Ha meghalt a nagyim,és csak ő volt bejelentve a címre,mi lesz a házzal?
"Ezért én 26 évesen sem tudom részletesen, hogyan működik az öröklés."
Ti a Marson núőttetek fel? Amugy az internet mire való?
Teljesen mindegy, ki és hogy volt vagy nem volt bejelentve.
Ha a nagymamád tulajdona volt a ház, akkor öröklés alá esik.
Aki itt az önkormányzati családi házakról beszél, arról, hogy nem lehet bérben, stb., az akkora butaságot mondott, hogy mindjárt leszakad a plafon. Ugyanúgy vannak bérben házak is, mint lakások. Erről ennyit, mert nem a tárgyhoz tartozik, csak nem értem, minek akkor idejönnie okoskodni, ha ráadásul nem is okos.
Szóval, minden öröklés alá esik, ami nagyinak a TULAJDONA volt. Tehát haszonélvezet, bérlet stb. nem. De ha a lakás/ház nagyi tulajdona volt, akkor öröklik első körben a végrendeleti örökösök, de ha ilyen nincs, akkor a törvényes örökösök. Jelen leírás szerint ezek a gyerekei, fejenként egyenlő arányban.
Tehát, ha nagyi 1/1 tulajdonosa volt a háznak, akkor most a két fia lesz 1/2-1/2 tulajdonosa.
Arról nem szól a fáma, hogy volt-e nagyinak férje (aki, feltételezem, nem a nagypapa, mert azt a Kérdező csak megemlítette volna, de új férje akár lehetett), mert ilyen esetben a házastárs öröklési szabályai szerint ő is örököl. A közösen lakott lakáson haszonélvezetet, a többi vagyontárgyon egy gyerekrésznyi tulajdonjogot.
Ami tisztázódott: Nagyszülők tulajdona a lakás. Ha jól értem, ez azt jelenti, hogy nagymama, nagypapa 50%-50%-ban tulajdonosok. (Házasság esetén mondjuk ez a jellemző, de lehet házassági vagyonszerződés, bár akkoriban ez nem volt jellemző.)
További kérdés, tehát, hogy a nagypapa él-e, és házastársa-e a nagymamának, ill. ott lakik-e.
Ezek azért fontos kérdések, mert ha él, házastárs, és ottlakik, és közös tulajdon, akkor csak annyi történik, - ha nincs eltérő végrendelet - hogy a ház 50%-át, ami a nagyi része - öröklik a gyerekei egyenlő arányban.
A másik 50%-a marad a nagypapáé.
DE "hiába" örökölték meg a gyerekek az 50%-ot, mert a nagypapának - ha együtt éltek ott özvegyi joga van, ami azt jelenti, hogy élete végéig ott lakhat. Ha nem lenne 50%-os tulajdonos, akkor is megilletné ez a jog, nem ezért. A teljes ház öröksége és használati joga akkor lesz a gyerekeké, ha
- meghal a nagypapa
- kiváltják az özvegyi jogát, és valamilyen jogcímen megkapják az ő 50%-át.
Addig nincs olyan, hogy a nagyi 50%-a a gyerekeké, így a fél lakásba beköltözhetnek a nagypapa engedélye nélkül.
Amiről célszerű lenne közjegyzői hagyatéki tárgyalás előtt megegyezni a többi örökséggel együtt, hogy osztoznak meg rajta, ki kinek a javára miről mond le, hogy egy kézben maradjon az egész ház, mert később bonyolultabb lenne, és ebben az esetben már célszerű figyelembe venni a gyerekeknek az apjuk vagyonát is. Ha ezt nem tisztázzák, nem egyeznek meg előre, akkor nagy viták lehetnek a közjegyző előtt, ami egyfelől drága mulatság, másfelől undorító, harmadrészt meg hátrányos lehet akár mindenki számára, és rossz viszony is keletkezhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!