Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kezdeményezhet osztatlan...

Kezdeményezhet osztatlan közös tulajdoni viszony felbontását a legkissebb hányad tulajdonosa?

Figyelt kérdés

Az világos a törvényből, hogy ha a nagyobb hányad tulajdonosa kezdeményezi az osztatlan közös tulajdon jogviszony megszüntetését, és meg is tudja venni a kissebb hányadú területet, akkor ez egy sima ügy.


De mi van abban az esetben, ha a kissebb hányadú rész tulajdonosa akarja megszüntetni, de a saját hányada nem elég nagy ahhoz, hogy saját helyrajzi számot kapjon az önkormányzattól. Ilyen esetben is megtudja szüntetni ezt a jogviszonyt (ami lehet pokol is számára), vagy semmit sem tud tenni, mivel se helyrajzi számot nem kaphat a kicsi hányadára sem pedig lenne annyi pénze, hogy megvegye a másik, nagyobb hányadot.



2021. okt. 6. 15:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Külön helyrajzi számot csak úgy kaphat bárki, ha azt az összes tulajdonos aláírja. A nagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező is csak akkor kaphat, ha mindenki aláírja. A kisebb tulajdoni hányaddal rendelkező is indíthat pert a közös tulajdon megszüntetésére irányulóan, csak lehet, hogy annak az lesz az eredménye, hogy ki kell vásárolja a nagyobb tulajdonost, ha van ennyi pénze akkor szabad csak belevágni.
2021. okt. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2021. okt. 6. 21:16
 3/11 anonim ***** válasza:
Két tulajdonos esetén a nagyobb rész tulajdonosát kérdezik előbb, hogy meg szeretné-e venni a kisebb részt. Csak ha nemet mond, akkor kérdezik a kisebb rész tulajdonosát, hogy ő meg akarja-e venni a nagyobbat. Ha egyik se akarja (tudja) megvenni a másikét, akkor jön a kényszereladás, és a pénzen való megosztozás.
2021. okt. 7. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok. Te ezt rosszul tudod. Nem kérdez senki senkit, osztatlan közös tulajdont per útján lehet csak megszüntetni, közös tulajdon megszüntetése címen. Akkor az aki a pert indította, (ha csak ez az egy módja van) ki kell vásárolja a másik tulajdonost, így ér véget a per. Azért írtam, hogy ezt meg kell gondolni előtte, mert ha nincs rá pénze nagy bajba kerülhet miatta.
2021. okt. 7. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Vagyis nyilván még úgy is lehet, ha per nélkül vásárolják ki egymást, de ahogy olvasom itt erről nincs szó.
2021. okt. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

4

Te tudod rosszul.

Nem annak van joga megvásárolni a másik tulajdonát, aki a pert indította. Hanem a nagyobb rész tulajdonosának. (Természetesen, csak ha nincs más szempont, és ugyanakkora érdeke fűződik mindkét félnek a másik rész megtartásához.) És igen, a bíró a per kezdetén őt fogja megkérdezni előbb, hogy meg akarja-e vásárolni a kisebbik részt. Alapból a nagyobb rész tulajdonosa van helyzeti előnyben, függetlenül attól, hogy ki indította a pert. Az ügytípus neve az, hogy közös tulajdon megszüntetése. És megszüntetés az is, ha az alperes (nagyobb rész) megveszi a felperes (kisebb rész) hányadát.

2021. okt. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok, nekem nem kell magyaráznod, éppen most indítok egy ilyen pert, én vagyok a 60%-os tulajdonos.
2021. okt. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Hatos, nem logikus amit mondasz, hiszen ha meg akarná vásárolni, akkor simán megvenné, és nem kellene pert indítani! Nálunk is azért van ez az áldatlan állapot, mert van két kis tulajdonos, egy 25 és egy 15%-os, és az istennek nem fogadják el a vételi ajánlatomat. Többször tettem már ajánlatot. Így csak a per marad.
2021. okt. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Na de nálatok nem ugyanaz a helyzet, nem esett még le?

Nálad a két kisebb tulajdonos nem akarja megvenni a te részedet. A kérdező meg arról az esetről kérdez, hogy mindkét tulajdonos meg akarja venni a másikét, és nem tudnak megegyezni, hogy melyik legyen az egész tulajdonosa. Hogy itt kinek ítélik, ez több dologtól függ, de ha minden más körülmény egyezik, akkor az a döntő, hogy melyiknek van nagyobb része.

De különben a kérdezőt ez az egész nem érdekli... Még azt se tudjuk, hogy hány tulajdonos van, és nem termőföldről van-e szó, mert ott részben más szabályok vannak, mint mondjuk lakóháznál.

2021. okt. 8. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Te ezt hol olvastad? Én pont azt olvastam, hogy a kérdező nem tudja megvenni a nagyobb tulajdonost, és arról sem írt, hogy a nagyobb tulajdonos megvenné az ő részét. Patt helyzet van, és arra kíváncsi, ő mint kisebb tulajdonos mit tudna ez ellen tenni, azért írtam azt amit.
2021. okt. 8. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!