Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Köteles rész bármi lehet, ami...

Köteles rész bármi lehet, ami fedezi a köteles rész értékét, vagy csak az ingatlan tulajdonjogának az x %-a?

Figyelt kérdés
Mondjuk azt mondom annak akit kitagadok, itt a köteles rész, s a kezébe dobom a BMW-m slusszkulcsát, s távozom. utána pedig az ügyvédeim elküldik neki a megfelelő szerződéseket, hogy a nevére írhassa. mivel a kocsi bizonyítottam az enyém,vita nem lehet hogy az enyém volt e amit adtam, az értékét aránylag könnyű behatárolni s mindent el lehet már utána intézni nélkülem jogilag. Vagy nem?
2019. szept. 7. 15:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Köteles rész az örökségből jár, de csak az elhúnyt után - vagyis ha meghalt. Te nem adhatsz neki "köteles részt" mert életben vagy. Akkor az ajándék, az örökség a megmaradt vagyonodból fogja megilletni ezen felül is még majd amikor meghaltál.

Ha pedig kitagadtad akkor semmi nem jár neki - ez a kitagadás.

Az hogy egy örökségből mennyi a köteles rész, az a teljes örökség alapján kerül eldöntésre. Ha van az elhunyt vagyonában készpénz, nyaraló, kocsi és érmegyűjtemény is, akkor az összértékük X%-a jár köteles részként az örökösnek akkor is ha a végrendelet másképpen akarná. Ha nincs végrendelet akkor az örökösök között egyenlően oszlik el, ilyenkor a házastárs is 1 gyereknyi részt kap. Vagyis ha volt az elhunytnak 3 gyereke és a házastársa, akkor 4-felé osztják az örökséget. Ha amit írtam, kocsi egyebek kb. egy értékűek, akkor el lehet osztani úgy, hogy a feleségé a nyaraló, egyik gyereké a kocsi, a másiké az érme, harmadiké meg a pénz. Ha ebben ők megegyeznek. Ha vita van akkor mindnek fel kell becsültetni az értékét, azt elosztják és annak megfelelően adják oda a részüket pl. a készpénzből meg az érmegyűjteményből kiegészítik a kocsi értékét, a nyaralóban meg résztulajdont kapnak mindannyian.

2019. szept. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

az örökhagyó tagadta ki, de nyilván én is, másképp mondhatnám azt, hogy mindegy legyintek, zavarjuk le ezt a hagyatéki színjátékot, aztán osztozzunk fele arányban.

de ha én is kitagadom (nem jogilag hanem a gyakorlatban) akkor tartozom neki a köteles résszel. Nem ezt irtad? vagyis ott a BMW, s ott a köteles rész, amit pont ugy állapitanak meg ahogy leirtad. Tehát ha a BMW értéke (hivatalosan megállapitott értéke, nem egy hasrautés szerinti szám) nagyobb mint a köteles rész, akkor nekem ott már semmi dolgom, ügyvédi papírmunka az egész h a nevére kerüljön s el legyen a hagyaték intézve? Ez a kérdésem.

2019. szept. 7. 16:45
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem. Te nem tagadhatod ki más örökségéből csak a sajátodból - és azt majd akkor fogják elosztani ha te már nem élsz.

Ha az örökhagyó kitagadta akkor semmit nem örökölhet utána. Ha hivatalosan kitagadta, vagyis van róla megfelelő dokumentum és abban bizonyított az is, hogy jogos a kitagadás. Az nem elég ha egy szülő leírja, hogy kitagadja az egyik gyerekét vagy unokáját, annak oka is kell legyen hogy megtehesse. Ilyen pl. ha az életére tört, bántalmazta vagy meglopta, szándékosan cserben hagyta stb. Az nem elég ha nem voltak jó viszonyban.

Ha a kitagadás jogos és törvényes, akkor az örökségből neki nem jár semmi, köteles rész sem. Te adhatsz neki a saját örökségedből, de az ajándék tőled. Akkor abból neki esetleg illetékköteles bevétele lesz és be kell vallania. Ahogyan ha te nem egyenesági örökös vagy, nem házastárs, akkor az örökség után illetéket kell fizetned. Azután a rész után is amit elajándékozol, vagyis a kocsi után is.

Vita minden esetben lehet, akár teljesen egyértelmű és világos ügyekben is. Mindig van jogorvoslatra lehetőség, tehát attól mert a kocsi többet ér mint amennyi járna neki, ő nyugodtan perelhet.

Tehát most csakis az lehet a téma amit örökül hagyott az elhunyt. Neked ebbe nincsen beleszólásod mert nem te hagytad örökül.

