Fogok apám után örökölni?
Nagyesélyes, hogy édesapád nem is igen kiván rád hagyományozni semmit.
Vélhetően az érzelmi kötelék ami a feleségéhez és a lányához fűzi, erős, így őket részelteti előnyben, veled ellentétben.
Legalábbis abból, amit leírtál, én ezt vélem kiolvasni.
A dolog erős pontosításra szorul ill. kisebb fajta nyomozásra.
A "még ha nem is vállal fel" kitételt pontosítani kell, vagyis papírral igazolható az apaság ill. hivatalosan elismerte-e az apaságot ?? Mert ha nem, akkor utólag bizonyítani kell az apaságot, ami pl. elhamvasztás után már nem lehetséges. Ha van papír az apaságról, akkor csak az ő tulajdona/tulajdonrésze után lehet örökölni. Ha nincs tulajdona/tulajdonrésze (vagyis minden a jelenlegi felesége nevén van), akkor azt kell egyértelműen igazolni, hogy a közös tulajdon létrejöttéhez apád papírforma szerint valóban hozzájárulhatott-e, vagyis nem a feleség ági vagyonából jött létre.
Kérdező
Az öröklésnél az számít hogy te az apád gyereke vagy, ezt tudod bizonyítani, hogy nem vagy kitagadva (ez csak súlyos indokkal lehetséges pl. megverted), és hogy van-e a nevén tulajdon, vagyon itt Magyarországon. Ha más országban van tulajdona akkor annak az országnak a hatóságánál kell az örökösödést intézni az ottani törvények szerint.
Itt nem számít sem az hogy nem voltak házasok a szüleid, sem az hogy esetleg téged soha nem látott avgy nem tartottátok a kapcsolatot. A vérségi kötelék (vagy az örökbefogadás) az ami számít és akkor örökös vagy.
Ha írt végrendeletet, akkor nem fogsz ugyanolyan arányban örökölni, mint a másik gyereke, csak a köteles rész lesz a tied. Az, hogy a felesége nevén van valami, az a magyar törvények szerint nem számít. Az a kérdés, hogy a házasságuk alatt szerzett közös vagyon-e vagy a felesége külön vagyona. Ha a feleségének van egy saját cége amit még a házasságuk előtt indított, vagy örökölt pénzt, akkor ebből a bevételből amit vásárolt az csak az övé. Ahogy ha a házassága előtt vett autót, házat és azt használták most, akkor is az a feleségé egyedül. Ha viszont a házasságuk alatt vették, az akkor is fele részben az apád tulajdonának számít ha a feleség nevén van. Éppen így a bankban levő pénz stb. Tegyük fel, hogy a ház amiben együtt laknak és a 2 autó ilyen közös vagyon, vagyis fele részben a feleségé, fele részben apádé (válás esetén is így számítana).
1. variáció: nincs végrendelet. Ekkor a ház 50%-a, az apa tulajdona a 2 gyerek között oszlik meg, abból a feleség nem örököl. A tied 25%-a, testvéredé 255 és a feleségé marad a saját 50%-a. A haszonélvezeti jogot kapja meg rajta a feleség, vagyis ő döntheti el ki lakik benne, kiadja-e bérbe stb., csak el nem adhatja. A haláláig övé a haszonélvezeti jog. A két autó értékében is 50%-ban a feleség tulajdona, tegyük fel azonos a két autó, akkor valójában az egyik a feleségé, a másik apádé, az az örökség. Ez már 3 felé oszlik, mert a feleség is 1 gyerekrésznyit örököl. Vagyis te kapod az egyik autó tulajdonrészének az 1/3 részét, 1/3 lesz a testvéredé és 1/3 lesz a feleségé - a másik autó a feleségé marad, mert az az övé is volt eleve.
2.variáció: van végrendelet és szeretne apád mindent a saját gyerekére hagyni. Ekkor te a köteles részt kapod, vagyis az 1. verzióban mutatott örökségednek a harmadát - ahogy a feleség is. Tehát a ház 25%-nak az 1/3-a illet meg téged, az egész ház 8%-a lesz a te tulajdonod és az egyik autónak 1/9-d része, vagyis 11%-a. Meg ugyanígy minden másé is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!