Hogyan működik a birtokvédelem a jegyzőnél?
A szomszédunk folyamatosan ügyvédi felszólításokkal bombáz minket, minden kis hülyeségért (csapkodjuk az ajtót, kocsit takarítunk, korán indítjuk be az autót, ugat a lakásban tartott kutya, ne engedjem ki a kutyát az udvarra, ne beszélgessek a teraszon, ne jöjjenek vendégek)
Most birtokvédelemmel fenyegetőzik, mi történik, ha valóban birtokvédelmet kér?
Erre nem ad ki a jegyző birtokvédelmet. Viszont arra ügyelni kell, hogy A kutyátok fegyelmezett legyen. Hogy a lakásban csak reggel 7 és este 7 között végezzetek gépekkel munkát.
Nem tudom, hogy társasházban laktok-e, vagy magánházban. A kutyát nyugodtan tarthatod az udvaron. Akkor beszélgetsz a teraszodon, amikor akarsz. Este 10 után már nem bulizhatsz ott sem, legfeljebb beszélgetsz.
A birtokvédelem azt jelentené a te esetedben, hogy haptákban állva,
némán élsz a szomszédod melletti lakásban/házban.
Nem fogja megkapni, hiszen nem léped át az ő territóriumát, nem dobod a szemetet a háza elé és a kukájába, nem dobálsz át semmit a kertjébe, teraszára, stb.
.
Amúgy:
"A polgári jog szabályai alapján a birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják, vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják. A birtokost a birtokvédelem mindenkivel szemben megilleti. A birtokvédelmi igény érvényesítése érdekében elsősorban a jegyzőhöz, illetve a bírósághoz tudunk fordulni.
A birtokos egy éven belül a jegyzőtől is kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését. Az eljárást egy írásbeli kérelemmel kell megindítani a jegyző előtt, aki a helyzet kivizsgálásának eredményeként elrendeli az eredeti birtokállapot helyreállítását és a birtoksértőt a birtoksértő magatartástól eltiltja.
A jegyző az eljárása során, a felek kérelmére jogosult a hasznok, a károk és a költségek kérdésében is határozni. Az a fél, aki a jegyző birtokvédelem kérdésében hozott határozatát sérelmesnek tartja, a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a bíróságtól a másik féllel szemben indított perben kérheti a határozat megváltoztatását.
A jegyzőnek a birtoklás kérdésében hozott határozatát a meghozatalától számított három napon belül végre kell hajtani. A jegyző által hozott határozat végrehajtására, annak bírósági megtámadása nincs halasztó hatállyal.
Ez azt jelenti, hogy attól függetlenül végre kell hajtani a határozatát, hogy azt valamelyik fél a bíróság előtt megtámadta. Ez alól egy kivételt tesz a törvény, méghozzá azt az estet, ha a jegyző a hasznok, károk és költségek kérdésében is határozatot hozott, és az érdekelt fél ebben a kérdésben vagy a birtoklás kérdésében pert indított.
Van mód a bírósági útra is
A bíróság elrendelheti a birtoklás kérdésében a jegyző által hozott határozat végrehajtásának felfüggesztését, ha a rendelkezésre álló adatok alapján a határozat megváltoztatása várható.
Rossz szomszédság török átok.
A kerítésetek maradhat olyan, amilyen, nyilván azért zavarja őket, mert nem tudnak kukkolni, s mindenféléért még pluszban beszólogatni.
Egyébként zaklatás miatt már perelhetnétek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!