Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan tudok rendelkezni a...

Hogyan tudok rendelkezni a testemről halálom után?

Figyelt kérdés

Jelenleg 21 éves vagyok, jelenleg nem hinném hogy csak ezért megírnék egy teljes végrendeletet.


Ha esetleg bekövetkezne egy váratlan esemény ami az életemet követeli, akkor szeretném az ép szerveimet felajánlani transzplantációs célokra. Egészséges vagyok, nincsenek káros szokásaim, örülnék ha segíthetnék valakin - nekem már nem lesz rájuk szükségem, valakinek pedig az éete múlhat rajta.


Ezt hol tudom bejelenteni?


2020. aug. 6. 09:43
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
(Az a csúnya szóismétlés az első mondatban nagyon szúrja a szemem, az első "jelenleg" teljesen felesleges oda)
2020. aug. 6. 09:45
 2/18 sörpocak ***** válasza:
38%
Sehol, ez Magyarországon automatikusan így működik. Arról tudsz nyilatkozni, hogy ne használják a szerveidet.
2020. aug. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
75%

Ehhez van valami formanyomtatvány. Nem tudom, hol lehet beszerezni, de én első körben egy megyei kórházat kérdeznék meg (mondjuk titkárságot vagy jogi osztályt keresd). A formanyomtatvány tartsd a személyi irataiddal együtt, így egy esetleges végzetes balesetnél (jó esetben) azonnal kéznél lesz, és megtehetik a szükséges intézkedéseket.


Nagyon becsülendő ez a gondolkodás!

2020. aug. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
46%
2-es, régen így volt, de valami alkotmánybírósági döntés vagy ombudsmani ajánlás miatt meg kellett változtatni.
2020. aug. 6. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Goldmund: nem, Magyarországon még mindig az ún. feltételezett beleegyezés elve valósul meg. Ha ez nem így lenne, nem lenne itthon gyakorlatilag szervátültetés, nagyon passzívak vagyunk az ilyen irányú nyilatkozatok terén. A pozitív beleegyezés (donorkártya) országai közül is kezdenek áttérni erre, mert sokkal sikeresebb így a program.


Kérdező: nem kell nyilatkoznod. Nyilatkozni akkor szoktak, ha egyéb célokra (pl. tudományos kutatás, oktatás) is fel szeretnéd ajánlani a tested, pl. orvosegyetemeknek. Szervtranszplantációnál 18 év felett mindenki automatikusan donor, ha alkalmas rá.

2020. aug. 6. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
61%
Nem kell nyilatkoznod, akkor kell nyilatkoznod, ha meg akarod tiltani.
2020. aug. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
76%

"Hogyan tudok rendelkezni a testemről halálom után?"

Sehogy.

Szerintem bármit is akarsz, azt a halálod előtt kell megtenned. Ha meghaltál már kissé bonyolult az ügyek intézése. Azt értem, hogy esetleg tudsz valami módot a túlvilágról való kommunikációról, de hogy írnál alá bármit? :)

2020. aug. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

#7 Most elképzeltem, hogy bekopogok a Transzplantra egy kis piknikkosárkával, benne a belső szerveimmel :D


Vagy a temetésem napján kiugrom a koporsóból, mielőtt leengedik: "bocs, bocs, valamit elfelejtettem, egy perc!"

2020. aug. 6. 10:17
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

#2-nek van igaza.

"Hazánkban a szervadományozásra vonatkozóan a feltételezett beleegyezés elve érvényesül, vagyis ha valaki életében nem tiltakozott írásban az ellen, hogy szerveit halála esetén szervátültetési célokra felhasználják, akkor feltételezhető, hogy beleegyezik ebbe."

Vonatkozó jogszabályok:

1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről

II. Fejezet A betegek jogai és kötelezettségei (15. és 19. §)

XI. Fejezet Szerv- és szövetátültetés (211. §)

18/1998. (XII. 27.) EüM rendelet az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvénynek a szerv- és szövetátültetésre, valamint -tárolásra és egyes kórszövettani vizsgálatokra vonatkozó rendelkezései végrehajtásáról (6-12. §)

Szerv, szövet eltávolítása halottból (6., 8. §)

Tiltakozó nyilatkozat megtétele (9., 10., 11. §)

[link]

2020. aug. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Én úgy tudtam, hogy a hulla is rendelkezik jogokkal a saját teste felett, és nem lehet csak úgy "elvenni" a szerveit transzplantációs célokra. De simán lehet, hogy én tudom rosszul, vagy összekeverem egy másik ország törvényeivel.


Viszont a tudományos cél is érdekes, gondolkozom rajta hogy a "felesleges" megmaradt alkatrészeimet felajánlanám :)

2020. aug. 6. 10:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!