Ingatlan albérletbe adásához kell-e az összes tulajdonos aláírása, vagy sem? Illetve ha per alatt áll, akkor kiadható-e?
Adott egy nyaraló és hozzá tartozó szőlőskert, 4-en vagyunk tulajdonosok.
Eladni szeretnénk, de az egyik tulajdonostárs ezt nem akarja. Sokszor lejár oda nyaralni, de a szőlőt nem dolgozza, gazos.
Mi többiek, gondoltuk kiadjuk albérletbe egy ismerősnek. De neki hosszútávon kell gondolkodnia.
Odafajult a dolog, hogy kérjük a közös tulajdon megszüntetését.
De vajon, ha az elindul, akkor emellett bérbe lehet adni az ingatlant vagy a per ideje alatt nem jöhet szóba ez?
HÁt és a negyedik tulaj meg ehhez nem akar hozzájárulni.
???
Kiadni lehet per alatt is (miért ne lehetne?), viszont igen, minden tulajdonos kell a szerződéshez.
Kivéve, ha van haszonélvező, mert akkor ő.
Rengeteg ügyfelem ad bérbe per alatti ingatlant; ez jó szerződéssel kezelhető.
A Kérdező esetében a haszonélvező (ha ő nem akarja bérbeadni) és a tulajok egyet nem értése lesz az akadály.
#2, hülyeséget írsz. Nem kell minden tulajdonos beleegyezése.
A törvény konkrétan kimondja, hogy osztatlan közös tulajdonban a többségi szavazat dönt, a szavazatok számát a tulajdoni hányadok aránya határozza meg. Felteszem, hogy most a 4 tulajdonosnak 1/4 része van fejenként, így nem nehéz rájönni, hogy mindenkinek 1 szavazata van. Tehát ha 3-an ki akarják adni, akkor a negyedik fejre is állhat, akkor is ki lesz adva (illetve kérheti a közös tulajdon megszüntetését, ami első körben akár 1,5 millás illetéket is vonhat magával). Ez persze nem jelenti automatikusan azt, hogy akkor a bérleti díj 3 részre oszlik el, hanem a 4. tulajdonostárs ugyanúgy jogosult a pénz 1/4 részére.
Ha haszonélvező is van, akkor még érdekesebb a dolog, ugyanis ha a haszonélvező akarja kiadni az ingatlant, akkor ő a tulajdonosok engedélye nélkül is kiadhatja, mert a haszonélvezet így működik. Egy fontos dolog azonban van; a tulajdonosoknak előhasználati joguk van, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosok dönthetnek úgy, hogy a bérbeadás feltételeivel megegyező feltételekkel igénybe kívánják venni az ingatlant. Ha például van egy bérlő, aki fizet havi 150.000 Ft + rezsit, akkor a tulajdonos ugyanezzel a feltétellel beköltözhet a bérlő előtt. Ha viszont lemondanak erről a lehetőségről, akkor a bérlő gond nélkül beköltözhet. Ez persze most is áll, vagyis meg kell mondani a problémés tulajdonostársnak, hogy akkor a bérleti díj 3/4 részét csengesse ki nektek havonta, akkor nem fog odaköltözni senki (illetve a fél haszonélvezet miatt borul ez a szám).
Amit még lehet tenni; ha lehetőség van az ingatlan természetbeni megosztására (le lehet keríteni egy részt), akkor tegyétek meg, állapodjatok meg, hogy a lekerített rész a 4. tulajdonostársé, ezt jegyezzétek be a földhivatalnál, és így az ingatlan többi részével azt csináltok nélküle, amit akartok.
Vagy egyszerűen csak vásároljátok ki őt. De erre akkor is lesz lehetőségeket, ha már megindult az osztatlan közös tulajdon megszüntetése.
Erre szokták azt mondani, hogy közös lónak túrós a háta, és ez az ingatlantulajdonlásra hatványozottan igaz.
Az, aki bérelné tud a kedves rokonról?
Mert jog ide jog oda, kell a francnak egy ilyen kellemetlen alak, szerintem ha nincs más akadály, akkor se kér majd belőle.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!