Haszonélvező meg tud akadályozni tulajdonváltást pusztán azzal, hogy nem ir alá semmit? (Barátja akarja elérni a lányomnál, hogy a nevére irják az ingatlant egy kedvező hitel miatt. Én vagyok a haszonélvező)
Nem, téged nem tudnak eladni. De az ingatlant igen - mivel a tulajdonos alapvető joga rendelkezni a tulajdonjogával. Te haszonélvezőként milyen jogcímen korlátoznád ezt?
A haszonélvezetet viszont nem érinti a tulajdonosváltás, továbbra is te leszel a haszonélvező és a jogaid sem változnak. Éppen ezért a haszonélvezettel terhelt ingatlanokat nem igazán lehet jó áron eladni, és a bank sem fog rá semmilyen kedvező hitel adni.
Ha a lányod ilyen hülye, akkor igen.
De semmire nem mennek vele, attól te maradsz a haszonélvező és ezen kívül semmit nem tudnak az ingatlannal csinálni.
Eladhatják, de haszonélvezővel senki nem fogja megvenni, mert így szinte semmit nem ér.
Szerintem szólj a lányodnak, hogy ez a kis átírás nekik nagyon sok pénzbe fog kerülni akkor is, ha semmi értelme, mert továbbra is a tiéd marad a haszonélvezeti jog - az nem szűnik meg a tulajdonosváltással.
"Ha egy lakás tulajdonjogát szerezzük meg ingyenesen, az illeték mértéke 9 %."
Vagyis ha egy 15 milliót érő ingatlant odaajándékoz a barátjának, arról papírt kell írni - hiszen csak akkor lesz hivatalos és csak akkor lehet bejegyeztetni a tulajdonosváltást, azaz átíratni így lehet a barátja nevére. Ehhez ügyvéd kell, aki az ingatan értékének 0,25-0,5%-t kéri el az ügyletért első körben, mondjuk a 15 milliót érő lakásnál ez 40 ezer Ft minimum. Az illeték amit be kell fizetniük (adó, tehát behajtják) 1,35 millió forint lesz az állam kasszájába.
Ha van 1,5 milliójuk hogy befizessék a költségvetésbe azért hogy utána se használhassák ők a lakásodat, akkor tegyék. Csak értelme nincs sok.
Igen, igaz. A haszonélvezet erősebb jog a tulajdonjognál - pontosan ezért változtatták meg az öröklési törvényt úgy, hogy a közös lakásban az özvegy házastárs a haszonélvezetet örökli és nem a tulajdonjogot, mert így tovább lakhat ott élete végéig és intézhet mindent, akkor is ha a gyerekek lettek az örökösök.
A haszonélvező csak az eladásról nem rendelkezhet, nem vehet fel a lakásra jelzáloghitelt a tulajdonos nélkül és köteles megfelelően karbantartani, hogy ne menjen tönkre. De te döntöd el hogy ki lakjon ott, kirakhatod belőle a tulajdonost is és ki i adhatod másnak a lakást, tied lesz a bérleti díja, ha mondjuk egy kisebbe akarnál költözni egyedül. Amíg élsz vagy amíg te le nem mondasz a haszonélvezetedről - de miért tennél ilyet?
#7 Pontosan. Éppen ezért találták ki a haszonélvezetet.
De megegyezés kérdése az egész.
Ha a lányodék akarnak ott lakni és neked elég egy kisebb, akkor megegyezhettek, hogy ugyan marad a tied a haszonélvezet, de ha ők fizetik neked a kisebb lakás bérletét, rezsijét, akkor átmész abba lakni és ők lakhatnak az engedélyeddel a nagyobban. Így nekik kevesebbet kell fizetni mintha ők vennének ki egy akkora lakást ami kettejüknek elég nagy. Persze a rezsi megint más téma. Azt akár fizetheted te magad is, ahogy gondolod - hiszen ők is fizetik a másik lakásban a sajátjukat, amit meg így neked nem kell fizetni.
Csak arra figyelj hogy írásban legyen a megegyezés, legyen benne rögzítve, hogy ez csak ideiglenes, a haszonélvezet a tied marad és jogod van bárikor visszaköltözni vagy másképpen dönteni, és ha nem megfelelő az a bérlakás, vagy más gond miatt kellene onnan költöznöd, akkor az új kis lakás bérleti díját is fizetni fogják.
Nem kell akkor nekik pénzt költeniük a haszonélvezet kiváltására, csak egy nekik kicsi garzon bérleti díját kell állniuk, ami jóval alacsonyabb lenne gondolom, mint a ti nagyobb lakásotokkal megegyező méretű díja.
De ha nem akarod, akkor nem kell. Az a lakás hiába van a lányod nevén, az amíg élsz a tied valójában és azt csinálsz vele amit akarsz, nem tehetnek ellene semmit. csak kérhetnek. Nagyon-nagyon szépen. Ezt értesd meg velük!
Igen ez is egy lehetőség. S csak akkor derul ki van e ilyen szándéka, ha végigcsinálják. De én is ettől tartok, mégha nincs is jele. De akkor ha jol értem,ha nem tudok rá hatni s megcsinálja, majd szakitanak akkor akár rendörséggel is elvitethetem a barátját, akkor is ha már tulajdonos, a lányom pedig lakhat ott továbbra is velem, - de csak amig élek. Ha pedig végem, akkor távoznia kell...
Jol értem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!