Van köze a munkáltatómnak ahhoz,hogy hol töltöm a szabadságom?
Az egyik kolléganőm fegyelmit kapott mert egy hete elhagyta az országot. Zöld jelzésű országba sem mehetek? Kaptam emailt amiben ez áll : [link]
Szóval nekem kötelező bejelentenem hova megyek és mikor?
Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van? Nincs ilyen jogszabályi lehetőség szerintem. Esetleg nem egy átlagos munkahelyről van szó, hanem a ti szakmátokban plusz jogai vannak a munkáltatónak?
Az email, ami a képen látható, nem korlátozza a külföldre utazást, csak - a jogszabályokkal összhangban - a távolmaradást, karantént írja elő. Arra mondjuk nem tér ki, hogy ha már megvan a negatív teszt, akkor miért ne dolgozhatnál.
Jogilag még az első pont lehet esetleg problémás, mert nem biztos, hogy joga van ezt előírni a munkáltatónak, hogy az egészségi állapotodról tájékoztasd. De a jelen helyzetben teljesen logikus, szóval ezen nem akadékoskodnék.
"Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van?"
Gyanítom mert nem tájékoztatta róla a munkáltatót.
""Nem tudom, miért kapott fegyelmit a munkatársnőd, miért ne mehetne külföldre, ha szabadságon van?"
Gyanítom mert nem tájékoztatta róla a munkáltatót."
És hol van az előírva, hogy a szabadságra vonatkozó terveimről tájékoztatnom kell? Abban sem vagyok biztos, hogy jogilag kötelezhet erre, de a belinkelt emailben sem volt erről szó.
Nem ismertek a pontos részletek, de a járványveszélyes helyzetre való tekintettel a munkáltató előírhatja ( nálunk például így történt ), hogy a külföldre utazást előzetesen be kell jelentenie a munkavállalónak.
Nem föltétlen azért, hogy megtiltsák, hanem azért, hogy egy esetlegesen bekövetkező - a hazautazást korlátozó - kormányintézkedés hatásaival számolni tudjanak.
Semmi köze a munkáltatónak ahhoz, hogy ki hova utazik, hol tölti a szabadságát és az emailben se volt semmi olyan, hogy be kellene jelenteni. Annyit ír, hogy utazáskor, rendezvényeken részvételkor figyelembe kell venni a korlátozásokat, de a munkáltatónak se nem kötelessége se nem joga ennek ellenőrzése. Azaz még akkor se kaphatna fegyelmit senki ha nem tartja be a 14 napos karantént, nem a munnkáltató, hanem a rendőrség/bíróság dolga a jogszabály/törvény sértések elbíráslása.
A kolléganőnek én is munkaügyi bíróságot ajánlanék, tuti nyerés.
"Semmi köze a munkáltatónak ahhoz, hogy ki hova utazik"
Hogyne lenne? Mivel a munkahelyet is érintheti a dolog adott esetben. Az egyetlen kitétel, hogy a GDPR követelményei szerint kell az adatokat kezelni, és a járványhelyzet végeztével törölni azokat.
Járványhelyet van, ilyen körülmények között esélytelen hogy pert nyerjen a kolléganő, hisz teljesen jogos a munkáltató információkérése külföldi utazásról.
Akkor ezek szerint ha valaki covid-időszak előtt/után Indiába vagy más fertőző betegségekben "gazdag" országba utazott/-ik amikor nincs járvány, akkor köteles lenne bejelenteni a munkáltatónak? És mi a "járvány szempontjából veszélyeztetett" régió? Ezt ki dönti el, a munkáltató? Ha neki a sárga ország is veszélyezetett vagy a zöld, akkor az? Egyébként a linkelt emailben nincs szó arról, hogy be kellene jelenteni.
És ha bejelenti, akkor mi van? A munkáltató nem mondhatja neki, hogy nem utazhat oda. Ha meg a fertőzéstől fél, akkor arra van a karantén, amit a magyar jogszabályok írnak elő és nem a munkáltató és a munkáltató nem kérheti számon, max. jelentheti a rendőrségen ha a munkavállaló nem tartja be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!