Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Trianon, Párizs valóban...

Trianon, Párizs valóban törvényes, legitim volt, jogilag és más eszközökkel meg lehet változtatni?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy jogilag egyáltalán cselekvő, felelősségre vonható fél voltunk-e. Hiszen tiltakoztunk a háború ellen, meg voltunk szállva, elnyomva az osztrákok által (nem tudom, a kiegyezés ezen módosított-e), nem volt beleszólásunk, nem volt saját hadügyünk.

A győztes felek vagy valójában vesztesek voltak (pl. csehek, szlovákok), vagy a háborúban vereséget szenvedtek de facto. A szerbek, románok csak pár hónapig harcoltak, állítólag aláírták, hogy nem lesz területi követelésük, kiléptek, kapituláltak, a románok az utolsó nap léptek be újra.

A szerződés nem ért el pozitív hatást, a győztesek sokkal inkább a Szövetségesek ellen harcoltak a következő világégésben, jelentéktelenek maradtak, vagy felbomlottak.

Állítólag több ország nem vagy később ratifikálta a szerződést, jogilag pedig ez szükséges lett volna.

Állítólag voltak kitételek pl. a kisebbségek védelme érdekében, melyet már milliószor megszegtek a győztesek, a genfi konvenciók sem engedik meg az etnikai betelepítést, ha jól tudom.

A párizsi szerződés ugye már a trianonira épült.

Az arányosság elve nem érvényesült, értelmetlen volt az egész felosztás, összefüggő magyar területeket vettek el, valamint az egész szerződés értelmetlen volt. Igazából csak a nagyhatalmak akarták ezt erővel, de ők is értelmetlenül, azt hitték, a kisantant később erős lesz.

Továbbá mi legyengítettük a saját haderőnket, ezért győztek le az amúgy illegálisan támadó, az országot elfoglaló és kifosztó románok, tehát nem volt tisztességes az eljárás.

Nagy számú magyar került át azért, mert egyes vasútvonalak ott futottak, azonban a világháborúknak már vége, már nincs szükségük rá elméletben sem.



