Mindenféleképpen ki kell fizetnünk a közjegyzői díjat? Meghalt a fiam, nem volt családja, így mi vagyunk a férjemmel az örökösök. De mivel még csak tanuló volt, nem volt mit örökölni.
Július végén halt meg a fiam. Szeptemberben kaptunk a jegyzőtől papírt, hogy írjuk össze a hagyatéki leltárt, ami ugye csak egy folyószámlából állt. Tegnap meg kaptunk a közjegyzőtől egy papírt a közjegyzői díjról. Ennyi történt, semmi több.
Nem utasíthatom vissza, mert a 2 testvér örökölné és az egyik még 18 alatti, de már van 1 unokám is, aki szintén örökölhetne ugye, ha ők nem...szóval nem bonyolítom. De továbbra is vérlázítónak találom, hogy ekkora összeg miatt zaklatnak.
Miért ne utasíthatnád vissza? A 2 testvér is visszautasíthatja, az unoka (gondviselője) is visszautasíthatja, mindenki visszautasíthatja. És akkor senki nem fog fizetni. Az állam lesz a 3000 Ft örököse, és majd az állam kifizeti a közjegyzői díjat.
És nem zaklatnak, hanem a normál, szokásos ügymenet alapján számláznak.
Innentől a labda nálad van, hogy mit lépsz. Fizetsz, vagy visszautasítod az örökséget. (Közjegyzői díj csak akkor van, ha megvolt a hagyatéki tárgyalás.)
Ha nem nagyon van hagyaték, és egyértelmű a helyzet, akkor nem feltétlenül tartanak tárgyalást.
De a kapott papíron kell lenni valami olyan dolognak, hogy van mondjuk 15 napod (nem tudom, a valóságban hány), hogy ugrálj, ha nem értesz egyet a végzés tartalmával. Hívd fel az irodát, és kérdezd meg, hogy hogyan lehet visszautasítani az örökséget. Szerintem a legegyszerűbb az, ha kinyomtattok egy-egy lemondó nyilatkozatot a netről minden érintett családtag számára, és egy közös ajánlott borítékban elkülditek az iroda címére. De majd megmondják, jó-e így.
Ezt írja:
A végzés jogerőre emelkedése előtt(15 nap) lehet kérni hagyatéki tárgyalás kitűzését, ha az örökséget visszautasítjuk, stb. Meg fellebezni lehet 10.000 Ft-os illetékbélyeggel. Nem tudom, elfogadnák-e így a küldött levelet, de jó lenne.
Majd holnap bemegy a férjem az irodájába személyesen, mert ha e-mailben nem hajlandó válaszolni, akkor lehet telefonon sem.
Mellesleg ha ezt tudom, a számláján lévő pénzt elutalom a halála után egy jótékonysági számlára és nincs ez a procedúra.
Ha visszautasítod az örökséget is ki kell fizetni a közjegyzői díjat.
Egyrészt. Másrészt utalni is lehet, nem kell bemenni, sőt. Gondolom a 3000 ft-ot is utalni fogják ha adsz számlaszámot.
Ha nincs hagyaték, nem tartanak amúgy hagyatéki tárgyalást, így kaphattad meg a hagyatékátadó végzést.
Anyósom nemrég halt meg, pont így volt minden, ott az utsó havi nyugdíja lett volna a hagyaték, amit visszautasítottak a gyerekei, de a közjegyzői díjat ugyanúgy fizetniük kellett.
Őszinte részvétem a gyermeketek halála miatt!:(
Köszönjük...
Hát kiderül holnap. Hol azt olvasom, hogy az fizeti a közjegyzői díjat, aki a végén ténylegesen örököl, hol azt, hogy mindenképp fizetni kell, ha visszautasítom is. Na meg hogy kiskorúnál a gyámhatóság engedélyével lehet csak visszautasítani. 3000 Ft-ot is? Agyrém!
Az OTP oldalán az van, hogy személyesen kell megjelenni a bankban ráadásul külön-külön az örökösöknek. A közjegyzői díjat nyilván lehet utalni, az nem is volt kérdés.
Anyósodnál miért utasították vissza a gyerekei az örökséget?
17-es!
Ne beszélj már ökörséget!
Ha visszautasítja az örökséget, nem kell fizetnie semmit.
17-es vagyok:
Azért utasították vissza, mert banki tartozásai voltak, vagyontárgya gyakorlatilag semmi - albérletben lakott szegény a halálakor. Az utolsó havi nyugdíja lett volna az örökség.
19-esnek: pedig kellett fizetni közjegyzői díjat, minden testvér megkapta a levelet. Én magam utaltam át a netbankunkból, úgyhogy de, kellett fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!