Jár-e köteles rész ebben az esetben??
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne hogy szüleim vettek nekem és a bátyámnak egy ingatlant még 91-ben de különböző jogi herce-hurca miatt a bátyám nevére lett iratva egy adás-vételi szerződéssel. 2016 -ben édesanyám elhunyt és én azzal az ötlettel álltam elő hogy felértékeltetem az ingatlant (10 millió Ft. volt akkor) és annak az értéknek a feléért megveszem a bátyámtól. Bele is ment de hogy ne kelljen illetéket fizetni két aján dékozási szerződést irattunk: 1 hogy a bátyám oda ajándékozza édesapámnak
2 édesapám meg nekem.
Én a rám eső 5 millió forint tartozást szintén 2 ilyen ajándékozási szerződéssel akartam törleszteni de a bátyám kijelentette hogy neki most nincs szüksége a pénzre maradjon az csak édesapám számláján. Így csak egy ajéndékozási szerződés lett írva köztem és édesapám között.
2020 ban édesapám elhunyt és az öröklés fele-fele arányban történt így az az 5 millió forin t is feleződött. A bátyám azzal állt elő hogy ez a lakás amit nekem ajándékozott most már sokkal többet ér fizessek különbözetet. Én azt mondtam hogy csak azt vagyok hajlandó kifizetni amivel a megbeszéltek alapján tartozom. A kérdésem az lenne hogy mivel ez az ingatlan kb. 10 másodpercik az édesapám tulajdonában volt, így bele számítja e majd a bíróság az örökségbe, és ezáltal köteles részt kell fizetnem a bátyám fele?? Ha igen mennyit? Illetve beszámítja e a köteles rész csökkentésébea bíróság azt az 5 millió forintot amit én ajándékozással eljuttattam édesapám számlájára?? A válaszokat előre is köszönöm.
Elméletileg az ajándékozást pár éven belül be lehet számítani az örökségbe, ebben a testvérednek igaza van.
Azonban itt tulajdonképpen csere történt, még ha nem is legálisan. Ha a testvéred ragaszkodik ahhoz, hogy az örökségbe beletartozzon az ingatlan, akkor te meg ragaszkodj ahhoz, hogy az az 5 millió is benne legyen amit te "ajándékoztál" oda az édesapádnak és nála maradt.
Így lehet hogy az ingatlan újra feleződik közöttetek, ellenben a 2,5 millió is a tied marad. Ha a testvéred szeretné, hogy most többet fizess az ingatlanért mint az akkor kialkudott 5 millió, akkor - mivel azt te már megfizetted az ajándékozással, most még adsz hozzá 2,5 milliót az "örökségedből" így máris "fizetsz" 7,5 milliót a testvérednek és ennyi. Közben meg nem adtál egy fillért sem többet.
Emlékeztesd a testvéredet arra, hogy az a kettős ajándékozás az eladás helyett törvénytelen dolog, ha belekezdetek a csatározásba akkor az neki is jogi kellemetlenségeket okozhat. Ráadásul mivel az édesanyádtól volt kettőtök öröksége és ajándékozással lett a tied, még azzal is érvelhetsz a hagyatékin, hogy a fele amúgy is téged illetett - amit a testvéred az ajándékozással el is ismert. Az ingatlan értékét pedig akkori áron kell tekinteni amikor az ajándékozás megtörtént - vagyis amikor édesapád ajándékozta neked, nem azon amit most ér évekkel később.
Köszönöm szépen a kimerítő választ.
Annyit fűznék hozzá hogy az ingatlan sosem volt a szüleim nevén az eredeti tulaj és a bátyám között történt anno egy adás-vételi szerződés amit a szüleim finanszíroztak.Azért nem a kettőnk nevére került mert én még akkor túl kicsi voltam hogy bármi is a nevemre kerüljön. Édesapám nevén volt tulajdonképpen az ingatlan kb 10 másodpercig az ajándékozási szerződés véget. Olvastam én is hogy a vagyon tárgy juttatáskori tiszta értéke az ami számít. De azt is olvastam hogy ez ellen az ügyvéd fellebezhet "súlyos méltánytalanságra" hivatkozva, mivel most már sokkal többet ér és ahogy olvastam a bíróság ezt figyelembe szokta venni és az örökösödéstől számítják az ingatlan értékét.
"akkor túl kicsi voltam hogy bármi is a nevemre kerüljön"
Az élve születetteknek azonnal tulajdonjogot lehet adni, mivel jogképesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!