Ebben az esetben akkor most hogy is alakul az elévülési idő?
Btk. 26. § (3) Nem évül el a büntethetősége
c) a XIX. Fejezetben (A nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények) meghatározott, ötévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő bűncselekményeknek, ha a bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a tizennyolcadik életévét nem töltötte be.
28. §
(1a) * ... - a 26. § (3) bekezdés c) pontjában foglalt kivétellel - a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, az elévülés határidejébe nem számít be az a tartam, amíg a tizennyolcadik életévét be nem tölti vagy be nem töltötte volna.
Ez eddig világos. Viszont mi a helyzet azokkal a bűncselekményekkel amik még a régi Btk. hatálya alatt történtek? Azokra a régi Btk. szabályozásának hatálya alatt állnak, vagy ez visszamenőleges hatállyal bír?
Esetleg valaki tudja hol tudok szakértőktől anonim, online ilyen kérdést feltenni?
Köszi előre is.
A régi Btk. is folyamatosan változott, itt 2009-es állapotát találtam.
Ezen állapota szerint a szexuális bűncselekményekre is vonatkozott a büntethetőség elévülése. Az elkövetés napjától számítottan pl. nemi erőszak alapeseténél 8 év, megrontás alapeseténél 5 év.
Köszi szépen. Amit nem értek az igazából az, hogy ha feljelentést tennék egy üggyel kapcsolatban ami 2005 körül történt (nem tudom pontosan), azt az akkor hatályos szabályozás szerint bírálnák el ami szerint már úgy néz ki elévült, vagy a jelenleg hatályos szerint?
A régi szabályozás egyébként ebben a tekintetben non-szensz, ahogy nézem sok idő volt mire rájöttek.
Szívesen. Az akkori Btk. alapján minősítenék a feljelentés tárgyává tett cselekményt. Ha annak büntethetősége elévült, akkor a rendőrség a feljelentést elutasítja elévülés folytán a büntethetőség megszűnt okból. 15 év alatt a legsúlyosabb is elévül (pl. 12 év alattit erőszakolt meg mostohaapja, vagy többször mostohabátyja).
2017. évi XC. törvény
a büntetőeljárásról
…
A feljelentés elutasítása
381. § (1) Az ügyészség és a nyomozó hatóság a feljelentést elutasítja, ha a rendelkezésére álló adatokból kitűnik, hogy
….
d) halál, elévülés vagy kegyelem folytán a büntethetőség megszűnt,
BTK esetén mindig azt a joganyagot kell alkalmazni ami a terheltre nézve kedvezőbb.
Ha btk-ban lenne direkt visszaható hatály, az elég furcsán nézne ki.
6# Így már minden tiszta, köszönöm.
7# Az is furcsán néz ki hogy korábban legjobb esetben is kiskamaszoknak kellett volna feljelentést tenni, meg a törvényes képviselőnek aki gyakran nyakig benne van esetleg maga az elkövető. Lehet még furcsábban is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!