Hogyan lehet egy rokont kijelentkeztetni a házból, hogy ne ez legyen a lakcíme?
Megpróbálok minden fontos infot leírni, így lehet kissé hosszú lesz.
Szóval a szüleim és a nagyszüleim (apának szülei ez fontos) egy nagy családi házban élnek vidéken.
A ház tulajdoni elosztása úgy van hogy 1/4 rész mama nevén, 1/4 papa nevén, 1/4 apa nevén, 1/4 anya nevén.
Apának van egy testvére, nyilván ha mamáék majd meghalnak, ő is örökölne a házból. Illetve nem fog örökölni mert mamáék már írtak végrendeletet hogy minden ingóságukat és ingatlanukat apára hagyják. Ez nem tudom mennyire fontos a kérdésben.
Szóval apa testvére kb 10 éve elvállt a férjétől, és akkor a gyerekeivel együtt (ezek a gyerekek ma már mind 18 év felettiek) odaköltöztek hozzánk egy időre. Akkor mindenki be lett állandó lakcímre jelentve a házba. Persze azóta már mindenki elköltözött onnan. És az egyik gyerek kivételével senkifel sem tartjuk a kapcsolatot. Azt sem tudjuk hogy hol élnek. Nagyon sok csúnya dolgot elkövetett apa testvére,adósságok meg ilyenek amiket apáéknak kellett rendezni. Ezért is írták a végrendeletet mamáék.
De a lényeg, hogy apa testvére és a gyerekek állndó lakcíme még mindig ebbe a házba van bejelentve. Ami azért frusztráló. Milyen jogi útja van annak,hogy ki lehessen őket jelentkeztezni a házból? Hiszen hivatalos levelet nem lehet nekik küldeni, hiszen azt sem tudjuk hogy hol élnek. Vagy egyszerűen apáéknak be kell menni a kormányablakba és ott tenni valami nyilatkozatot? Vagy ehhez kellenek azok a személyek akik oda vannak bejelentve?
Köszönöm előre is a segítséget.
Nem tudom, miért pont azok vannak következetesen lepontozva, akik jó választ adtak, és akik meg rosszat, azok fel...
Tehát helyesen: lakcím fiktiváltatása. (Kényszerkijelentés pár éve nincs már, ez van helyette.) Nem hiszem, hogy kimennek megnézni, mi a helyzet, de két tanú tényleg kell. Ez lehet bárki.
A kötelesrész meg tényleg jár, hacsak a végrendeletben nincs kitagadás is. (Ennek szigorú feltételei vannak, nem olyan egyszerű.)
“Ezt ellenőrzik hivatalosan általában kimennek és megnézik van-e az ingatlanban bármi személyes holmija az illetőnek.“
Lószart mennek ki
A lakcímfiktiválási eljárás (régen kényszerkijelentési eljárás) szabályai az elmúlt néhány évben változtak.
Régen tényleg két tanú kellett, ugyanis az állam azt mondta, hogy azt akarja tudni, hogy tényleg ott lakik-e valaki, nem pedig, hogy a tulajdonos ki akarja-e rakni, megszűnt-e a szerződése, stb...
Ma már sokkal egyszerűbb.
A tulajdonosok bármelyike (vagy ha haszonélvező is van, akkor csak a haszonélvező jogosult) bemegy Magyarországon bármelyik kormányablakba és ott kezdeményezi a lakcím fiktiválását.
Az ő személyes okmányai kellenek. Tulajdoni lap nem kell, csak ha régi típusú okmányiroda, mert ott még közvetlenül nem látnak rá a földhivatali rendszerre.
Az ügyintéző először lekéri, hogy kik vannak oda bejelentkezve és a tulajdonos (vagy haszonélvező) kezdeményezheti, hogy bárkinek a lakcímét fiktiválják közülük.
Egyik tulaj a másikét viszont nem tudja fiktiváltatni és a haszonélvezőjét sem. Illetve haszonélvező a másik haszonélvezőjét sem.
Azonnal jogerős lesz.
Ha a lakóhely (régi nevén állandó lakcím) van ott akkor nyilvános közlemény útján értesítik amit nagyon valószínű nem fog látni, hiszen nem tudják hova kipostázni.
Ha tartózkodási hely (régen ez volt az ideiglenes lakcím) akkor viszont a lakóhelyére postázzák ki az értesítést.
A lakcím fiktívként fog szerepelni amíg be nem jelent magának új lakcímet. Elvileg kötelessége, de kényszeríteni nem lehet. Viszont a fiktív lakcím olyan mint ha nem létezne, tehát ki van jelentve onnan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!