2021. szept. 26. 11:41
1 2 3 4 5 6
 31/52 anonim ***** válasza:
Társállam voltunk. Ha egy ember párkapcsolatban él, akkor ilyen szempontból nem független egyik sem, de ezen az alapon Ausztria is mondhatná ugyanezt. Amikor egy házaspár felvesz egy hitelt amibe később belebuknak és elviszik a fejük fülöl a házat, akkor sem ágálhat a kilakoltatás ellen a férj azzal, hogy ez elméletileg a feleség ötlete volt és neki nem volt ebben konkrtéan felelőssége, hiszen ő nem akarta. Azért helyes ez a párhuzam, mert jogi értelemben egyenrangúak voltunk. Pont. Ezen nincs vita, háromszázszor leírtuk már többen is, hogy a kiegyezéssl egy duális államalakulat jött létre DE JURE. Az más tészta ami senkit sem érdekel, hogy nem minden esetben valósult meg az egyenrangúság Mo. és Au. közt. Ez már csak gyakorlati formaság, jogi értelemben egyenrangúak voltunk és így döntöttünk közösen Szerbia megtámadásáról. Nem tudom mit lehet ezen ennyit lovagolni :D
2021. okt. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/52 A kérdező kommentje:
Te lovagolsz rajta. Jogilag talán igen, de minden épelméjű ember tudja, hogy ez csak kényszermegoldás volt, tehát ténylegesen egyáltalán nem voltunk egyenrangúak. Már a 48-as véres szabadságharc miatt se. A házasság más dolog, sokkal rövidebb ideig tart, szabad akaratukból házasodnak az emberek. Egyébként ez az egész nem a jogról szól, a politikában nincs jog, csak akkor, ha a hatalom így akarja, míg máskor megszegik. Ha nincs kiegyezés, kitaláltak volna mást, és ugyanaz a vége. Hogy mi elnyomtunk mindenkit, még az osztrákokat is. A cseheket pl. a győztesekhez sorolták, jogilag ez is bizarr.
2021. okt. 12. 18:40
 33/52 anonim ***** válasza:
Köszönöm 31-es! Stimmel.Annyit még hozzá,hogy Szerbia megtámadása Gavrilo Princip tette miatt volt.Annyit azért még hozzátennék a kérdező felé,hogy,ha Milánó Ausztriához került volna,akkor azt miért a magyar bakákkal akarták elfoglaltatni?
2021. okt. 12. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/52 anonim ***** válasza:
A kérdés az volt, hogy jogszerű-e? Különítsük már el kérlek a jogszerűséget és az igazságot/tisztességet/ténylegességet/objektivitást. Mint mondtam, jogi értelemen senkit nem érdekel, hogy Bécsben, vagy éppen Budapesten miről hogy tárgyaltak és milyen nyomásra születtek olyan eredmények 1914-ben amilyenek. Nem az volt a kérdés, hogy ilyen formában Trianon igazságos volt- e, vagy figyelembe vették- e Magyarország valós DE FACTO történelmi helyzetét, mert nem vették figyelembe. Ennek köszönghetően, alapozva a fenti példámra jogszerűen döntöttek Ausztria-Magyarország ilyen módon történő feldarabolásáról. Nekem sem feltétlenül tetszik, de el kell fogandom, hogy jogszerű volt, amit igyekszem nem összemosni a politika csinálástól. Teljesen várható volt az, hogy (mint mindig) a jogot az emberek a saját önös érdekeik érvényesítésére csűrik- csavarják és keresik a kikapukat. Ez napjainkban is így van egy szomszédjogi perben mondjuk. A jog csak papíron szolgálja az igazságtételt, gyakorlatilag meg minden fél önös érdekei hivatalossá tételének ad egy szabálykeretet. Hozzátenném, hogy 1867-ben mi is szabad akaratunkból kaptunk az osztrák fél hajlandósságán, és alkottunk meg KÖZÖSEN egy jogilag egyenrangú felekből álló államalakulatot. Éppen ezért nem mondhatják monddjuk a horvátok, hogy ők is elnyomott állam voltak, hiszen a későbbi horvát- magyar kiegyezés ratifikálta Horvát-Szlavónország azon helyzetét a Magyar Királyságn belül, ami azelőtt már perszonáluniós formában létezett. (Kitérő példa lezárva)
2021. okt. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/52 anonim ***** válasza:
Az elejéhez még hozzáfűzném, hogy ezek belpolitikai kérdések voltak, amivel Párizyban egyáltalán nem foglalkoztak. Az az OMM belső magánügye, hogy egymás közt hogy redezik a kérdéseket. Itt külpolitikát kell figyelembe venni, és vették is figyelembe bármelyik állam tekintetében. Ezen az alapon a német Reichstag háborút ellenző pártjai is mondhatták volna, hogy ollektíven ezt a német néppel nem lehet megcsinálni, hiszen nem járult hozzá mindenki. Viszont azzal, hogy ott él ahol, elfogadja az adott állam döntéseit is. Az osztrák- magyar párhuzam is inkább ehhez hasonlítható.
2021. okt. 12. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/52 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező!Bizony,te lovagolsz rajta.Trianon törvényes és legitim volt,mert a győztesek,nem kérdezik a veszteseket,hogy mit akarnak.Csehország is,Románia is,Szerbia is nagyobb területtel rendelkezett Trianon után,mint 1914-ben. Vagyis,győztesek.Akkor miért kellene a vesztesekhez sorolnunk őket? legalábbis Csehországot,illetve Csehszlovákiát.Látom,hogy nem tetszik,de a harmincegyes,remekül végigvitte a gondolatot.Egyébként,ha semmi más nem érdekel,ha az nem egyezik az elgondolásoddal,akkor minek kérdeztél? Nem gondoltad,hogy lesz a tiédtől eltérő hozzászólás? Egyébként mi, reálisan gondolkozók vagyunk többségben.
2021. okt. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/52 A kérdező kommentje:

