Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Iskolában készített project,...

Iskolában készített project, alkotás stb szellemi/jogi tulajdonosa én vagyok?

Figyelt kérdés
Félreértés elkerülése végett nincs tanulószerződés, egy sima állami suliról van szó és nem magánképzésről ahol lenne ilyesmi.
2020. júl. 21. 17:46
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Látszik, hogy nem voltál Egyetemen vagy ott nem mondták el neked. A szakdolgozat is a Te szellemi jogod, ahogy bármi más kutatás, amit az Egyetemen belül végzel. De nem Te vagy az egyedüli aki jogot formál rá. Ezért nem csinálhatsz pénzt belőle pl. Én itt lezárom. És ezt a lekezelő stílust meg fejezd be, mert nem leszel jobb tőle.
2020. júl. 22. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
78%

Igen, ez a gond, ahogy #11 írta, hogy egy egyetemi kutatás soha nem nulláról indul és nem annak az 1 illetőnek az egyedüli terméke.

Mérnök vagyok, az én diplomám is gyakorlati fejlesztésről, valódi új dolog előállításáról szólt. Azonban nem a nulláról indultunk, hanem folytattuk azt a kutatást, amit előttünk már sok diplomamunka is csinált, mindenki tett hozzá valamit - ahogy én is. Közben az egyetem alkalmazásában álló professzorom segítette a témát, nem a mi fejünkből pattant ki minden tudás, és az egyetem eszközeit, erőforrásait használtuk a kísérleteinkhez.

Az, hogy nálam érkezett el a kutatás odáig, hogy gyakorlati alkalmazásra is már egy orvos kezébe lehetett adni kipróbálásra, az még nem tette az én önálló szellemi termékemmé az egészet. Egy része volt az enyém és én éppen úgy nem vihettem haza, nem csinálhattam belőle anyagi hasznot, ahogy az előttem a témában diplomát írók sem. Onnantól az egyetemi tanszék dolga volt hogy végigvigyék a dolgot és megpróbálják eladni valami gyártónak, vagy szabadalmaztatni.

2020. júl. 22. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
12: te sem igazán tudod, hogy miről beszélsz.
2020. júl. 22. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

#13 Nem, persze. Hogy is tudhatnám hogy mi történt meg velem. te biztos jobban emlékszel az én dolgaimra, ugye?

Ja, nem.

2020. júl. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

14: Neked is elmentek otthonról?

Nem azt mondtam, hogy nem tudod, mi történt meg veled, hanem azt, hogy nem tudod miről is beszélsz. Hogy hibás következtetéseket vonsz le a saját esetedből is. Nem vagy jogász, nem tanultál jogot az életben soha, ahogy az sem, akire hivatkozol. Ezért beszéltek hülyeségeket.


A szakdolgozatban felhasznált, más által kimunkált részekre illik és kell is hivatkozni.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy az a plusz munka, amit a dolgozat írója belefektetett, ne lenne törvényi oltalom alatt. Ráadásul annak minőségétől függetlenül.

Ha valaki nem tesz egyebet ,csak összeállít egy antológiát 50 költő verseiből, akkor bár ő nem szerzője egyik műnek sem, az antológia szerzőjévé válik. Azt az 50 verset másnak nem lehet abban a sorrendben publikálnia, csak a szerkesztőnek, az antológia szerzőjének engedélyével.


Attlól, hogy valaki a munkájában felhasznál más forrásokat, még egyedi, önálló produktumot hoz létre, amelyet a törvény büntetőjogi védelemben részesít.


"szerzői jog: a szerzői mű (pl. irodalmi, zenei alkotás, szoftver, stb.) alkotóját megillető védelem, amely biztosítja a szellemi tevékenység erkölcsi és anyagi megbecsülését is számára. szerző: az az ember (vagy emberek csoportja), aki a szerzői művet a saját szellemi tevékenységével, egyéni - eredeti jelleggel létrehozta. szerzői jogsértés: az a cselekmény, amely a szerzőnek biztosított védelmet valamilyen módon megsérti, és amelynek – a sérelem súlyától függően – különböző hátrányos következményei lehetnek."

2020. júl. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
#15 Na akkor fuss neki még egyszer és most már rendesen olvasd el amit a #12-ben leírtam!
2020. júl. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

15: Kösz, de azt a baromságot elég volt elolvasni egyszer is.

Az egyetem/főiskola általában egy köztulajdonban álló, nonprofit szervezet, és mint ilyennek, nincs sem joga, sem lehetősége más vagy mások szellemi termékével rendelkezni. Aki viszont megalkot egy diplomamunkát, az természetesen rendelkezhet is azzal. Értékesítheti, szabadalmaztathatja, felhasználhatja, szedheti annak hasznait.


Ha meg valamit egy csoport alkot, akkor annak a csoportnak lesz a tulajdonában az alkotás, az övék lesz a rendelkezési jog. Ha ezt te nem vagy képes felfogni, az legyen a te bajod.


Ebbe csakl a nagyon buták képesek belekeverni más, korábbi kutatások eredményeit, vagy az egyetem által szolgáltatott erőforrásokat. Ez nevetséges. A szükséges erőforrások szolgáltatója, nagyon szélsőséges esetben maximum pénzt kérhet (akár visszamenőlegesen) a szolgáltatásért, de magához a produktumhoz SEMMI köze NEM lesz.


Ha valaki más kutatási eredményeire épít, azt felhasználja a saját munkájában, akkor az a személy lesz jogosult részesülni, perelni, stb. akinek a munkájára a készítő alapozott, feltéve, ha a felhasznált munka jogi védelmet élvez.

2020. júl. 23. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!