Elvált szülők - tartásdíj vs. természetbeni ellátás Van-e az anyának a "természetbeni ellátás" mellett némi fizetés kötelessége is?
Elváltunk, apaként két közös gyermekünk után a fizetésem 40%-át fizetem havi tartásdíjként a bírósági döntés alapján. Az anya "természetbeni ellátást" nyújt a nála lakó gyerekeinknek. Tudom, ez egy jelentős nagyságú feladat, a gyerekek ellátásában elvileg ez az anya alap feladata, míg az apáé a havi tartásdíj fizetése.
1) kérdés
Arról azonban sem váláskor, sem máshol nem esett szó, hogy a gyerekek ellátásában az anya szerepe a természetbeni ellátással teljesen kimerül-e, vagy az anyának is van némi pénz hozzájárulási kötelessége a két gyermekünk ellátására.
2) kérdés
A volt nejem egy levélváltásunk alkalmával ezt írta a témával kapcsolatban, "Hivatalosan a jövedelmem 50%-nak az ötöd része jut a gyerekeimre egyenként." Tudna-e valaki segíteni ennek az értelmezésében? Először is honnan származik ez a "hivatalos" előírás, és hogyan szól pontosan, mert én ilyenről még nem hallottam. Számításilag az első fele egyértelmű, az összes jövedelmének az 50%-ról van szó. Utána azért van-e szó gyerekenként ötöd részről, mert így szól a szabály, vagy azért, mert anyaként összesen öt gyereke van (2 közös kiskorú, az előző kapcsolatából pedig 3 nagykorú)?
"Hivatalosan a jövedelmem 50%-nak az ötöd része jut a gyerekeimre egyenként."
Plusz az, hogy ő neveli, ő viszi az iskolába, óvodába, ő ápolja, ő viszi különórákra, ő gondoskodik róla, ő pátyolgatja a lelkét,
ő főz neki, stb., stb, ő takarít utána, biztosítja a meleg otthont. Ami természetes, mert anya.
De ez az apának is a dolga.
Mivel papa lelépett, a mamára hárul minden feladat, egyedül.
.
Ahhoz neked nincs közöd, hogy neki mennyi a jövedelme.
A gyerektartás megállapításánál nem az számít, hogy aki a gyereket egyedül neveli, neki mennyi a jövedelme.
.
Az számít, hogy MINT MÁSIK SZÜLŐNEK NEKED MENNYI, és annak a törvényes százalékával vagy köteles vagy a gyerekek lakhatási, ellátási, öltözködési, oktatási, nevelési, művelődési, nyaralási, ápolási, utaztatási és egyéb költségeihez a gyerektartással havonta hozzájárulni.
.
Neked nincs jogod ahhoz, hogy összeméricskéld, hogy neked van-e több jövedelmed, vagy az exednek, aki a közös gyerekeiteket neveli.
.
Annyit ítél meg a bíróság, amennyit a kimutatott jövedelmedből törvényesen le lehet vonni.
.
Ha fordítva lenne, és te nevelnéd a gyerekeket, akkor a bíróság az ex-feleséged a tiedénél magasabb jövedelme alapján állapítaná meg, hogy neki havonta mennyit kellene fizetnie a gyerekek után.
.
.
Kérdező
Az anyának nyilván van saját jövedelme és nem a teáltalad fizetett gyerektartásból él meg ő is. A lakást, a rezsit, a biztosítást és a kaját ő veszi meg. Ehhez hozzájárulsz a gyerektartás összegével, mert a kettőtök gyerekei a 2 gyerek és nem csak az anyáé.
Az, hogy "természetbeni ellátási kötelezettség" nem tudom, hogy szerinted mit jelent, de nem csak azt, hogy vigyáz rájuk meg mossa a ruhájukat.
