Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Testvérem és én vagyunk az...

Testvérem és én vagyunk az örökösök a szülői házra.Édesanyánk a haszonélvezője.Testvér időközben kirepült végleg.Megnősül,és családot alapít.Éli a saját életét?

Figyelt kérdés
A házon meg lenne mit javítani,és felújítani egyaránt. Egyedül ( sem ) nem bírom a költségeket,neki meg vagy éppen nincsen rá pénze,vagy nem is akar beszállni semmibe sem. Mi ebben a helyzetben a normális? Aki ebben a témában jártas azt nagyon szépen kérem írja meg,hogy az ilyen helyzetben mi a helyes eljárás.

2020. júl. 5. 12:55
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
Anyukám időközben lebetegedett.Ápolásra szorul. Ami nagyon úgy néz ki,hogy ez végleges. Nyilván nem azt szeretném,hogy csak a tesó fizessen. Fele-fele arányban gondoltam. Az viszont nem ferr szerintem,ha csak én áldozok bele,és ha majd eljön az idő,akkor csak úgy lelép a felével.
2020. júl. 5. 13:20
 12/28 anonim ***** válasza:

“ Fizesd ki a testvéredet egy jelképes összeggel (amennyit a haszonélvezettel terhelt 50%-a ér) és utána szabadon rendelkezhetsz a házzal!“ nem rendelkezhet róla szabadon, mivel van hadzonélvező


“Hitelt vehetsz fel felújításra” nincs az az isten, hogy egy bank jelzáloghitelt ad egy haszonélvezettel terhelt ingatlanra. Max a személyi kölcsön jöhet szóba, de ha nincs elég jövedelem, akkor az sem

2020. júl. 5. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
100%
Ez annyit változtat, hogy édesanyád ápolása mellett úgysem fog beleférni az idődbe a ház felújítgatása. Tapasztalat.
2020. júl. 5. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
Milyen jellegű felújításról beszélünk?
2020. júl. 5. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim válasza:
35%
Így már azért más. Tesódnak az ápolásban is segítenie kellene. Vagy anyagilag támogatnia. Azt hiszem erről van valamilyen törvény is
2020. júl. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
100%
A törvény szerint az ingatlan állagmegóvásával, adózással kapcsolatos költségek a tulajdonosokat terhelik. A közműszámlák kiegyenlítése a mérőórával kapcsolatos szerződés alanyára tartozik ill. a tényleges fogyasztóra, aki többnyire a haszonélvező. Természetesen a költségeket bármely fél átvállalhatja a felek közti megállapodásnak megfelelően. Családon belül nem árt a tárgyszerű megegyezés, mert különben torz viszonyok alakulhatnak ki.
2020. júl. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
79%

Nekem ez alapban nem világos!

Kérlek javíts ki, ha valahol tévedek!

Eleve a szülői ház fele az édesanyádé kellene, hogy legyen, az apai rész fele-fele, azaz 1/4-1/4 rész a tiétek, az édesanyád teljes haszonélvezetével.

Ha ez a helyzet, akkor az ő 1/2 részére köss szerződés, az ápolásáért cserébe és ha sajnálatos módon elhuny, akkor tiéd 3/4-ed rész, a testvéredé meg 1/4-ed rész, amit majd kifizetsz, vagy eladjátok az egészet és tulajdonhányad arányában elosztjátok a pénzt.

Az állagmegóvási munkálatokról legyen számlád, ez felszorozva az inflációval az eladási árból a javadra kerül.

2020. júl. 5. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

15/17

Eddig semmiben nem segített bele. Sem az ápolásban,sem más egyéb dologban.Egyedül maradtam mindennel... És akárhogyan nézem,így nagyon sok rám nézve.

2020. júl. 5. 13:31
 19/28 anonim ***** válasza:
100%

A jog arról rendelkezik, hogy “ A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket.”, “A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el”, “ A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.”.


Ha egy ingatlanra holtig tartó haszonélvezeti jog van, akkor bizony a megszűnésekor a tulajdonostól nem tud követelni semmit, azon egyszerű okból, hogy már nem él akkor, ezért érdemes ilyen esetben az ott élő tulajdonostárnak a nevére papírozni (rendes számlákkal) a felújításokat.


Amiről a jog rendelkezik, az erkölcsileg is igazságos. Testvéred tényleg elvárhatja, hogy ha már egyszer édesanyád birtokolja élete végéig a lakást, neked meg édesanyád ingyen szívességi lakáshasználatot biztosít, akkor cserébe ezért gondozd, a házzal meg nyugodtan csináljatok azt, ami nektek jó, de tőle ehhez pénzt ne várjatok.



Ptk.

5:149. § [A haszonélvező jogai és kötelezettségei a haszonélvezet fennállása alatt]

(1) A haszonélvező jogának gyakorlása során a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni.

(2) A haszonélvező a tulajdonos hozzájárulása nélkül a haszonélvezet tárgyát képező dolog gazdasági rendeltetését annyiban változtathatja meg, illetve a dolgot annyiban alakíthatja át vagy változtathatja meg lényegesen, amennyiben a dolog gazdasági rendeltetésének fenntartása vagy eredeti formájában való hagyása a rendes gazdálkodás követelményeivel ellentétes.

(3) A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek.

(4) A haszonélvező köteles a tulajdonost a dolgot fenyegető veszélyről és a beállott kárról értesíteni - ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza -, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos a veszély elhárításához vagy a kár következményeinek megszüntetéséhez a szükséges intézkedéseket megtegye.

5:150. § [A költségek viselése]

(1) A haszonélvező a rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatokat elvégezheti, ha felszólítására a tulajdonos azokat nem végzi el.

(2) A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező a tulajdonostól a saját költségén elvégzett rendkívüli javítási vagy helyreállítási munkálatok következtében a dologban beállott értéknövekedés megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint követelheti.

2020. júl. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim válasza:
100%

Megértelek és sajnálom a helyzeted, valahogy megkéne beszélnetek ezt, vagy tényleg ha anyud tulajdonos is, elintézni hogy te többet örökölj max. Nem könnyű helyzetben vagytok, te feladsz mindent ápolod édesanyád, gondoskodsz az otthonotokról. Testvérednek viszont ott a saját család, ház stb. Egyikőtök sincs egyszerű helyzetben, pláne Te persze.


Anyud nem szeretne otthonba menni?

Tudom csúnya dolog ezt mondani. De te sem leszel fiatalabb, ezt hosszú távon egyedül nem lehet bírni. Csináltam én is egy pár hónapig nagymamámmal otthon.. elég is volt. egyedül az ember nem bírja.


Én ezt úgy mondom hogy idősek otthonában dolgozom, és nem ördögtől való dolog az hogy valaki beköltözteti a családtagját. Persze vannak olyan otthonok amiket érdemes kerülni, de azért java részt szakszerű ellátást, biztonságot, foglalkozást, társaságot kap ott az ember, és bármikor látogathatjátok.


Persze nem okoskodni szeretnék. Meg nem is ismerjük a teljes történetet.

Mindenesetre kitartást!

2020. júl. 5. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!