Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van joga a Facebooknak személy...

Van joga a Facebooknak személyes adataimat (szkennelt személyi igazolvány, jogsi stb.) elkérni beazonosításhoz?

Figyelt kérdés

Éveken át használtam a Facebookot minden probléma nélkül. Azután néhány héttel ezelőtt kaptam egy figyelmeztetést, hogy adjam meg nekik a mobil számomat, hogy SMS-en küldött kód beírása után tudjak belogolni. Ezt a hülyeséget nem én kértem, a saját érdekeben, hanem ők nyomták le a torkomon. Megadtam nekik a mobilszámomat, és azóta minden nap, csak SMS kóddal tudtam bejelentkezni Facebookra.


Ma reggel megint újítottak, kódot már nem voltak hajlandók küldeni, azt írták ki, hogy válaszzam ki, hogy melyik hivatalos igazolványomat küldjem el nekik leszkennelve és itt felsoroltak vagy 20 féle igazolvány lehetőséget mint pl. személy igazolvány, jogosítvány, útlevél, stb.


Nem tettem, mert szerintem semmi joga nincs a Facebooknak elkérni tőlem egyetlen hivatalos igazolványom leszkennelve, miért nem elég a mobil számom, azon keresztül ha akarnak bármikok beazonosíthatnak a szerveken keresztül, érti ezt valaki?


Valakinek van annyi jogi ismerete, hogy megmondja nekem, hogy jogos vagy jogtalan a Facebook ilyen kérése?


És ha nincs olyan magyar törvény ami ezt megengedi, mit lehet ilyenkor tenni? Feljelenteni a Facebookot a NAIH-nál mert folytonosan megsérti a GDPR törvényt?


Minden esetre szomorú, hogy már idáig fajult a Facebook hatalma és még nem koppintottak a fejére.



2022. jan. 13. 14:21
 1/9 anonim ***** válasza:
80%
Sajnos mindenre joga van, mert senki sem ellenőrzi, országok fölött áll.
2022. jan. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen. Bárkinek joga van.
2022. jan. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, főleg, ha visszaélésre gyanakszik (nem saját néven vagy hamis adatokkal nyomulsz.) Nem köteles a FB szolgáltatni neked semmit, ingyen kapsz egy szolgáltatást.
2022. jan. 13. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 kovpet ***** válasza:
100%

"ha akarnak bármikok beazonosíthatnak a szerveken keresztül"


Milyen szerveken? A FB nem hatóság, szóba se állnak vele a magyar hivatalos szervek.


Joga amúgy van kérni, neked meg nem kötelességed megadni. Nekik meg nem kötelességük szolgáltatni.


De inkább járj a végére, hogy mi változott, mert valami csúnyaság lehet a háttérben. Vagy te állítottál be kétfaktoros azonosítást?

2022. jan. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3-as válaszoló: Én nem azt kérdeztem, hogy én köteles vagyok-e egy szkennel személyes iratomat elküldeni a Facebooknak.


Azt kérdeztem, hogy a Facebook sért-e törvényt azzal, hogy emberek személyes iratainak szkennelt másolatát begyűjti és tárolja azokat.


4-es válaszoló: Megírnád nekem, hogy konkrétan milyen jog alapján van joga? (Törvény, paragrafus szám.)


Mi változott volna? Semmi. ha vaj lenne a fülem mögött akkor gondolod, hogy akkor itt füstölögnék nyilvánosan?


Érdekes, hogy kérdezed a kétfaktoros azonosítást. Igen be van állítva, de nem önszántamból hanem a Facebook küldött nekem hetente egy emailt amiben figyelmeztetett, hogyha nem állítom be a kétfaktoros azonosítást, akkor lezárja a Facebook profilomat. Utána meg minden alkalommal amikor próbálok belogolni azt írja a képernyőn, hogy mivel ÉN kértem a kétfaktoros belogolást, adjam meg nekik ezt és az infót. Már ez is vérforraló és dühítű eljárás részükről.


De a lényeg a bélyeg: MILYEN MAGYARORSZÁGON JELENLEG ÉRVÉNYBEN LÉVŐ TÖRVÉNY ALAPJÁN KÉRHETI ÉS GYŰJTHETI A FACEBOOK MAGYAR ÉS EU-S ÁLLAMPOLGÁROK SZEMÉLYES ADATAIT?


Minden más téma amire itt valaki válaszol, csak szemekbe hinti a port és eltereli a figyelmet a kérdésem lényegéről.

2022. jan. 14. 13:36
 6/9 kovpet ***** válasza:

A jogszabályok tiltásokat fogalmaznak meg, nem engedélyeket, mert egy demokráciában (papíron még azok vagyunk, ha már illiberális is) mindent szabad, amit nem tilos.

Tehát arra kellene jogszabályt találni, hogy mi tiltja, hogy ilyesmit kérjenek. De ez ugyan az az eset, hogy a dohányboltban vagy az sima áruházban elkérik a személyit attól, aki alkoholt vagy dohányárut vesz. Nem hatóság, nem kötelező megmutatni, de akkor nem kapja meg a cuccot.

2022. jan. 14. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"De ez ugyan az az eset, hogy"


Szerintem nem ugyanaz az eset, mert a trafikban nem készítenek másolatot az eredeti okmányról csak megnézik, a születési évet és a személy fotóját, hogy azonos-e azzal aki előttük áll. Tehát ők nem gyűjtik be az ügyfelek személyes adatait amivel később azt csinálhatnak amit akarnak (statisztikát gyűjteni az interneten látogatott összes webportálról és azok gyakoriságáról pl. hogy mást ne mondjak)


"Nem hatóság, nem kötelező megmutatni, de akkor nem kapja meg a cuccot"


ez már megint egy olyan fel NEM tettkérdésre a válasz, hogy "kötelező-e megmutatni vagy elküldeni..."


Ez it nem kérdés, a kérdés továbbra is az, hogy milyen törvény alapján teheti meg a személyes adatok begyűjtését, még akkor is ha FB ügyfelek önként (persze önként... retorzió alatt) küldik el nekik.

2022. jan. 14. 18:27
 8/9 A kérdező kommentje:

Akkor úgy kérdezem, hogy:


Milyen Magyarországon érvényben lévő magyar vagy EU-s törvényt sért meg a Facebook azzal, hogy gyűjti és tárolja a FB használók személyes okmányait szkennelt formában?

2022. jan. 14. 18:30
 9/9 anonim ***** válasza:
50%

A párom öccsét letiltotta a Face, mert trágár tartalmat továbbított a messengeren.

Fellebbezett és ahhoz elkérte a Face ezeket a személyes iratokat, hogy azonosítsa magát a fiú.

De az egésznek semmi értelme, tiltották és nem kapta vissza a fiókot.

2022. jan. 14. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!