Létezik még olyan hogy ha valakik X évig együtt élnek közös lesz a ház amiben élnek?
Ptk. 4:37. § [A házastársi közös vagyon]
(1) Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.
(3) A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul, egyenlő arányban illeti meg.
4:38. § [A házastárs különvagyona]
(1) A házastárs különvagyonához tartozik
a) a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
b) a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;
c) a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
d) a személyét ért sérelemért kapott juttatás;
e) a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
f) a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.
(2) A különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.
(3) Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.
Miért lenne a közös vagyon helyébe lépett érték különvagyon? Ezt honnan szeditek? Ugyanúgy közös vagyonnak minősül az ingatlan helyébe lépett érték is. Teljesen logikus így a szabályozás, a Ptk tételesen felsorolja, hogy vagyonközösségi rendszer esetén mi minősül különvagyonnak. Ott pedig nem szerepel a közös vagyon helyébe lépett érték még véletlenül sem, mert teljesen ésszerűtlen lenne. Vagyonmegosztás nélkül egyébként is hogy lenne elosztva a két házastárs között az ingatlan értéke? Vagy mi alapján minősülne külön vagyonnak, hasunkra ütünk?
11, erről...
Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ötévi házassági életközösség után közös vagyonná válik.
Ebbe a lakás, ház nem tartozik bele. Márpedig ez a kérdés.
13!
ÉS?????? Lakásról volt szó. A házasság alatt vásárolt ingatlan közös. Ha eladják, annak értéke, illetve az abból vásárolt BÁRMI ugyanúgy közös vagyon marad.
Házasság nélkül meg mindig külön vagyon, hacsak nem íratják közös névre .
A kérdésben arról volt szó, hogy valamelyik félnek van egy háza a házasságkötés elött!
Ez SOHA nem lesz közös, mindig annak a tulajdona marad, akié volt.
HA meg eladják, és vesznek belöle másik ingatlant, akkor az eladott ház értékének megfelelö rész az eredeti tulajdonosé lesz kizárólagosan, a többi meg felesben közös.
PL az eredeti hátat eladján 10 millióért, vesznek egy 20 milliós házat közösen, akkor a régi ház tulajdonosának a fele saját vagyona lesz a befektettt 10 millió miatt, a másik fele meg 5-5 millió értékben a két fél tulajdona - azaz az egyik félnek lesz 75 % tulajdonjoga, a másiknak meg 25 %.
15, megvan, mi a kérdés?
Nem az, ha közösen vesszük, közös lesz-e, hanem ha együtt lakunk benne, közössé válik-e a különvagyon.
A linken van szó arról, hogy idén, a különvagyon is válhat közössé, de ez a lakásra nem áll.
Gyerekek! Nem is ez volt a kérdés. Szó sincs házasságról, csak együttélésről. Olyankor mi van?
Utólag bizonyítani kell hogy ki mit fizetett a házba? Vagy tanúkkal kell igazolni hogy együtt laktak benne? Mikortól számít együttélésnek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!