"Hivatalosan a jövedelmem 50%-nak az ötöd része jut a gyerekeimre egyenként." Ez kb. annyit jelent, hogy a jövedelme felét a saját megélhetésére költi, a másik felét meg a gyerekeire és mivel 5-en vannak, ezért jön ki gyerekenként 1/5 rész. Ez persze marhaság, hiszen egyrészt nem lehet forintra lebontani, hogy egy gyerek mennyibe kerül, másrészt nem egyformán oszlanak meg a költségek. Akkor is fűteni kell a házat ha csak 2 ember él benne meg akkor is ha 6. Ez a mondat nyilvánvalóan egy reakció volt valami általunk nem ismert, de gyanítom nem kedves, számon kérő előzményre tőled.
Az anya teljes jövedelme megy a saját és gyerekei fenntartására, ellátására. Ehhez jön még a tőled kapott gyerektartás, meg feltehetőleg a másik 3 gyerek után is.
Ha az anyának nincsen saját jövedelme, akkor van gond és ez most nem derült ki. Tehát olyan nincsen, hogy kapja a gyerektartást és ő abból él meg, a fele meg a gyerekeké - a gyerektartás díja a gyerekek ellátására kell menjen.
A lényeg: az anya eltartása nem a te feladatod, gyerektartást fizetsz és nem asszonytartást. Azonban némi átfedés van a dolgokban, hiszen ha a volt nejednek nincs fűtése, lakása, vize, villanya, akkor a gyerekeidnek sem lesz és nincs olyan, hogy a számla rájuk eső részét fizeti csak ki. Az össz képet kellene ismerni, hogy az anyának milyen jövedelme van és azt mire költi, de fő szabály szerint te a gyerekeid ellátásához fizetsz tartásdíjat.
Ha a gyerek olyan kicsi, hogy az anya még nem tud elmenni dolgozni az más helyzet persze. Ugyanakkor az is kérdéses ki kapja a gyerekek után járó adókedvezményt, a családi pótlék mekkora stb. stb.
Köszönöm a reagálásokat. Azonban a feleletek kissé félre mentek, ezért megpróbálom a kérdést egy másik oldalról megközelíteni.
Szóval, nemrégiben a fizetésemelésemmel együtt jelentősen megnőtt a tartásdíjam is (fizetésem 40%-a). Ebből kifolyólag érdeklődtem a volt nejemnél, hogy a két gyerekünkre aktuálisan mennyi pénz jut havonta, azaz mennyiből van mód rájuk gazdálkodni. Én úgy látom, a gyerekeink ellátására járó havi pénz esetünkben két, talán három helyről áll össze: A) apától a tartásdíj, B) államtól a gyermekkedvezmények (SZJA, TB, Családi pótlék), amit az anya vesz fel, C) talán az anyától is, amennyiben a munkája után járó pénzéből (van rendes munkája)maga is hozzátesz az ellátáshoz (Ezt nem tudom, hogy teszi-e, ő ezt "kényes" kérdésként éli meg, miközben az én tartásdíjam összege kezdettől fogva nyitott könyv közöttünk.)
1)-es kérdésem kicsit másképpen:
Az A) és B) rész összeadva már eléggé megalapozza a gyerekeink ellátását. A kérdés éppen a C) pontról szól.Az eredeti kérdésemben is írtam, az anya alapvetően természetbeni ellátást nyújt a nála lakó gyerekeinknek, ami elismerten jelentős nagyságú feladat. A kérdés azonban, hogy van-e valami előírás vagy bevett szokás arra, hogy az anyának a természetbeni ellátás mellett kell-e anyagilag is hozzájárulnia a gyerekek ellátásához? Természetesen bizonyára sokkal kisebb mértékben, mint az apa tartásdíja, hiszen az anya részéről a természetbeni ellátás úgymond valóban sok pénzzel felér.
