Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan érvényesíthető a...

Hogyan érvényesíthető a köteles rész ilyen esetben?

Figyelt kérdés

Nagyapám idén hunyt el, de tudomásom szerint halála előtt szó szerint pár nappal minden ingatlanát nagynénémnek ajándékozta, köztük annak a háznak a felét, melynek fele részben tulajdonosa vagyok. A házon felül földekről is szó van, viszont ezek számáról vagy elhelyezkedéséről semmit nem tudok, egyedül a házról van konkrét tudomásom.

Az ügyvédem szerint ugyan járna azok után kötelesrész, azonban helyrajzi számok nélkül nem tud semmit tenni, így csak elvi lehetőségem van a köteles részre, vagyis nem tudom érvényesíttetni, ezt pedig elég valószínűtlennek tartom.

Van rá mégis mód, hogy a kötelesrészhez juthassak?

A válaszokat előre is köszönöm!



2019. szept. 21. 01:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A közjegyző mindig kideríti a földhivatali adatokat a hagyatéki tárgyalásra, az autót is ha van. Nektek a bankszámlákról, értékes tárgyairól kell beszámolnotok, azokról nem tudhat nyilván. A kötelesrész jár neked mindenből a tv. szerint, az ajándékozás túl későn történt.
2019. szept. 21. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Tisztában vagyok vele, hogy jár a köteles rész, a kérdés az volt, hogy hogyan tudom kihajtani a nagynénémből.

A közjegyző kb. semminek nem nézett utána. A hagyaték értéke nem haladta meg az 50.000 forintot, de azért a nagynéném be akarja vasalni rajtam a 300+ezres temetési költség felét, ráadásul úgy, hogy még a temetésen sem lehettem ott, mire már rég eltemették, mire szólt, hogy egyáltalén meghalt.

2019. szept. 21. 10:10
 3/6 anonim ***** válasza:
52%

Amit tehetsz, hogy odamész a településre ahol nagyapád élt és kideríted hogy hol voltak földjei. A szomszédait, rokonokat kérdezd meg - ez alapján próbáld meg beazonosítani a földterületeket és kérd ki azok tulajdoni lapjait.

Vagy másik megoldásképpen, a település körüli összes földterületet nézd meg helyrajzi szám szerint - gondolom nagyapádé kisebb terület lehetett - és kérd ki mindnek a tulajdoni lapját. A korábbi tulajdonosok neve is be van jegyezve, ha a nagyapádé rajta van, akkor az lett elajándékozva. Az is rajta lesz a tulajdoni lapon, hogy mikor szerezte meg az új tulajdonos.

Egy későbbi kérdésnél, ahol azt kérdezik hogy külföldről hogyan szerezhet valaki ingatlanról tulajdoni lapot, ott be is tettem a linkjét a földhivatal azon oldalának, ahol elektronikusan is lehet kérni, nem kell bemenni érte.

A szimpla tájékozódáshoz elég a nem hiteles másolat, évente 2 tulajdoni lapot mindenki kérhet ingyen. Azt nem tudom hogy ez ingatlanonként 2 vagy személyenként, ezt meg kell kérdezned.

2019. szept. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Elég béna ügyvéded van. A földhivatalból kikérheted bárki tulajdonáról a tulajdoni lapokat. Ha már átírták a nagynénéd nevére a földeket, akkor is ott lesz a tulajdono lapon, hogy mikor, milyen jogcímen kelt a tulajdonába.
2019. szept. 21. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

3-as; sajnos ezeket a köröket már lefutottuk. Annyit tudtam kideríteni, hogy 1,5 hektár volt a nevén, de hogy hol, azt már nem. Az odamenés pedig azért nem játszik, mert az ország másik felén van.

Azt is tudtam, hogy a Földhivataltól ki lehet kérni a papírokat az interneten, és már arra is gondoltam, hogy kikérem hejrajzi számonként, de amiből lehet 30-at kérni ingyen, azon semmi érdemleges információ nincs, ami pedig visszamenőleg tartalmazza az összes tulajdnost, abból összesen lehet 2-t kérni évente, utána pénzért, ami azért nem 2 forint.


4-es; rosszul tudod. Hogy adott személynek mi áll a birtokában, magánszemélyként csak a tulajdonos kérheti le, nyomós indokkal is csak a rendőrség, a bíróság, vagy a NAV.

2019. szept. 21. 21:23
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Akkor kénytelen leszel megtámadni a hagyatéki eljárást vagy a nagynénédet, és polgári peres eljárás keretében elérni, hogy ő maga legyen köteles neked megmutatni az ingatlanait.

A ház papírjait kikérheted, hiszen tulajdonos vagy. Azon pontosan látható hogy mikor történt meg az ajándékozás.

Nyilván ugyanaz az ügyvéd csinálta az ajándékozását ugyanabban a szerződésben mint a többi ingatlanét, a földekét is. Az ügyvéded segítségével próbáljátok meg elérni, hogy nagynénéd mutassa meg nektek ezt az ajándékozási szerződést. Például megtámadhatjátok magát a ház fele részének elajándékozását ás az ügy során a bizonyítékok között ezt a szerződést is megnézhetitek.

Nem hiszem hogy ha voltak földek is elajándékozva, akkor az ügyvédnek fizetett volna többszörös árat hogy azokról külön szerződéseket írjon és a földhivatalnál külön-külön járjon el.

Ha az ügyvéded nem képes kitalálni milyen módon juthatsz az információhoz, akkor szerintem keress másikat!

2019. szept. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!