratták. A nővéred semmit sem profitált az egészből, semmit sem látott a szüleitek válasa után a pénzből, sorsára volt hagyva. Szerintem jogos, hogy te foglalkoztál a lakással eddig, ami nyilván csak adminisztráció, stb. ha egyszer ott laktál évekig és a mai napig be vagy jelentve. Az én erkölcsi felfogásom szerint beszélned kell a nővéreddel a terveidről és ha látsz ebből pénzt azt meg kell osztanod a nővéreddel mert a család közös vagyonából származott a lakás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!