Vannak itt ügyvédek vagy ügyvédnek tanulók?
Lenne egy fontos jogi kérdésem, viszont ezt csak privátban szeretném leírni.
Ha valaki tudna segíteni akkor írjon a kérdés alá vagy privátban.
Nem a kérdéshez kapcsolódik!
Nagyon érdekel a jogász szakma, viszont tartok tőle, mert sokan azt állítják hogy pokoli nehéz.
5+3 év ha jól tudom, amíg valakiből jogász lesz.
Mesélnétek az egyetemi évekről?
Hogy működik a tanulás az egyetemen?
Milyen volt egy átlagos félév az egyetemen?
Milyen órák voltak?
Mennyi óra volt egy héten?
Hány vizsga volt egy félévben?
5 év után kaptátok meg a diplomát, vagy 8 év után?
A dr. címet hogyan kaptátok meg, és mikor?
Utolsó, rosszul tudod. 5 év egyetem, amíg valakiből JOGÁSZ lesz. Utána 3 év gyakorlat és kb. egy év szakvizsga, amíg valakiből szakvizsgázott jogász lesz. Ezután lehet ügyvéd, bírósági titkár, ügyészségi titkár, közjegyzőhelyettes...
A diplomát én 5 év után kaptam meg. Aki csúszik, annak lehet több, de azért a 8 az extrém lenne (nem mondom, hogy példátlan, de nem is gyakori). A 9. évben már a szakvizsgámat kaptam kézhez.
A dr. címet az ötéves egyetem elvégzésével (államvizsgák és doktori disszertáció megvédése) kaptuk meg.
#4 Köszönöm a választ!
Melyik egyetemen tanultál?
Nehéz volt?
#4
Az egyetem elvégzése után, ha gyermeket szeretnék szülni, a 3 év gyakorlatot elhalaszthatom?
Vagy esetleg gyermek mellett is megoldható?
ELTE-ÁJK-n.
Persze, teljesen mindegy, mikor csinálod a gyakorlatot - bár lehet, hogy munkát kisgyerekkel már kevésbé találsz, ráadásul csak a teljes munkaidőt fogadják el a gyakorlathoz.
Szerintem ez gyerek mellett nem igazán megy (én legalábbis 10-12 órákat dolgoztam, és hulla fáradt voltam folyton), de biztos van, aki szerencsés, és sikerül neki.
Ha van egy kis eszed, kérdező, akkor nem jogásznak tanulsz.
Baromi sokat kell tanulni, sok lemondással jár a tanulás és ez nemcsak az egyetemi évekre igaz hanem a diploma utáni évekre is, és annyit nem fizetnek Neked később még szakvizsga után sem, hogy azt tudd mondani, hogy megérte a befektetett munka.
Egy átlag kezdő ügyvédjelölt (és ezek vannak a legtöbben) a minimálbérhez közeli összeget keres és ez később sem olyan nagyon emelkedik - és ennek nemcsak szakmai okai vannak ám!
(ha szülők vagy bárki más nem tud támogatni, elsősorban anyagilag, akkor éhen fogsz halni. Ne felejtsd el, hogy már jelöltként sem folytathatsz más kereső foglakozást a jelölti tevékenység mellett - a kivételi kört hagyjuk, mert annak semmi köze a realitáshoz.)
Az állami szektor valamivel (nagyon kicsivel) "jobban" fizeti már a pályakezdő - friss diplomás - jogászt is, de ott a bértábla miatt (ami a magasabb fizetés kulcsa is) az előrelépés erősen be van határolva. Valamint a közig.ben a közigazgatási szakvizsga az "isten", a jogi szakvizsga csak fakultatív, ezért hacsak a munkaköröd nem indokolja a jogi szakvizsgát, nem fognak segíteni, hogy megcsináld, inkább akadályozzák a dolgot, mert nem érdekük.
Igazából "normális" jogi karrierre csak a jogi szakvizsga után van lehetőséged. De addig.....el is kell jutni és élni is kell valahogy.
A szakvizsgás jogász - a szakvizsgához kötött munkakörökben - sincs egyébként olyan nagyon elkényeztetve fizetés szempontjából - persze ez azon is múlik, hogy ki milyen összeggel elégedett - de nagyságrendekkel jobb a helyzete, mint szakvizsga nélkül.
És a magánélet egy külön történet.
Családokat láttam szétszakadni és párkapcsolatokat, házasságokat tönkremenni, már a jogi egyetem alatt is, csak azért mert jött a vizsgaidőszak....
(most persze lehet azt mondani, hogy milyen család az olyan, ami szétszakad egy ilyen "apró" nehézség miatt. Hát próbáld ki....)
Igazából nagyobb esélye van egy végzett jogásznak a "karrierre" , ha elhagyja a jogi pályát. (Tudod van az a mondás, hogy vakok között király a félszemű...)
Jogi diplomával a "nem jogi" pályákon azért lehet érvényesülni és pénzt keresni is. Újságíróként pl. relatíve jól lehet boldogulni jogi diplomával.
Egy volt csoporttársam, akivel később ugyanannál az irodánál lettünk ügyvédjelöltek, fél év után beadta a felmondását és elment egy divatcéghez marketinges gyakornoknak. Semmi köze nem volt a joghoz a marketinges munkájának. Ma már területi igazgató ennél a cégnél és a fizetése a sokszorosa az én - jogi szakvizsgás - fizetésemnek.
Szóval gondold ezt át kérdező!
#8 Olvastam már róla, nagyon durva.
Hála az égnek, több dolog érdekel.
Esküvő, illetve rendezvenyszervezés,turisztika, sőt a kávék is érdekelnek,tehát a kávézó nyitás sincs kizárva.
Köszönöm a választ! Gondolkodom még rajta, aztán remélem sikerül jól döntenem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!