A nemzetközi jog, sőt általában a jog is, de a nemzetközi különösen, végülis nem létezik szilárdan. Ha az erősebb úgy akarja, megszegi. Mint amikor az USA megtámadta Irakot. Elvileg jogellenesen, de senki sem tett semmit. Vagy Oroszország a Krímet. Vagy máskor a jogon lovagolnak, mikor azt mások sem tartják be. Csehszlovákia pl. önkényesen lett győztes, a horvátok is. A románok pár százan csatlakoztak Romániához... Románia már aláírta, hogy nem lép be újra a háborúba, és nem lesznek követelései. Magyarország is max. jogilag volt a birodalom része. Azonban az összes többi területet nem büntették meg, ők győztesek lettek a birodalmon belül.

Tehát felmerül a kérdés, létezik-e egyáltalán jog, jogszerűség, vagy csak önkényesen alkalmazzák, változtatják. Trianon sem volt jogszerű, rengeteg dolog semmissé tette. Pl. nem írta alá mindegyik fél, ami alapdolog egy szerződésnél. Míg más dolgokban a "jogra" hivatkoztak. Talán itt nem is a jogról, hanem az erőről van csak szó, a jog csak egy eszköz. Most nem tartották be Trianon kapcsán, mert az erősek nem akarták betartani. És hoztak új szabályokat önkényesen.

2021. okt. 12. 22:59
 38/52 anonim ***** válasza:
Tehát,Trianon,azért sem volt jogszerű,mert pl nem írta alá mindegyik fél,ami alapdolog egy szerződésnél.Igaz! Melyik fél,nem írta alá?
2021. okt. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/52 anonim ***** válasza:

Csehszlovákia nem is hangoztatta magát annyira győztesnek, de ez a lényegen nem változtat. A térségban jelentős francia segítséggel hoztak létre oylan államokat, amelyek fanciabarátak, annak érdekében, hogy Németországot megfosszák a szövetségeseitől, illetve azokat irracionális mértékben gyengítsenek meg, lehetetlenítsenek el. Ennyi volt a cél, ami rövid ideijóg sikerült is, de azt hiszem ezt is írtam már korábban. A horvátok pedig rácsesztek, mert egy olyan államból, ahol valamelyest befolyásuk volt a politikára, és önálló belpolitikával is rendelkeztek, egy olyan államhoz kerültek, ahol teljesen figyelmen kívül hagyta a szerb vezetés az etnikai érdekeket. Itt is látható, hogy nem az volt a vél, hogy a Magyar Királyság utódállamait győztesként tüntessék fel.

Melyik fél az amelyik nem írta alá a szerződést?

Talán itt nem is a jogról, hanem az erőről van csak szó, a jog csak egy eszköz.

Áhhhhh na végre. Elértünk valamit. Ezt próbálom magyarázni már jó ideje. Sajnos- nem sajnos ez így van, és nem csak akkor, nemcsak nemzetközi jog tekintetében, hanem ma is, bármilyen jogi ügy tekintetében ez figyelhető meg. Mondhatni ez oylan mint a demokrácia. Nem jó, de jobbat még senki nem talált ki...

2021. okt. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/52 anonim ***** válasza:
Kedves harminckilences! Korrekt.Ettől még a kérdező azt írta,hogy Trianon,azért(is) semmis,mert nem mindegyik fél írta alá.Nevezetesen,melyik fél vagy ország képviselője,nem írta alá? Azt tetszett írni,hogy nem is a jogról,hanem erőről van szó.Mondjuk,hogy igaz.Ettől még nincs válasz arra,hogy melyik fél,nem írta alá? Vagyis,minden résztvevő ország aláírta,tehát,nem semmis. Továbbá,jelenleg a Párizsi Béke van érvényben,akkor miért Trianon a kérdés?
2021. okt. 12. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!