Zártkerti ingatlant vennék, az új földtörvény szerint kifüggesztik, lesz-e elővásárlási joga a mellette tulajdonos helybenlakó fölművesnek velem szemeben, aki szintén helybenlakó földműves vagyok, de szemben van ingatlanom, az út túlodalán?
Az ingatlan tulajdonosainak mindig van elővásárlási joga, azonban ezt korlátozhatja a már megszerzett tulajdonának mérete, egyéb dolgok.
Vagyis ha egy helyrajzi számon levő osztatlan közös tulajdont szüntetnek meg éppen, ott minden tulajdonostársnak elővásárlási joga van - de csak külső vásárlókkal szemben. Ha nem osztatlan közös tulajdonról van szó, akkor nincs ilyen elővásárlási jog, ellenben ha azonos vételi ajánlatok vannak, lehet hogy az illetékesek előnyben részesítik azt akinek szomszédos vele a területe.
Érdemes lenne megkérdezni azokat akik a döntést meg fogják hozni, hogy pontosan mik az ilyen esetekben a szempontok a döntésnél.
Szomszéd az, aki ingatlanának és a kérdéses ingatlannak van egy közös határa.
Az útnak ugyanúgy van egy helyrajzi száma, mint a telkeknek, tehát a te ingatlanodnak az úttal van közös határa, nem a szemben lévő zártkerttel. A törvény nem különbözteti meg a közel lakókat a távol lakó helybeliektől.
Ebből adódóan, a szomszédnak elővásárlási joga van veled szemben.
A Földforgalmi törvény 18. §-ágan le van írva az "erősorrend":
Kedves anonim!
Ha két helybenlakó földműves földje között volna a szóbanforgó föld, akkor mi alapján döntenének? Mert talán itt is az lesz a mérvadó. Ha a csúszópénz nagysága dönt, akkor ez is egy jó kis földtörvény...
A csúszópénz nem szerepel a Földtörvényben. Nem tartom kizártnak, hogy létezik ilyen is, de én a magam részéről még nem hallottam róla, hogy csúszópénzt fogadott volna el valaki. Viszont mivel minden le van szabályozva, nem sok értelme lenne.
A linkelt helyen le van írva az erősorrendben, hogy a földművesek közül kinek van plusz "pontja" a többiek ellenében. Ha teljesen egyforma a két jelölt, akkor nincs elővásárlás, hanem aki az eredeti szerződést megkötötte az eladóval, az lesz az új tulajdonos. Ott azt lehet csinálni, hogy még a szerződés megkötése előtt ráígérni a másik vevőjelölt ajánlatára. Ezt egyébként te is megteheted, mint nem szomszéd, hogy olyan sokat adsz, amennyit az elővásárlási joggal rendelkező szomszéd már nem hajlandó. Ha haver az eladó, akkor megmondja, hogy a másik kb. meddig lenne hajlandó elmenni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!