Szülők válása esetén, a gyermek az anyánál van elhelyezve, az apa a külföldi munkáltatójától felveszi a családi pótlékot. Ezt továbbítja a gyermeknek tartásdíj címén és a bíróság ezt határozatban elfogadja. Rendben van-e ez így?
Igen, jogos. A külföldi fizetést nem egy az egyben veszik figyelembe, hanem a magyarországi azonos munkakörben dolgozók hivatalos átlagkeresete az, ami számítana. Ennek az az oka, hogy külföldön a megélhetesi és lakhatási költségek is jóval magasabbak, mint Magyarországon, ezért nem az átszámított összeg számít.
(Mellesleg ez a fizetés nagy valószínüséggel bruttó, gyerektartásnál meg a nettó számítana).
Emellett a gyerektartás mértéke nem feltétlen a tartásra kötelezett szülö jövedelmének adott százaléka, hanem a gyerek tényleg igényeinek megfelelö összeg, kiemelkedöen magas jölvedelem esetén Magyarországon is csak egy reális összeget ítélnek meg.
OFF: mennyi az a bizonyos családi pótlék konktétan, forintban kifejezve?
Kérdező
A gyerektartást ma már konkrét összegként szabják meg, nem a jövedelem %-ban, és figyelembe veszik az illető teljes jövedelmét. Hogy ő jogosan vagy jogtalanul veszi-e fel ott a családi pótlékot a gyerekre, az nem lényeges, azt csak ő igényelheti, mert ő dolgozik kint. Tehát nem olyan, mint az itthoni családi pótlék, amit nem lehet beszámítani a jövedelembe és a gyerektartástól függetlenül az kapja meg aki a gyereket neveli.
A gyerektartás szempontjából a férj jövedelme mindaddig lényegtelen, amíg kifizeti amit a bíróság megítélt és nem indul újabb eljárás az összeg növelésére vagy csökkentésére. Ha esetleg kiderülne hogy elváltként nem is lett volna jogosult kint a családi pótlékra, akkor azt neki vissza kellene fizetnie annak az országnak, de közben nem kérhetné vissza a pénzt tőled A lényeg az, hogy a váláskor a gyermekelhelyezés során milyen ítéletet hozott a bíróság, mennyit kell fizetnie az apának gyerektartás címén. ha ezt megfizeti, akkor mindegy hogy miből teszi és mennyi marad meg neki - ha viszont nem fizeti ki, akkor azonnal pert kell indítani érte. Az elmaradt tartásdíjat fél évig lehet követelni, vagyis az ez évi januári elmaradt pénzt már nem, ha most indul az ügy.
Az elmaradt gyerektartás miatt akkor is érdemes perelni, ha nincs az országban, mert az ítélethez ez nem kell. Az elmaradást meg később is meg lehet próbálni behajtani tőle és ez akár tetemes összeget is jelenthet, amikor a gyerek már nagyobb lesz - hiszen a gyerektartás az övé, nem az anyáé. ha már az apja akkor nem adta oda neki amikor fel kellett nőnie, legalább akkor legyen valami értelmes méretű összeg mire nagykorú lesz és önmaga léphet a behajtása ügyében, hogy érdemes legyen akár kint polgári perben követelni tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!