Mit lehet tenni, ha a 10 lakásos társasház nem hajlandó megszavazni a tetőfelújítást, mit léphet a két felső, tetőtéri tulajdonos, hogy megvédje az ingatlanok állapotát, értékét?
Évek óta téma de eddig mindig elkerülte a ház a komoly tárgyalást a témában. Kétszer volt javítva ill. javítgatva a tető az elmúlt 5 évben, de ugyanúgy beázik a két felső lakás. Belső kétszintes lakások, egyes helyeken már két szintet lefolyik a víz (kémény mentén, vele határos falakon). Felső szinten állandó látványelemek a vödrök, lavrok. De amikor a falon folyik, akkor még ezeket sem lehet alátenni. A parketta is felpúpozódott, elázott több helyen. Nem egyszer berendezési tárgyakban is keletkezett anyagi kár.
90-es években épült a ház, azóta semmilyen jelentős felújítás nem volt, beleértve a tetőt is.
Legutóbbi lakógyűlésen is leszavazta a többi tulajdonos a felújítást, csak egy 500.000 forintos javításba egyeztek bele, ami az összes ajánlat közül a legolcsóbb volt. Azt sem tudjuk, pontosan mit foglal magába ez a javítás!
(Hozzátenném, eddig, aki kint volt javítani, vagy árajánlatot adni, mindegyik szakember azt javasolta, ezt nem érdemes javítgatni, fel kellene újítani.
Még egy megjegyzés, a házban ez a két ingatlan a legnagyobb, tehát az értékromlásuk is igen jelentős. (de ezáltal a felújításból is, mi fizetnénk a legtöbbet)
Milyen jogi lépéseket lehet tenni! (nekünk és a másik felső lakás tulajdonosainak)
Én is laktam társasházban és nem értem, miért szavaztatnak erről.
Két lakó a 10-ből mindig kisebbségben lesz, és mindig leszavazhatják őket. Akkor az ő lakásuk lakhatatlan is lehet?
Nálunk simán felújították volna azon az alapon, hogy sürgősen kell.
Kitalálom, a nyugdíjasok szavazzák le.Ahogy minden társashàzban.
Be kellene önteni hozzájuk egy kis vizet az ajtó alatt.
Cuccokat összepakolni, csapot nyitva hagyni, nyaralni elmenni.
Aztán mikor az ő lakásukból is medence lesz, meg fogják szavazni.
Ha társasházról beszélünk, nyilván létezik alapító okirat. Az alapító okiratnak tartalmaznia kell a közös tulajdonba eső részeket, azaz, melyek azok az épületrészek, amelyek a társasház teljes közösségének tulajdonában vannak. Ezek általában a teljes tetőszerkezet, a határolófalak, a tartószerkezetek, a lépcsőház szerkezetei, a közös tárolóhelyiségek, beleértve a pincéket is (ha van), a közös víz és szennyvíz vezetékek, a szellőzők, a kémények és még sorolhatnám.
Ezek állagának megóvása a társasház összes tulajdonosának közös feladata és közös felelőssége.
A tető teljes felújítása nem a két legfelső lakó érdeke, hanem a teljes társasházé. A társasház közgyűlése abban dönthet, hogy a felújításra tett árajánlatok közül melyiket részesíti előnyben.
Csak példának hozom, mi történik akkor, ha a földszinti lakók lakásában visszaáramlik a szennyvíz (beleértve az emberi fekáliát is), mert eltörött a szennyvízvezeték? A legfelső szinten lakók nem szavazzák meg a szennyvízvezeték cseréjét?
Szerintem a közös képviselőtök nincs a helyzet magaslatán!
Továbbá el kellene olvasni a vonatkozó társasházi törvényt. Kell egy közgyűlés. Fontos vigyázni a formaságokra, napirendbe venni tető felújítását. Erről vitát lefolytatni, ragaszkodni az álláspontok név szerinti feljegyzéséhez. Aláíratni a jegyzőkönyvvezetővel, két tanúval és a közgyűlés elnökével. Semmiféle javítgatást nem szabad elfogadni, csak a megfelelő felújítást. Ha a határozat nemleges, az önkormányzat jegyzőjén keresztül (ő a felügyelő szerv) pert kezdeményezni állagmegóvás elmulasztása címén. Ha jól csinálja a felperes, meg fogja nyerni. A többiek fizetik a perköltséget (350 ezertől felfelé), továbbá a felújítás kényszerintézkedésként el lesz rendelve (ettől persze mindenki mindenkit utálni fog, a folytatás se lesz egyszerű). Az eredményességhez nem árt egy jól érvelő ember, aki szépen elpötyögteti, hogy azt ki lehet kényszeríteni sokkal magasabb áron. és lesz jelzálog, ha kell...
Azt érdemes megtanulni, az érdek érvényesítése mindig azon múlik, mit gondol róla a másik. És rajtunk áll, mit gondoljon.
Csatlakozom az előttem szólókhoz! Nem vagyok szakértője a témának, de az biztos, hogy az állag és értékmegóvás okán, továbbá a lakhatási, ill. életminőségben történő romlásbeállás a két tetőtéri tulajdonos mellé állítja a törvényeket.
Ha van biztosítása a társasháznak, mert lennie kell, akkor azt is el kell olvasni! Meglehet, hogy régóta járna nektek kártérítés a beázási károk miatt. Akár az egyéb tárgyi károkra is!
Ha van sajt lakásbiztosításotok, akkor talán azután is jár!
A közös képviselő valóban nem lehet egy okos, értelmes, talpraesett valaki, ha mindezt nem tudja megfelelően rendezni. Ha évek óta húzódik a dolog, már rég találhatott volna pályázatot is rá.
Kérjetek ingyenes jogi tanácsadást a helyi polgármesteri hivatalban! Valószínű nem most hallanak először ilyen problémáról.
(A társasházak életéről mindig eszembe jut a Második otthonunk-A bérház 1978.-as film. Érdemes megnézni! Főként a közepén látható Bodrogi Gyula jelentét, melyet Peterdi Pál írt: Hogyan bosszantsuk szomszédainkat?! :-) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!