Papnak kötelessége értesíteni a hatóságot ha tudomására jut gyóntatás alatt egy bűncselekmény?
Épp olvastam egy cikket hogy van olyan ország ahol törvény által kötelezik, van ahol nem. Itthon mi lenne?
Van egy sejtésem hogy a törvény által a pap csak egy olyan személy mint én vagy te így bár kimondott törvény nincs rá, de kell jelentenie mint nekünk is kellene. Igazam van?
Magyarországon amúgy sincs feljelentési kötelezetség.
De szeri tem ez az a kategóri, mint az orvos, és pszichológus.
Nem vonták volna felelőségre a mai törvények szerint.
A tőrvény nem tetszőleges.
Régen voltam már hittanos de akkor hittantanár erre a kérdésre azt mondta, hogy nem adhatja ki semmiféleképp, még egy gyilkosságról sem beszélhet.
De jogilag meglehet, hogy van erre is valami, és azon sem lepődnék meg ha jogilag sem lehetne felelősségre vonni őket. Amennyire tudom például csak papoknak még az is engedélyezve van, hogy minimális véralkoholszintet elnézzenek nekik, mivel ugye misén isznak bort.
A kérdésre:
Az egyházi jog oldaláról: kötelező neki megőrizni a gyónási titkot. Ha nem tartja, akkor az Egyház saját eljárásában megbünteti, legrosszabb esetben ki is közösíti.
A világi jog oldaláról: ez persze országonként és jogrendenként változik. Magyarországon van egy olyan fogalom, hogy "hivatáson alapuló titoktartás". A konkrét hivatások nincsenek jogszabályban listázva, mert túl sok, és túl sokféle lenne, de a gyakorlatban a katolikus papok ebbe beleesnek. Ez azt jelenti, hogy nemcsak hogy nem köteles feljelentést tenni, de még ha tanúként beidézik, akkor is megtagadhatja a vallomástételt, mindennemű jogi felelősségre vonás nélkül.
Hasonló például a pszichológus vagy az ügyvéd. Egyébként egy ügyvédet is villámgyorsan kidobna a kamara, ha felfedné egy ügyfele titkát (mellesleg az életben nem lenne többet ügyfele).
Természetesen más jogrendekben mások a szabályok, de a fejlett világban ez mindenhol hasonló. Történelmileg kicsit más a kép, sok papot végeztek már ki azért, mert megőrizte a gyónási titkot, de a világi hatóságok ezt utólag a bűnözőknek való falazásként, bűnpártolásként értékelték.
#1: "Egyébként van egy nagyon érdekes ezzel kapcsolatos film, sajnos most nem ugrik be".
- Mivel izgalmas téma, bizonyára sok ilyen film van, én a Kálvária címűt (2014) láttam.
#5: "Ha teszem azt a móri mészáros vagy akár a teréz kőrúti robbantó vagy Bene László a skálásgyilkos annak idején meggyónta volna a bűneit és az adott papról később a hatóságok előtt kiderült volna, hogy neki meggyónta és tudott róla el tudjátok képzelni, hogy nem vonták volna érte felelősségre? Mert ezt bizony kétlem!"
- Pedig nem vonták volna felelősségre egyiknek se a gyóntató papját. (Még az is lehet, hogy valamelyik az említettek közül tényleg meg is gyónta a tettét, de aztán értelemszerűen fel se merült, hogy a papot elővegyék.)
Természetesen nem. Ahogy azt korábban már írták, feljelentési kötelezettség általában is csak néhány bűncselekmény tekintetében áll fenn bárki számára is. Emellett a gyónási titok ún. abszolút tanúzási akadályt képez, azaz akkor sem hallgatható ki arra nézve a pap, ha maga kéri.
Be. 170. § (1) Nem hallgatható ki tanúként
..
b) az egyházi személy és a vallási egyesület vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagja arról, amire a hivatásánál fogva titoktartási kötelezettsége áll fenn.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!