Meg lehet csinálni ingatlan adásvételt egy szerződéssel ebben az esetben?
A helyzet a következő: Az eladó olyan két ingatlant ad el együtt, melyek egymás mellett vannak, egy vevőnek akinek elővásárlási joga van az egyikre a kettő közül.
A másik ingatlan tulajdonosának elővásárlási joga van a másik részre, ezért fog kapni a szerződésről egy másolatot ami alapján eldöntheti, hogy akar-e élni az elővásárlási jogával. A felételek ugyanazok számára is mint a vevő számára: a két ingatlant csak együtt veheti meg.
Na már most épp ez a feltétel hozz létre a dilemmát:
Ha ez a másik tulaj élni akar az elővásárlási jogával és megvenné nem csak a saját telke melletti ingatlant hanem a másikat is, ami az eredeti vevő ingatlanja mellett van, akkor mi történik az eredeti vevő elővásárlási jogával arra az ingatlanrészre?
A vevő ügyvédje azt mondja, hogy épp ezért nem lehet a két ingatlanrészt egy szerződésben eladni, mivel így a vevő elveszítheti még azt az ingatlanrészt is amihez elővásárlási joga van,
Az eladó ügyvédje azt mondja, hogy el lehet adni, mert a vevő elővásárlási joga védi őt attól, hogy azt az ingatlanrészt elveszítse, és a végeredmény az lesz, hogy a vevő is és a másik tulaj is csak azt az ingatlanrészt veszik meg amire elővásárlási joguk van. Az eladó így is megkapja a pénzét mindkét telek után, egyedül a vevő szenved annyiban kárt, hogy nem tudta megvenni a másik ingatlanrészt. Persze ebben az esetben a már megírt adásvételi szerződés is érvényét veszíti.
Az eladó azért nem akar két szerződéssel intézni az adásvételt mert akkor nem látja a garanciát arra, hogy mindkét ingatlan meg lesz véve, és akkor nyakán marad az az ingatlanrész amit önmagában, a másik nélkül szinte lehetetlen lenne később eladnia.
Miért nem lehet külön eladni a két ingatlant?
Így igen nehéz lesz megoldani a helyzetet.
2-es: Egy kicsit bővebben kifejtenéd ezt a javaslatod?
Nem világos melyik személyt hívod egyik vevőnek és másik vevőnek, és konkrétan melyik rész fölötti elővásárlási jog vesződne el?
Az teljesen mindegy melyik az egyik vagy másik vevő.
Aki megveszi egyben mindkettőt azé lesz minden és a másik nem hiúsíthatja meg az adásvételt.
A lényeg, hogy dologösszességként kell eladni.
Dologösszességet hasonló esetek tisztázására találták ki.
Páldául van egy lakás amihez tartozik garázs.
Szomszédnak elővásárlási joga van a garázsra de a lakásra nem.
Miután jön egy vevő, hogy megvenné a lakást garázzsal együtt akkor nem fúrhatja meg a szomszéd az adásvételt és csak a garázsra nem érvényesítheti az elővásárlási jogát. Ha élni kíván a garázson lévő elővásárlási jogával akkor a lakást is meg kell hozzá vennie.
Részleteket egy olyan ügyvédre kell bízni aki tisztában van a dologösszesség alkalmazásával.
Én sem vagyok naprakész vele úgyhogy lehet már nem érvényes amit mondtam.
Értem most már, hogy mit akartál mondani.
De a te példádnál maradva, itt nem csak a garázsra van elővásárlási joga valakinek hanem a lakásra is...az eredeti vevőnek.
Itt valójában mindkét vevőnek van elővásárlási joga az egyik ingatlanra (nem ugyanarra).
Más szóval, a vevő megakarja venni azt a telket amire neki van elővásárlási joga, de az eladó ragaszkodik ahhoz, hogy a szomszédos telket is megvegye. És a vevő hajlandó is megvenni mind a kettőt.
A probléma itt az lehet, hogy mi van akkor ha a másik telekre elővásárlási joggal bíró tulajdonos nem mond majd le erről a jogáról, és megveszi mindkét telket, azt is, amire az eredeti vevőnek eleve elővásárlási joga van.
Akkor mi itt a jogi megoldás?
Az eredeti vevő elveszíti az elővásárlási jogát az őt megillető ingatlaról azért, mert a szomszédos ingatlanra elővásárlási joggal bíró tulaj hajlandó megvenni mind a kettőt?
Vagy ilyen szituban mindkét fél csak azt az ingatlant veheti meg amelyikre elővásárlási joga van?
Vagy valami 3. megoldás egy szerződésre?
Mivel a vevő ugyanezen a szálon végig gondolta az összes lehetséges variációt, ezért nem hajlandó egy szerződéssel megcsinálni az adásvételt, mert nem akarja kockáztatni, hogy elveszítse azt az ingatlan vételi lehetőséget amihez neki van elővásárlási lehetősége.
"Vagy ilyen szituban mindkét fél csak azt az ingatlant veheti meg amelyikre elővásárlási joga van?"
Pontosan igy.
A 4. valasza nem helyes.
A dologosszesseg fogalma mast takar.
Adott ingatlanon fennallo elovasarlasi jogot nem lehet megkerulni.
Te is rá tudsz keresni.
A jogszabályon alapuló elővásárlási jog. De ha alapított elővásárlási jog, akkor is ez vonatkozik rá.
A dologösszesség fogalma amúgy összetartozó dolgokra vonatkozáhat. Azt önkényesen nem lehet alkalmazni.
Lényeg a lényeg, hogy te nem kötheted semmiféle extra feltételekhez azt, hogy az elővételi jog jogosultja élkhessen ebbéli jogával.
Ilyen kikötés automatikusan semmis.
Már olvastam több helyen a neten, hogy két szomszédos telek alkothat dologösszeséget ha mindkettőt ugyanaz a személy birtokolja és elakarja adni mindkettőt. Tehát ez a része a témának nem kérdéses.
Viszont akkor az eredeti kérdésre az a válasz, hogy nem lehet egy szerződéssel eladni mindkettőt hanem mindegyikre külön kell szerződést kötni?
És ha az eladónak egyik telek eladása fontosabb mint a másik akkor legyen először az a telek eladva és csak utána a másik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!