Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pár éves együttélés után...

Pár éves együttélés után jogilag igényt tarthat -e az ember a párja vagyona egy részére?

Figyelt kérdés
Ha egy ember bizonyítottan (pl. lakcímre átjelentkezik) a párjához költözik, de nem kötnek semmilyen szerződést, élettársit sem, pár év együttélés után jogi úton igényt tarthat -e a másik ember ingóságaira / ingatlanjára / pénzére? Van -e erre valamilyen jogszabály? Köszi a válaszokat!

tegnap 10:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
86%
Áááhhh a nők nem a pénzre mennek,még véletlenül se pénzéhesek
tegnap 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
83%
Nem. Házasság alatt szerzett vagyon feleződik válásnál. Ha simán csak ott éltél, arra nincs ilyen.
tegnap 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Nincs házasság, nincs papír, az erre az esetre vonatkozó jogi szabályzás érdekel. (Amúgy nem rólam van szó...)
tegnap 11:09
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

Vagyonjogi szerződéssel szokták ezt ilyenkor megoldani. Ha az nincs, az pech. Akkor alapeset az, hogy két egymástól független vagyonszerzőről van szó, hiába éltek egy háztartásban.

Persze lehet bíróságra is vinni az ügyet, olyankor azt szokták megvizsgálni hogy a követelő valójában mekkora részben járult hozzá az együttélés alatti vagyonszerzéshez, és ez alapján adott esetben kaphat valamit. Vagy elküldhetik sok sikert kívánva, ha úgy ítélik hogy csak a markát tartaná a semmiért.

tegnap 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha bizonyított az együttélés, mondjuk szomszédok is elismerik, hogy közösen éltek ott, akkor a közösen szerzett vagyon egy részére igényt tarthat a pár mindkét tagja.

Azonban nem jön létre vagyonközösség, mint a házasság esetében és még a házasságban sem lesz közös vagyon az amit a házasság előtt szereztek a felek.

Konkrétabban: Károly beköltözik Ilona lakásába, ott él vele 4 évig, együtt használják a kocsit, a tévét, közösen fizetik a rezsit majd összevesznek és Károly elköltözik - akkor Károly viheti magával azt amit hozott amikor beköltöztek. Ha a 4 év alatt EGYÜTT vettek egy mosógépet részletre amit közösen fizettek, vagy együtt fizették ki a boltban összerakva a pénzüket, akkor ennek a mosógépnek arányosan egy része Károlyé. Ha a felét fizette ő akkor a fele. Ha ez alatt a 4 év alatt Károly vett szekrényt az előszobába a saját pénzéből, akkor a szekrényt viheti, az az övé. Ha ketten közösen kaptak ajándékba Ilona nagyszüleitől egy Herendi porcelán készletet, akkor annak fele is Károlyt illeti meg és viheti. Ha azt Ilona kapta ajándékba, csak épp kettőjüknek adták át, közben a nagyszülők elmondták, hogy azt az unokájuk esküvőjére szánják csak előbb akarják átadni mert a papa beteg és nem biztos, hogy megéri az esküvőt - akkor az is Ilonáé egyedül.

Persze semmi sem ilyen egyszerű, ebben a cikkben részletesen írnak róla:

[link]

tegnap 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 krwkco ***** válasza:

Ha élettársi kapcsolatban voltak (lehet bejegyzetlen is, ha megvannak a feltételei), akkor a kapcsolat alatti vagyonnövekedésen a hozzájárulásuk arányában osztoznak. Hozzájárulás: pénzbeli bevétel, házimunka, stb.

A jogszabály a PTK 6:514. és 6:516. §.

tegnap 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Nincs élettársi kapcsolat, pontosítok: Egy özvegy férfi akinek több ingatlana is van talál magának egy barátnőt, aki hozzá költözik, pár év együttélés után követelheti -e az ingatlanok egy részét a nő? (Semmilyen papír nincs előtte.)
tegnap 11:56
 8/13 anonim ***** válasza:

"Ha simán csak ott éltél, arra nincs ilyen."

Már sokszor kérdeztem ezt itt az oldalon, és soha sem értettem meg, de egy költői kérdést mégiscsak el kell engednem: ha nem értesz hozzá és nincs róla forrásod, miért szólsz hozzá a témához?

A Ptk világosan leírja, hogy

"Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban."

Tehát ha összeköltözöl a pároddal, akkor élettársi kapcsolatban éltek, ami automatikusan létrejön az összeköltözéssel, bármiféle szerződés nélkül. A Ptk továbbá azt is leírja, hogy

"Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását."

Magyarul ha szakítotok és az egyik fél elköltözik, bizony bármilyen szerződés nélkül is követelhet vagyonmegosztást. Kb 5 perc utánanézni a jogszabályoknak...

[link]

tegnap 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Egy özvegy férfi akinek több ingatlana is van talál magának egy barátnőt, aki hozzá költözik, pár év együttélés után követelheti -e az ingatlanok egy részét a nő?"

Az együttélés alatt keletkezett vagyon megosztását kérheti. Ha az ingatlan már megvolt mikor összeköltöztek, akkor abból nem követelhet semmit. De a Ptk leírja ezeket az "AZ ÉLETTÁRSI KAPCSOLAT" szekció alatt, nyugodtan olvasd el, mi is onnan nézünk utána.

tegnap 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

#7 "pár év együttélés után követelheti -e az ingatlanok egy részét a nő?"

Részletesen leírtam neked már az #5-ben, hogy semmi ilyet nem tehet. Semmi köze azokhoz a tulajdontárgyakhoz amik akkor a férfié voltak már amikor összeköltöztek. Ez nem Amerika, itt még a házasságban sem történik ilyen. A magyar törvények még egy házasságban sem teszik lehetővé, hogy váláskor a volt házastárs bármit is megszerezzen ami házasság előtt a másik tulajdona volt. Együttélésben még másra sincs.

tegnap 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!