Ha joggal, hivatalosan ki van tagadva, akkor nem jár neki köteles rész. Ez ellen perelhet, a bíróság dönt róla hogy mi lesz a vége. Ha nem akarsz pereskedni akkor meg lehet vele egyezni, de ezt a hagyatéki tárgyaláson kell megtenned. Dönthetsz úgy hogy lemondasz az örökséged egy részéről a javára és ő elfogadhatja úgy, hogy még sem indít pert a kitagadás miatt. De ekkor nem adhatod neki cserébe a BMW-det, mert az nem az örökség része. Egy későbbi alkalommal (ott megegyezhettek róla) külön szerződésben, ügyvéd előtt kell utána elintéznetek, hogy az örökségért cserébe ő megkapja a te kocsidat - te meg megtartod az örökségét.

Gondolom lakásról van szó, aminek a fele részéért cserébe adnád neki inkább a kocsit. A hagyatéki tárgyaláson csak arról születhet döntés, hogy ebből az örökölt lakásból kinek mekkora lesz a része, az öröksége. Akkor és ott azt mondhatják csak ki, hogy a fele a tied, a fele az övé. Nektek kell utána elintézni, hogy a csereügylet jogos legyen, az autót elcseréled a lakás 50%-os tulajdonrészéért.

Nem azért mert ne lenne egyértelmű a kocsi értéke vagy más, hanem mert hivatalosan erre van lehetőség. A hagyatékin csak a hagyaték elosztásáról születhet döntés. Ahhoz pedig hogy utána a lakás a te nevedre kerülhessen, a kocsi meg az övére, ahhoz kell egy szerződés a cseréről.

Ha lesz olyan ügyvéded akit ezzel megbízol, akkor neked tényleg nem lesz vele több dolgod mint majd aláírni.

2019. szept. 7. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"Ha az örökhagyó kitagadta akkor semmit nem örökölhet utána. Ha hivatalosan kitagadta, vagyis van róla megfelelő dokumentum és abban bizonyított az is, hogy jogos a kitagadás. Az nem elég ha egy szülő leírja, hogy kitagadja az egyik gyerekét vagy unokáját, annak oka is kell legyen hogy megtehesse. Ilyen pl. ha az életére tört, bántalmazta vagy meglopta, szándékosan cserben hagyta stb. Az nem elég ha nem voltak jó viszonyban."


Ez hatalmas tévedés, ha az örökösök felülbírálják akkor simán odaadhatják neki az örökségükből azt ami neki jutna, ezt senki sem tilthatja meg.

2019. szept. 7. 21:13
 5/11 A kérdező kommentje:
na de mikor jár a köteles rész? mert a kérdés erről szol, ezekszerint csak a példa rossz, de a kérdés ettől még áll.
2019. szept. 7. 21:15
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

# 4

Ezt hol olvastad, hogy felülbírálhatják az örökösök?

Nem bírálhatják felül, hanem esetleg a nevükre íratják, és aztán egy másik jogi akcióval a kitagadottnak ajándékozzák.


Most akkor mit szeretnél tudni valójában? Hogy mi a kötelesrész?

A neten is rákereshetnél, de mindegy: ha mondjuk egy ember meghal, előzőleg írt egy végrendeletet, de kihagyta belőle az egyik gyerekét, akkor ez a gyerek jogosult a kötelesrészre. Mert nem lett kitagadva, csak kihagyva a végrendeletből. Azaz, a kötelesrészre jogosult a hagyaték minden egyes tételéből megkapja az egyharmadát annak, ami egyébként - végrendelet nélkül - neki járt volna. Persze, az örökösök megegyezhetnek arról, hogy felosztják egymás közt a hagyatékot, és az egyik pl. a BMW-t kapja csak, ha ez kb. üti a részét. De ez csak abban az esetben lehetséges, ha minden érdekelt örökös beleegyezik, nem úgy megy, hogy a legnagyobb rész örököse önhatalmúlag odadobja neki a kulcsot.

2019. szept. 8. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem az érdekel, hogy mi a köteles rész, hanem hogy mennyi.
2019. szept. 8. 16:52
 8/11 A kérdező kommentje:
Amúgy nem nagyon értem ezt a köteles részt. Ha én ki akarok tagadni valakit, akkor még életemben azoknak adom a vagyonomat akiket nem akarok kitagadni.
2019. szept. 9. 10:32
 9/11 kovpet ***** válasza:
100%

"akkor még életemben azoknak adom a vagyonomat akiket nem akarok kitagadni"


Pontosan. Pl a házad. Aztán költözhetsz is ki, mert ők meg eladják, ha esetleg megromlik a viszony.

2019. szept. 9. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ja mikor nem tagadtunk ki elég rokont:)))
2019. szept. 9. 13:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!