Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meg lehet csinálni ingatlan...

Meg lehet csinálni ingatlan adásvételt egy szerződéssel ebben az esetben?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: Az eladó olyan két ingatlant ad el együtt, melyek egymás mellett vannak, egy vevőnek akinek elővásárlási joga van az egyikre a kettő közül.


A másik ingatlan tulajdonosának elővásárlási joga van a másik részre, ezért fog kapni a szerződésről egy másolatot ami alapján eldöntheti, hogy akar-e élni az elővásárlási jogával. A felételek ugyanazok számára is mint a vevő számára: a két ingatlant csak együtt veheti meg.


Na már most épp ez a feltétel hozz létre a dilemmát:


Ha ez a másik tulaj élni akar az elővásárlási jogával és megvenné nem csak a saját telke melletti ingatlant hanem a másikat is, ami az eredeti vevő ingatlanja mellett van, akkor mi történik az eredeti vevő elővásárlási jogával arra az ingatlanrészre?


A vevő ügyvédje azt mondja, hogy épp ezért nem lehet a két ingatlanrészt egy szerződésben eladni, mivel így a vevő elveszítheti még azt az ingatlanrészt is amihez elővásárlási joga van,


Az eladó ügyvédje azt mondja, hogy el lehet adni, mert a vevő elővásárlási joga védi őt attól, hogy azt az ingatlanrészt elveszítse, és a végeredmény az lesz, hogy a vevő is és a másik tulaj is csak azt az ingatlanrészt veszik meg amire elővásárlási joguk van. Az eladó így is megkapja a pénzét mindkét telek után, egyedül a vevő szenved annyiban kárt, hogy nem tudta megvenni a másik ingatlanrészt. Persze ebben az esetben a már megírt adásvételi szerződés is érvényét veszíti.


Az eladó azért nem akar két szerződéssel intézni az adásvételt mert akkor nem látja a garanciát arra, hogy mindkét ingatlan meg lesz véve, és akkor nyakán marad az az ingatlanrész amit önmagában, a másik nélkül szinte lehetetlen lenne később eladnia.



2021. aug. 31. 16:48
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Két szomszédos telek nem alkothat dologösszességet.

Dologösszességet egy pince és egy szőlő alkothat. Vagy egy vidéki feldolgozó üzem és egy városi telephely, ha egy vállalkozáson belül vannak, vagy ha két vállalkozás apportjai ugyan, de az egyik a másiktól függ valahogyan.


De, el lehet egy szerződéssel is adni mindkettőt - adott esetben - csak az elővételi jog gyakorlásának függvénye a dolog. Ha az elővétel jogosultja a vevő mindkét ingatlanra, vagy ha nem él a vételi jogával. Hadd ne ragozzam végig.

2021. szept. 2. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Hát ragozni igazán nem szükséges, a kérdés egy konkrét esetre utal. A vevő meg akarja venni mindkét ingatlant, de csak az egyikre van elővásárlási joga.


A másik telekre egy másik személynek van elővásárlási joga, de még nem tudni, hogy fog-e azzal élni.


Az eladó elsődleges szempontja az, hogy nehogy úgy alakuljanak a dolgok, hogy az első telket eladja, amin a ház is van, és jobb oldali a nyakán marad. Ezért akarja együtt eladni mindkettőt.


A vevő mindkét telket szeretné megvenni, de véletlenül sem akar olyan szerződést aláírni ahol arra van esély, hogy elesik annak a teleknek a megvásárlásától amire neki elővásárlási joga van, ha a másik személy úgy dönt, hogy megvenné mindkettőt. (feltételezve azt, hogy az adás-vételi szerződés minden feltétele kötelező érvényű nem csak a vevőre hanem az elővásárlásra jogosultra nézve is.)

2021. szept. 3. 01:07
 13/14 anonim ***** válasza:

Erre nagyon egyszerű jogi megoldások léteznek. Keresni kell ügyvédet, aki ezeket ismeri, alkalmazni is képes, és akkor nem lesz probléma.


Az viszont biztos, hogy nem megoldás, hogy valaki törvényes jogát megkerülve akarja az eladó értékesíteni az ingatlanjait.


Az, hogy az eladónak olyan hasfájása van, hogy ő mindkét telket egyszerre szeretné eladni, rajtra kívül senkit nem érdekel. Ez az óhaj azonban nem írja felül az elővételre jogosultak jogait.

Magyarán: Neki az értékesítéshez fel kell ajánlania vételre adott összegért a telket, még hozzá annak a személynek, akinek azon elővételi joga van. Ha nem él a joggal az illető, akkor szabad az út, ha él, akkor meg nem szabad, de visszalépni már nem lehet, az ajánlattétel elfogadásával az ügylet létrejön.

2021. szept. 3. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Az eladó én vagyok, és nem tettem volna fel itt a kérdést ha nem épp az lenne a fő szempontom, hogy a törvény és az elővásárlási jogok ne sérüljenek meg, de én se járjak rosszul vagy engem se tudjanak kijátszani.


Mindenesetre köszönöm a válaszait és az idejét amit erre áldozott.

2021. szept. 3. 02:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!