Hogyan informálódhatnék az ellenem folyó eljárás ügyében?
Gyanúsítottként idéztek be a rendőrségre, ahol kvázi elbeszélgetve a nyomozóval tisztáztam magam az ügyben ( többek között negatív vizelet mintával). Akkor azt mondta, hogy pár hónap múlva fogok kapni egy határozatot az ügyészségtől, hogy megszüntették vádemelés nélkül az eljárást vagy valami hasonlót.
Eltelt kb 8 hónap mikor újra keresett a nyomozó, hogy ő már lezárta volna az ügyet, de az ügyész nem engedte és további nyomozati feladatokat rendelt el számára, tőlem is bekért még ezt azt, le kellet még ellenőriznie ezt azt stb. Azóta eltelt kb 4 hónap és semmi infó. Se levelet nem kaptam se a nyomozó nem keresett. Szerintetek ilyenkor hogyan tudnék információhoz jutni, hogy vajon hogy áll ügyem? Nyomoznak még? Az ügyészségen áll az anyag? Tulajdonképpen lezárták már az ügyet csak a sok munka miatt még zajlik az adminisztrálása? Valami ilyen jellegű státuszra gondoltam, de bármi infó érdekes volna. Mondjuk annyira nem nyugtalanít, de azért mégis érdekes volna tudni mi a helyzet. Valaki képben van ilyesmiről?
(Levike egy piti tolvaj, akinek az egyik lopásából rablás lett, gázsprayvel fújta le azt, aki visszatartotta: [link]
Itt tudod megnézni a büntetőeljárásod bűnügyi nyilvántartásban levő adatait:
(mo.hu ügyfélkapus regisztrációd ha van)
epapir.gov.hu-n írd meg a büntetőeljárást lefolytató városi/kerületi rendőrkapitányságnak (címzettként ki tudod választani), hogy a Be. 100. § (1) bekezdésben biztosított jogod alapján az eljárás ügyiratait meg akarod ismerni. Kéred, hogy Be. 100. § (4) b) pontja szerint az eljárás ügyiratait küldjék meg elektronikusan, ami nem áll elektronikusan rendelkezésre, arról meg biztosítsák, hogy Be. 100. § (4) c) pontja szerint náluk lefényképezhesd. (Joguk van arra, hogy korlátozzák, eljárási érdekre hivatkozva.)
2,5 évig tarthat a nyomozás. Az ügyészségnek meg nincs is határidő, ha valakit bűnösnek gondolnak, de tudják, hogy ezt bíróságon nem tudják bizonyítani, akkor annyit tesznek, hogy elhúzzak sok-sok évre a büntetőeljárást.
Úgy vannak vele, hogy ha gyanúsítotti kihallgatás során nem éltél panasszal a gyanúsítás ellen, akkor biztos sáros vagy, csak mákod van. (Pl. kokain vérből csak 1 óráig mutatható ki, vizeletből meg csak 4 óra után.)
Máskor ez eljárás elhúzódása ellen panaszt lehet tenni, de a vészhelyzet sajátossága, hogy ez alatt eljárás elhúzódása miatti panasz nem terjeszthető be.
2017. évi XC. törvény
a büntetőeljárásról
XVI. FEJEZET
AZ ELJÁRÁS ÜGYIRATAINAK MEGISMERÉSE ÉS ZÁRT KEZELÉSE
Az eljárás ügyiratainak megismerése
100. § (1) Az eljárás ügyiratait
a) a terhelt és védője a terhelt gyanúsítotti kihallgatását követően,
...
(2) Az (1) bekezdés szerinti megismerés joga az eljárás valamennyi ügyiratára kiterjed, ideértve a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság által beszerzett, illetve a büntetőeljárásban részt vevő személyek által benyújtott, valamint csatolt iratokat és a további bizonyítási eszközöket is.
(3) Nem képezi az eljárás ügyiratainak részét az ügyészség és a nyomozó hatóság között a felügyelet és irányítás gyakorlásával összefüggésben keletkezett ügyirat, különösen az ügyészségi utasítás, nyomozási terv, határozat tervezet és az előterjesztés.
összefüggésben keletkezett ügyirat, különösen az ügyészségi utasítás, nyomozási terv, határozat tervezet és az előterjesztés.
(4) A bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság az eljárás ügyiratainak megismerését
a) a megvizsgálás lehetővé tételével,
b) erre irányuló külön indítvány vagy hozzájárulás esetén az ügyirat tartalmáról felvilágosítás adásával, tájékoztatás nyújtásával,
c) saját részre történő másolat vagy felvétel készítésének lehetővé tételével,
d) az ügyirat, valamint a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság által az ügyiratról készített kivonat vagy másolat kézbesítésével, illetve
e) jogszabályban meghatározott egyéb módon
biztosítja.
(5) A megismerés joga nem érinti az eljárás zártan kezelt ügyirataira vonatkozó külön rendelkezéseket, valamint az adatok zártan kezelésének kötelezettségét.
