Érdemes ügyvédet fogadni?
#11 Tulajdoni jognak nevezik az öröklési jogot, már ha jogászkodsz, ami valóban nem lesz az új feleségnek.
A haszonélvezeti jofot viszont a házasságkötés jogán és mert hogy az utolsó közöse lakott ingatlan, meg fogja kapni.
retina-logo
Ki örököl utánam? Az öröklési jog alapszabályai
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Egy hosszú élet munkájával felhalmozott vagyon sorsa egyetlen ember számára sem közömbös, ezért mindenkiben előbb vagy utóbb felmerül a gondolat, hogy vajon kié lesz a vagyona halála után. Vannak, akik ezt előrelátóan végrendelettel igyekeznek meghatározni, legtöbben azonban rábízzák magukat a törvényes öröklés rendjére, amely azonban az örökösök között sokszor félreértéseket eredményezhet. Ebben a cikkben sorra vesszük az öröklési jog legfontosabb szabályait.
Az öröklés időpontja
Az mindenki számára egyértelmű, hogy örökölni valakinek a halála után lehet, sokszor azonban nem mindegy, hogy mely időpontban válunk valamely vagyontárgy tulajdonosává. Ha örökösök vagyunk, akkor a tulajdonjogunk kezdő időpontja az örökhagyó halálának napja, tehát a tulajdon megszerzésének időpontja szempontjából nem számít az, hogy mikor van a hagyatéki tárgyalás, és mikor kelt a közjegyzői hagyatékátadó végzés.
De mégis mi a célja akkor a közjegyzői hagyatéki eljárásnak – merül fel jogosan a kérdés. A hagyatéki eljárás célja a hagyaték átszállásának tanúsítása. A közjegyző tehát csupán tanúsítja, hogy az egyes vagyontárgyak tulajdonosa megváltozott, azonban a közjegyzői hagyatékátadó végzés szükséges ahhoz, hogy a tulajdonjogunkat az egyes nyilvántartásokba (ingatlan-nyilvántartás, gépjármű nyilvántartás stb.) bejegyeztethessük.
Az öröklés rendje
Örökölni a törvény szabályai alapján, vagy az örökhagyó végrendelete szerint lehet. Az öröklési jogot szabályozó törvény a Polgári Törvénykönyv, amelynek Hetedik Könyve szól az öröklési jogról. Ha van végrendelet, akkor elsősorban ez határozza meg az öröklés rendjét, és a fennmaradó vagyonra (melyet a végrendelet nem szabályoz) vonatkoznak csupán a törvény szabályai. Ha nincs végrendelet, a törvényi szabályok érvényesülnek.
A törvényes öröklés
A törvényes öröklés legfontosabb szabálya, hogy az elhunyt után elsősorban gyermekei örökölnek, egyenlő arányban. Ha az örökhagyó egyik gyermeke már korábban meghalt, helyébe az ő gyermekei lépnek, ha ilyen nincs, akkor a vagyont csak az életben maradt testvérek osztják fel. Ezért például az elhunyt testvér házastársa nem örököl, ő ugyanis nem léphet az elhunyt helyébe.
Sokan gondolják azt, hogy ha az elhunytnak voltak gyermekei, akkor csupán ők örökölnek, és senki más, ez azonban nem így van. A gyermekek mellett ugyanis az elhunyt házastársa is törvényes örökös. Ő örökli az elhunyttal közösen lakott lakás haszonélvezeti jogát, továbbá örököl még a többi vagyonon egy gyermekrészt. A lakáson kívüli vagyontárgyakon tehát osztozni kell a gyermekeknek a házastárssal, egyenlő arányban.
Érdemes ügyvédet fogadni és nem a gyakori hobbi "szakértőire" hagyatkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!