Perelhető-e egy rendszergazda, ha magáncélra gyűjt információkat a munkahelye többi dolgozójáról?
Nem arra gondolok, hogy általánosságban monitorozzák a dolgozók tevékenységét a dolgozók beleegyezésével. Mert pl. azt lehet mérni, hogy facebookozik-e valaki.
Hanem arra, hogy megnézi, hogy miket böngészek pl., ebédidőben, és ezzel visszaél, megfenyeget, hogy elmondja másnak, hogy pl. instagrammot nézek, vagy hogy akkor olvasom a jw.org-ot, vagy a személyiség zavarokról olvasgatok ebédidőben a céges gépen. Zsarolhat-e engem vele jogszerűen, vagy továbbadhatja-e bárkinek ezeket az adatokat.
Ingoványos terület: alapszabály, hogy céges gépen nem nézünk olyan dolgot, ami kellemetlen lehet, ha kiderül.
A cégnek van gondolom belső szabályzata, hogy mi a megengedett felhasználás és mi nem: sok helyen nem gond, ha személyes dolgokat is nézel (hírek, sporteredmények, időjárás stb.), de biztonsági okoból nem léphetsz be mondjuk privát email fiókba (mondjuk gmail) máshol minden személyes felhasználás tiltott.
Ha bármi szabályelleneset tettél volna, akkor arra kell legyen eljárás: mondjuk a főnököd szóbeli figyelmeztetése, hogy ez nem OK.
Valószínűleg az illető egy se..fej aki játsza az eszét, hogy ő aztán milyen fontos/tehetséges, láthatja, hogy mit nézel neten.
Szólj a HR-nek, hogy a rendszergazda fenyeget és kellemetlen pletykákat terjeszt rólad, mert mentális problémákat ismertető cikket, stb olvastál a kávészünetedben a neten. Könnyen ott találhatja magát, hogy kirugják ezért őt, mert durva megsértése a magánszférának.
(igen, a felügyelet benne van, de a pletykálkodás, fenyegetőzés alapján simán nem normális, nem profi, inkább akár megválnak tőle!)
Onnantól lehet rendőrségi bűnügy, ha vagyoni vonzata van a "zsarolásának", tehát mondjuk pénzt kér, hogy ne szóljon senkinek az oldalakról, amit nézegettél. Ez esetben rendőrségi feljelentést tegyél.
Arra valószínűleg felhatalmazása van, hogy nyomon kövesse mit csinálsz a céges gépen munkaidőbem, és ezt te is elfogadtad egy sablon papír aláírásával, ahol 48472. oldalon volt erről szó. Tehát ez önmagábam valószínűleg nem problémás.
Az hogy ezt másnak tovább adja nehezebb kérdés. Ha problémát tapasztal (lásd: valaki munkaidőben instázik, amit mondjuk a cég szabályzata szerint nem szabadna) azt nyilván jelentenie kell az illetékes (pl. Főnök, hr, nagyobb cégeknél biztonsági szolgálat stb.) felé. De másnak meg nem mondhatná el. Tehát ha azzal "fenyeget" hogy elmondja a főnöködnek, az teljesen jogszerű lehez. A konyhás néninek meg nem.
Fontos megjegyezni, hogy a fenyegetés azt jelenti, hogy közli veled, hogy jelenteni fogja. Ez nem problémás jogilag. A zsarolás (amikor ellenszolgáltatást kér, hogy ne jelentse) az viszont mindenképpen jogszerűtlen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!