Van jogom vagyonvédelemhez, ha látom, hogy a tolvaj éppen távozik a vagyontárgya(im)mal? Ha igen, mire van lehetőségem jogilag és fizikailag?
Gondolok arra, hogy nappal elhajt a bicajommal vagy elkapja a táskámat és rohan vele, pl. utána lőhetek-e gázpisztollyal? Esetleg ha egy nem látható kötéllel magamhoz biztosítom a táskát és visszarántom?
Nem akarok közelharcba kerülni mert egy kicsi, gyenge nő vagyok harcművészeti tapasztalat vagy tudás nélkül - és sose leszek olyan erős mint egy 70 kg-s férfi - de nem akarom elveszíteni a pótolhatatlan (sokszor egyedileg készített) tárgyaimat.
Zárakat így is használok, persze ez a késes lopásoktól nem véd meg.
Szerencsére ritkán voltam ilyen helyzetben és mindig "kidumáltam magam" a szituációból, de szeretnék felkészülni arra amikor ez nem sikerül.
A vagyontárgyaid védelmében sajnos nem bánthatod a tolvajt. Nem lőheted hátba, nem dobhatsz utána vasvillát stb.
A jog azt mondja hogy egy ilyen gennyláda élete is előrébb való mint a vagyontárgyadhoz való jogod.
Majd a rend éber őrei intézkednek.
A személyes tapasztalatom szerint a rend őrei egyáltalán nem intézkednek, vagy annyira későn, hogy addigra fújhatom a vagyont... ha bebizonyosodik a bűncselekmény, legalább visszakapom az értékeimmel megegyező összeget?
Ja és fontos: nem akarom veszélybesodorni a tolvaj életét, de minden egyéb fájdalmat okozó eszközt bevetnék ha azzal visszakapnám ami az enyém.
A választ viszont nagyon köszönöm!
"A vagyontárgyaid védelmében sajnos nem bánthatod a tolvajt. Nem lőheted hátba, nem dobhatsz utána vasvillát stb."
Ez nem igaz.
A saját testi épséged, az ingóságod iletve más testi épségének, ingó vagyonának megőrzése érdekében fizikailag is felléphetsz.
A kockázatot ilyen esetekben a támadó, tolvaj, betörő, stb. viseli. Ha éjszaka van és az otthonodban történik a vagyonod vagy a személyed elleni támadás, akár meg is ölheted a behatolót.
Az viszont nem megy, hogy valaki eltulajdonítja negyven forintodat, te meg egy föld-levegő rakétával gyorsan megsemmisíted.
Mi számít jogos önvédelemnek?
Jogos védelemnek számít az a cselekmény, amely a saját, más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
Kérdező!
Még a polgári jogunk (is) ismeri az önhatalom intézményét, bár feltételekkel.
A birtokod megvédéséhez szükséges mértékben még önhatalommal is felléphetsz azzal szemben aki tilos önhatalommal megsérti a birtokállapotodat (értsd a tolvajt rajtakapod amint éppen lopja a cuccodat.)
Ezt a pl. Be. tettenérésnek hívja egyébként, amikor az elkövetőt bárki - akár te is - elfoghatja (már ha tudja).
A jog azonban egy dolog, a valóság meg egy másik.
Nem javaslom az ilyet, (hacsak nem jártad meg rohamlövészként Afganisztánt), mert lehet Te húzod a rövidebbet.
Igen, MTA TJ Jogtudományin Intézet lapjában közzétett tanulmányból idézve:
“ Nehézséget jelent azonban, hogy a munkák túlnyomó többsége az élet és a testi épség büntetőjogi védelmével foglalkozott részletesebben, a tulajdon védelme ebben a körben periférikus kérdés maradt.10 Az e körben uralkodónak mondható álláspont általában csupán annyit szokott rögzíteni, hogy a tulajdon védelme esetén a tulajdonsértésként és a védelmi cselekményként felmerülő büntetőjogi tényállások absztrakt büntetési tételeit kell összemérni abból a szempontból, hogy az elhárítás szükséges mértékét áthágta-e a jogos védelmi helyzetben cselekvő személy. E felfogás szerint lopás vétségével szemben a garázdaság és/vagy könnyű testi sértés tényállásába illeszkedő elhárító cselekmény felelhet meg az elhárítás szükséges mértékének, lopás bűntette kapcsán azonban már a súlyos testi sértést okozása is „beleférhet” (e határokat azonban nem szabad szigorúan értelmezni). Abban végül egyetértés mutatkozik, hogy vagyon elleni támadás legfeljebb testi sértés előidézésével hárítható el jogszerűen, öléssel sosem.11”
6: Nagyon nagy marhaságokat hordtál össze. Tudod, newm kötelező itt a válaszadás. Pláne, ha ennyire messze vagy a témától.
A birtokjog illetve annak megsértése teljesen más történet, ott az ingatlan a védelem tárgya és nem ingóság.
A jogos önhatalom azzal szemben illet meg, aki a birtoklásban akadályoz és nem egy besurranó tolvajjal szemben.
Polgári törvénykönyv
5:5. § [A birtokost megillető birtokvédelem]
(1) A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (a továbbiakban: tilos önhatalom).
:6. § [Önhatalom]
(1) A tilos önhatalom ellen a birtokos - a birtok megvédéséhez szükséges mértékben - önhatalommal is felléphet.
(2) Az elveszett birtok visszaszerzése érdekében önhatalommal akkor lehet fellépni, ha a más birtokvédelmi eszköz igénybevételével járó időveszteség a birtokvédelmet meghiúsítaná.
- magyarul, látod, hogy megy a tolvaj a vagyontárgyaiddal, szólni kellene a rendőrségnek, de mivel nincs időd erre, ha fut éppen, akkor te is felléphetsz. A fontos, hogy viszont ne öld meg, ne tedd nyomorékká, stb., mert arányban kell állnia az ő tettének a tiéddel, és ő nem testileg sértett téged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!