2)-es kérdésem kicsit másképpen:
(A kérdés kimenetele az előzővel azonos.) A volt nejem egyszer ezt írta a témával kapcsolatban, "Hivatalosan a jövedelmem 50%-nak az ötöd része jut a gyerekeimre egyenként." (Mint korábban írtam összesen öt gyereke van: 2 közös iskoláskorú, és 3 nagykorú az előző kapcsolatából). A kérdésem, vajon hogyan értette ebben a mondatában azt, hogy "Hivatalosan ..."? Szóval van-e valami előírás arról, hogy a gyereküket nevelő elvált anyáknak a természetbeni ellátás mellett/kívül kell-e némi saját pénzzel is (az állam gyermekkedvezményein kívül) támogatniuk a gyerekeik ellátását?
(Kedves olvasók, a témám pusztán két hasonszőrű tárgyilagos kérdés, bízom benne, hogy ez nem válik az "otthagyott apák" kioktatásának lehetőségévé.)
Onnan jön, hogy a tartásdíj max a fizetésed 50%a lehet, 5 gyerekre elosztva egyenként a fizu 10%a
De egyébként nincs igaza, mivel ő az együttélő szülő, neki semmilyen pénzbeli fizetési kötelezettsége nincs elvileg (gyakorlatilag meg úgyis rájuk költi azt, amit kell)
Ha a te fizetésedből meg, ha 40%t vonnak, akkor nem lehet túl magas. Ha sokallod, lehet a bíróságon kérni a csökkentést.
Viszont neked nincs jogod elszámoltatni az exet a gyerektartásról, ha úgy érzed a gyerekek el vannak hanyagolva, akkor a gyámügyön tehetsz bejelentést, de te önállóan nem kérhetsz számlákat meg elszámolást.
Amúgy mennyi pénz az a 40%? 40-50 ezer?
Nos, a gyerektartás 92 ezer Ft, az államtól kapott gyermekkedvezmények, amit az anya vesz fel az 65 ezer Ft a két gyerekünk után.
A kérdésem konkluziója:
Amennyiben a gyerekét nevelő elvált anya a természetbeni ellátás mellett a saját pénzével (az állam gyermekkedvezményein kívül) nem támogatja a gyereke ellátását, akkor igaz az alábbi "szokatlan" megállapítás:
Tény, hogy mindenért, amit az anya a gyerekeiért tesz természetbeni ellátásként, az anyának lehetnek hálásak a gyerekek. Ugyanakkor mindenért, amiért az anya fizet a gyerekek részére, vásárlás vagy szolgáltatás (öltözködés, élelmiszer, hobby, iskola, különóra, programm, bérlet, tábor, stb.), a gyerekek az apának lehetnek hálásak, másrészt meg az állam gyermektámogatásának. (Ugyanis innen ered a rájuk fordítandó összes készpénz.)
#7 Már korábban megkaptad a választ, csak nem tetszik neked, ezért próbálod másképpen újra.
Az anya nem csak természetben látja el a gyerekeidet. Van saját jövedelme és azt nem külön bankszámlán kamatoztatja. A fizetését költi a lakhatásra, rezsire, biztosításra, ruházkodásra, kajára, utazásra, mindenre amire kell. Ehhez segítség a te általad fizetett gyerektartás.
Fordítsd meg a dolgot és képzeld el, hogy a gyerekek nálad vannak és az anya fizet gyerektartást. Akkor te a fizetésed mekkora részét költenéd csakis a gyerekeidre? El tudnád választani azt, hogy fizeted a lakás rezsijét, a bevásárlásaidat stb. de abból a gyerekekre csak X összeg menne? Vagy akkor is fizetned kellene mindent ugyanúgy, mint most amikor egyedül vagy, csak magasabbak lennének a számlák?