(6) A bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság a megismerés jogát, illetve a (4) bekezdésben felsorolt valamely megismerési módot az általa meghatározott ügyiratok tekintetében a nyomozás befejezéséig az eljárás érdekeire figyelemmel - e törvény eltérő rendelkezésének hiányában - korlátozhatja, amelyről határozatot hoz.
A nyomozás tartama
351. § (1) A nyomozást a lehető legrövidebb időn belül le kell folytatni.
(2) Ha a felderítés során a nyomozás elrendelésétől számított hat hónap eltelt, a nyomozó hatóság bemutatja az ügyészségnek a nyomozás ügyiratait, egyidejűleg beszámol a nyomozás állásáról. A nyomozó hatóság ezután a beszámolóját a felderítés során hathavonta küldi meg az ügyészségnek.
(3) A nyomozás határideje a gyanúsított kihallgatásától számított két év.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott határidőt az ügyészség egy alkalommal, legfeljebb hat hónappal meghosszabbíthatja. E határozat ellen nincs helye panasznak.
5: Hálás köszönet a részletes válaszért! Az első linken be is adtam a kérelmet, mondjuk itt nem tudom milyen végeredménnyel járhat a dolog, gondolom olyan nagyon sokkal okosabb nem leszek attól az infótól amit ezúton kapni fogok...
A 2,5 év azt is jelenti, hogy ez alatt az idő alatt bármikor újra beidézhetnek, illetve házkutatást tarthatnak vagy éppen újabb vizelet vagy egyéb mintaadásra kötelezhetnek? Ha letelik a másfél év már ezekre nem kerülhet sor csak ülhet az ügyészség az ügyön?
Szívesen. Ha vége a vészhelyzetnek, akkor majd a nyomozóhatóságnál panasszal élhetsz az eljárás elhúzódása miatt.
Akkor érdemes tenned, ha ellened bizonyítási eszközként maximum csak ezek vannak:
- járőrjelentés (amiben írják, hogy drogtól bódultnak látszottál);
- orvosszakértői véleményben orvos is bódultnak látott a testi tünetek alapján, de már minta (vizelet, vér) nem támasztja alá;
- tanúvallomások (mert ugye lehet pl. házibuliban pl. porcukor szívással bohóckodni, utána meg beszívottat játszani).
Azaz gyanúsítotti kihallgatási jegyzőkönyvben, vallomásban már nem ismerted el azt, hogy elkövetted a gyanú tárgyává tett cselekményt, minta meg nem szól ellened.
Be. idevonatkozó részét lapozd át:
Ebben az ügyben már nincs miért mintát venni, mert 30 napig mutatható csak ki bármi is (kannabisz legtovább). Csak akkor vehetnek mintát, ha minimum közlekedési szabálysértés miatt eljárás indulna még ellened eljárás.
(Attól vehetnek mintát rendszeres, akit kábítószer birtoklása miatt kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben, kábítószer-használatot kezelő más ellátásban részesül, vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson vesz részt.)
Rendőrségi törvény
33. § …
(2) A rendőr a hatóság vagy az illetékes szerv elé állíthatja azt,
…
c) * akitől bűncselekmény gyanúja vagy szabálysértés, valamint közúti közlekedéssel kapcsolatban kiszabható, közigazgatási bírsággal sújtandó szabályszegés bizonyítása érdekében vizeletvétel vagy véralkohol-vizsgálat céljából vérvétel, valamint műtétnek nem minősülő módon egyéb mintavétel szükséges;
Btk.
180. § (1) * Nem büntethető, aki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, előállít, megszerez vagy tart, illetve aki kábítószert fogyaszt, ha a bűncselekmény elkövetését beismeri, és az elsőfokú ügydöntő határozat meghozataláig okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig folyamatos, kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben, kábítószer-használatot kezelő más ellátásban részesült, vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson vett részt.
(2) * Az (1) bekezdés nem alkalmazható, ha a bűncselekmény elkövetését megelőző két éven belül
a) az elkövetővel szemben az eljárást az (1) bekezdésben meghatározott büntethetőséget megszüntető okra figyelemmel függesztették fel, vagy
b) az elkövető büntetőjogi felelősségét kábítószer-kereskedelem vagy kábítószer birtoklása miatt megállapították.
(3) A 178. § (1) és (5)-(6) bekezdés, illetve a 179. § (1)-(2) és (6) bekezdés esetén - ha az (1) bekezdés nem alkalmazható - a büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az elkövető a vádemelésig lehetővé teszi a kábítószert értékesítő személy kilétének megállapítását.
#5
"Ebben az ügyben már nincs miért mintát venni, mert 30 napig mutatható csak ki bármi is (kannabisz legtovább). Csak akkor vehetnek mintát, ha minimum közlekedési szabálysértés miatt eljárás indulna még ellened eljárás."
Na és ha azt feltételezi a hatóság (nyomozó), hogy az eljárás lefolytatása alatt újra élni fog a gyanúsított valamilyen kábítószerrel, akkor egy idő után érdemes lehet részükről az újra tesztelés pl. vizeletmintával, nem? Vagy ez nem életszerű, nem szoktak ilyet? Szerintem ebben van rációt ( főleg, hogy van lehetőségük ülni az ügyön), bár szerencsére nincs tapasztalatom..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!