Valahol olvastam hogy az USA nem is ország csak látszólag az de már nem tudom hol ere vonatkozóan meg van valahol a forrás? Hogyan érthetik ezt? Milyen értelemben mondják vagy lehetne ezt mondani? Ez ismert fogalomnak számít szakmai értelemben?
Olvass utána az Uniónak, Konföderációnak és Föderációnak, akkor érthetőbb lesz, milyen államszövetségről is van szó.
USA, Németország, Ausztria, Svájc, Kanada, Ausztrália, Belgium, India, Brazília is föderális állam. Jogilag nem pont ugyanolyanok, mint pl. Magyarország, Franciaország, Portugália, Namíbia, Japán stb. de attól még országról van szó, míg uniónál nem.
[ma 10:01]: "Volt szó benne valami céges monopóliumi izéről de már nem emlékszek semmire!"
- Hmmm... ezzel már lehet dolgozni, de több eset is lehetséges. Van ez a vonal, hogy az USA-ban nincs ingyenes, mindenki számára hozzáférhető egészségügy, felsőoktatás. Amik tények, és az egy legitim vitapont, hogy lehetne erősebb az amerikai szociális háló. Az is tény, hogy a szupergazdagoknak nagyon komoly kiváltságaik vannak, persze nem alapvető jogként, csak pusztán azért, mert pénzen sok olyan dolgot meg lehet venni ott, amit Európában egyáltalán nem, vagy csak sokkal körülményesebb. És akkor innen kiindulhat egy kommunista agymenés, hogy márpedig nem is rendes ország, ha a társadalomban ilyen egyenlőtlenségek vannak, hanem csak a gazdagok uradalma, amit monopol helyzetben levő cégek tartanak fenn.
Ennél valószínűbb azonban, hogy kormánypárti propagandában olvastad. Ott az utóbbi években nagy divatja van az USA kritizálásának. A céges monopólium úgy jön be a képbe, hogy ugye Magyarországgal szemben elég sok kritika megfogalmazódik a szabadságjogok csorbulásával kapcsolatban, a Pegasus-botrány (újságírók és ellenzéki politikusok titkosszolgálati eszközökkel való megfigyelése) valódi felső kategóriás botrány. A kormánykommunikáció azt találta ki, hogy Amerikára mutogatva a nagy tech-cégek adatgyűjtéseivel hozakodik elő. Úgymond "miért sír az ellenzék, hogy Orbán megfigyel, amikor a facebook is megfigyel?" Ennek a vonalnak is lehet olyan leágazása, hogy az USA-t csak látszólag vezetik a nép által megválasztott politikusok, a háttérből a nagy tech-vezérek irányítanak, ergo nem is ország. Arról nyilván nem beszélnek a kormányzati talpnyalnokok, hogy a facebookra önkéntes a regisztráció, és mindenki megnézheti, hogyan gyűjtenek róla adatot (ráadásul promóciós céllal). A Pegasus-t viszont a megfigyelt emberek nem maguk telepítették a telefonjukra.
Én az utóbbi időben ilyen agymenések mentén láttam kiborulásokat az amerikai rendszerben működő gigacéges kultúra ellen. Biztosan meg lehetne másokat is fogalmazni, de feltételezem, értelme azoknak se lenne.
Plussz ere még ráadásul hozzá adják az árfolyam diagrammokat kereskednek rajta emberek amitől csak még jobban elfajul! És Ere biztos vagyok benne hogy az sem volna meg oldás ha állami kézbe vennék ezeket a cégeket mert nem értem mért hiszik azt a naív buta emberek hogy politikusok nem fogják használni ezeket az algoritmusokat meg visszaélni velük! Nem bízok jobban magán emberekben sem mint abba hogy a tetőtől talpig tisztességes politikusok kormány szervezetek hadseregek kezébe jut!
Csak hát ugyan ezek a szervezetek ugyan így ellenünk dolgoznak most is csak más módon érdekeltek!
[ma 12:56], [ma 13:04], [ma 13:05], [ma 13:39]: A pegasus ügy nem azért botrányos, mert egy cég a modern informatikai eszközökkel adatokat gyűjt rólunk. Ezt megteszi a google, a facebook, sok egyéb is. Van azonban néhány jelentős különbség. Én ezek közül most csak néhányat emelnék ki.
1. Önkéntesség. Amikor regisztrálsz magadnak egy google vagy facebook fiókot, az a te döntésed. Ott vannak a felhasználási és adatgyűjtési feltételek (amiket a kutya se olvas el, de) elviekben pontosan tudod, milyen természetű adatot gyűjtenek rólad ezek a nagy tech-cégek, azt hogyan teszik, illetve mire használják fel őket (jórészt egyébként promócióra). Kérésedre pedig leállítják, a google fiókodban például majdnem minden adatot tudsz törölni magadról, amit a google valaha összegyűjtött rólad. (Nyilván nem mindent: ha küldtél egy levelet a cimborádnak, akinek szintén gmail fiókja van, azt nem várhatod el, hogy az ő postaládájából is töröljék.) A pegasus ellenben titokban jelenik meg az eszközödön, a tudtod és hozzájárulásod nélkül.
2. Korlátok. A google és a facebook nem fér hozzá a gépeden tárolt fájlokhoz, fotókhoz, szöveges dokumentumokhoz. Nem tudja bekapcsolni a kamerádat, a mikrofonodat, nem tud valós időben lehallgatni. Állítólag ezekre a pegasus, mint profi kémszoftver, mindre képes. Ha van a gépeden google chrome, attól még simán tudsz úgy böngészni az interneten, hogy a google abból semmit ne lásson. Ha a gépeden pegasus van, akkor nem.
-----
Amit a politikai és a gazdasági elit összefonódásáról írsz, az úgyszólván a civilizációval egyidős, ezért nem az informatikával átitatott világ a felelős, pláne nem szegény algoritmusok, azokat valakik megírták, ők csak futnak.
A nagyobb átláthatóságú, demokratikus országok ezen a téren jobban teljesítenek: ha az összefonódás átlép egy bizonyos határt, akkor azt valaki jó eséllyel észreveszi, egy oknyomozó újságíró utánajár, aztán megírja. Hogy ezekben az országokban kisebb a korrupció, az jelent is valamit...
Hogy lehet pegasus védetté tenni magunkat? Honnan tudjam hogy a pegasust a tech cégek nem használják? Hogy nem kerül a gépre amikor belépek a faceba vagy kattolok egyet a Google keresőbe? Hogyan takarítható le a gépről? És ellenőrizhető e valamivel hogy van e rajta és mit csinál? Az utsó kérdés azért is merül fel mert bár nem vagyok képbe az ügy részleteiről de ha már botrány lett belőle annyira azért csak nem volt profi hogy ne vegyék észre!
Amit írtam az éppen azt a részét kérdőjelezi meg ennek hogy azt gondoljuk hogy ezek külön vannak de szerintem meg egymás kezére játszanak! Azt gondoljuk hogy a cégek nem akarnak ugyan olyan ravaszok lenni mint a politikusok? Talán bizonyos személyekről akik komolyabb tisztségekbe vannak többet akartak meg tudni mint amit a jog keretein belül a bele eggyezésűnkel meg tudtak ezzel is növelve a befolyásukat tőkét fel mérni hogy kibe bízhatnak ki ellenség ki veszélyes rájuk stb!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!