A gyerektartás nem arra van, hogy az anya és az apa egyforma összeget tegyen be a kasszába amiből a gyerekek ellátása, nevelése történik. Pontosan úgy, ahogy akkor sem így történt amikor egy család voltatok, mert nem volt egyforma a fizetésetek. 2 baráti családban is a nő keres sokkal többet, mint a férfi. Nem kicsit többet, hanem 2-szer 3-szor annyit keresnek a férjüknél. Soha nem merül fel olyan, hogy nem egyformán járulnának hozzá a közös gyerekeik neveléséhez, hiszen azért egy családot alkotnak, hogy közösen teremtsék elő ami a gyerekek neveléséhez szükséges/lehetséges.
Ha te sokkal többet keresel akkor abból a gyerekeidnek JÁR jobb életlehetőség, ezért fizetsz többet. Nem az van meghatározva, hogy a gyerekednek kell hogy legyen ennivalója meg 2 váltás ruhája és ha ezt fedezted akkor rendben vagy, mint apa. Azt jelenti hogy lehetőség szerint segítened kell a gyerekeidet hogy ha te jobb életkörülmények között vagy akkor ők is úgy élhessenek.
A válás mindig nehéz dolog, mindig anyagilag is rossz mindkét félnek, de a legrosszabb a gyerekeknek. Mert rajtuk csattan az egész, holott ők azok akik nem vétkesek benne hogy a szüleik nem bírták ki tovább egymás mellett.
Ha problémád van a gyerektartás összegével akkor a bíróságon kérheted a csökkentését. Csak majd ne lepődj meg azon ha a gyerekeid nagyon is érteni fogják később, hogy mi is az amit tettél ezzel és majd viszonozzák. Mert te a volt feleségedtől sajnálod a pénzt, mégis tőlük vonnád el valójában.
Muszáj reagálnom a legutóbbi válaszadónak, mert sajnos nagyon félre vitte a kérdésemet.
- "Az anya nem csak természetben látja el a gyerekeit...." Az én esetemre tekintve honnan ez a biztos állítás?
- "Képzeld el, hogy a gyerekek nálad vannak és az anya fizeti gyerektartást." A tartásdíj mellett miért nem esik szó az államtól kapott jelentős mértékű gyermektámogatások összegéről. E kettőt egybe számolva már más a kép. Esetemben ennyiből már el lehet látni két gyereket. (Persze világos, hogy több pénz, még jobb körülményeket terentene.)
- Kiszámítható-e pl.a lakás rezsijénél, meg a bevásárlásoknál, stb, hogy anyagilag mekkora részt fednek le a gyerekek? Hát, ez a bírósági válásunkkor a tartásdíj összegének igénylésénél a volt nejemnek eléggé jól ment.
- "A gyerektartás nem arra van, hogy az anya és az apa egyforma összeget tegyen be a kasszába". Persze, hogy ennek nem kell egyenlőnek lennie, sőt ... de erről már elégszer írtam.
- Valóban, egy teljes családban soha nem merül fel, ki mennyivel járul hozzá a gyerekek neveléséhez. Váláskor azonban ez a legelső kérdések közé tartozik.
- "Ha problémád van a gyerektartás összegével akkor a bíróságon kérheted a csökkentését." Nincs problémám a gyerektartással, egyáltalán nem erről szólt a kérdésem, ... másodszorra sem. És éppen emiatt különösen nem tetszik a válaszoló nyitó mondata.
Bocsánat! Látok a magam részéről egy hibát, talán emiatt nem eléggé egyértelmű a témám. Azt látom, hogy a témám címébe egyáltalán nem kellett volna beleírnom a "tartásdíj" szót, mert ez a kérdésemet csak nagyon távolról, csak háttérinformációként érinti. És még inkább nem kellett volna a téma címébe a "vs" jelzést belerakni, mert olyan hatása lehet, mintha egy meccsre hívnám fel az elvéltak két nagy táborát. Remélem, a kérdésem tartalmából és megfogalmazásából kiderül, hogy ilyen szándékom egyáltalán nincs.
A kérdésem tartalmát viszont egészen érthetőnek találom. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!