Elvált anyák, akik kizárólagos felügyelettel rendelkeztek, mennyivel van több jogotok, mint a külön élő szülőnek?
Az elmélet amit te is írtál a kérdésben:
"Azonban akár bíróság, akár a felek közötti megegyezés dönt a kérdésben, lehetséges az is, hogy a bontást követően csak az egyik szülő fogja gyakorolni a szülői felügyeleti jogot. Ebben az esetben a különélő szülőben sokszor felmerül a kérdés: vajon innentől minden jogát elveszíti a gyermek nevelésére vonatkozóan? A válasz egyértelműen: nem. Ugyanis a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekről a két szülőnek továbbra is együtt kell döntenie. Így ebben a tekintetben a szülői felügyeleti jogoknak bizonyos részét az a szülő is gyakorolhatja, akit egyébként a szülői felügyeleti jogok összességükben nem illetnek meg. Ez természetesen nemcsak jogosultságot, hanem kötelezettséget is jelent, azaz a különélő szülőnek is részt kell vállalnia a gyermekkel kapcsolatos ilyen irányú szülői felelősségből is. ...
... A fentiek alapján tehát a különélő szülő sincs kizárva a gyermekkel kapcsolatos minden döntésből, azonban lényeges, hogy mik tartoznak a gyermek sorsát érintő fontos kérdések körébe.
Idetartozik a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének meghatározása, továbbá iskolájának, életpályájának megválasztása, valamint a gyermek huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, illetve állampolgárságának megváltoztatása.
A fentiek a Ptk. szerint alapvető jogosultságai és egyben kötelezettségei a különélő szülőnek, azonban a bíróság korlátozhatja, illetve meg is vonhatja bármelyik döntési jogot, ha a gyermek érdeke szerint erre szükség mutatkozik. "
A gyakorlat pedig a szülőktől függ. De ezen a pár dolgon kívül semmi máshoz nem szükséges a másik szülő beleegyezése vagy véleménye - csak jó ha van egyetértés vagy beszélgetés is köztük mindenről. Vagyis az iskolában a másik szülőnek is alá kell írnia a pályaválasztási papírt, de ha nem akarnak nevet változtatni, elköltözni vagy külföldre utazni akkor semmi másban nem KELL a másik szülő beleegyezése.
De nagy általánosságban az a jó ha megbeszélik a szülők ÉS a gyerek a mindennapi dolgokat is legalább részben és közösen döntenek.
Vagyis röviden: semmi máshoz nem kell a másik aláírása. De ismétlem, ez scak az elmélet, majd biztos lesz aki leírja hogy nála hogyan működik ez a gyakorlatban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!