Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet-e becsületsértés vagy...

Lehet-e becsületsértés vagy rágalmazás a "Bejelentés"?

Figyelt kérdés
Valaki feljelentett vagy "bejelentett" valamiért, ami valószínűleg megalapozatlan. Minősülhet ez jogilag rágalmazásnak vagy becsületsértésnek? Jogi fórumokon azt olvastam, hogy a feljelentés/bejelentés, még ha megalapozatlan is, bizonyos esetekben nem tekinthető becsületsértésnek. Igaz ez?

2020. júl. 3. 13:32
 1/7 anonim ***** válasza:

A rágalmazás vagy becsületsértés akkor valósul meg amikor nyilvánosság előtt tesz valaki olyan kijelentést amit nem tud bizonyítani.

Az, ha az adott helyen - hatóság, üzlet, önkormányzat stb.- tesz valaki egy bejelentést, az csak annyit jelent hogy ott majd kivizsgálják és eldöntik, hogy jogos volt-e, igaz volt-e vagy sem.

Konkrétabban: ha egy politikus bejelentést tesz a rendőrségen vagy a BKK-nál, hogy egy másik politikus szerinte hamis mozgássérült igazolvánnyal használja a parkolóhelyeket az XY épület előtt a blabla rendszámú autójával, akkor erre indul egy vizsgálat, hogy az illetőnek honnan van ilyen igazolványa. Ha kiderül hogy neki sehonnan, de találnak mondjuk kamera felvételt amin látszik, hogy ott parkol ez a kocsi és van az ablakában igazolvány, akkor már az ő dolguk hogy utána mennek-e hoyg ez valódi-e vagy hamis. De ha kiderül hogy a nagymamáé és őt szokta az illető ezzel a kocsival oda vinni gyógyszertárba, akkor hiába nem volt igaz az állítás, nem lesz következménye.

Ha viszont egy hírportálnak ad nyilatkozatot ugyanaz a politikus minderről és ott állítja, hogy csal a másik politikus a mozgássérült igazolvánnyal, akkor az már rágalmazás, ha nem tudja bizonyítani. De ilyenkor nem a hatóság indíthat ellene pert, hanem a megrágalmazott politikus - és a végén nem is feltétlenül fogja megnyerni.

2020. júl. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát itt nem politikusokról van szó, hanem valaki "bejelentést" tett a hatóság felé, amit reálisan gondolkodó személy alaptalannak tekintene, de mivel ez egy "bejelentés", a hatóságok kötelesek hivatalból eljárni az ügyben, nyomozást és vizsgálatot indítani, ezzel stresszt és ügyvédi költségeket generálni bejelentett személynek. Szóval én bárkit "bejelenthetek" és ily módon anyagi kárt (ügyvédi költség, mert nem akar saját szakállára ügyvédkedni magának) okozhatok valakinek büntetlenül, csak mert nem nyilvánosság, hanem a hatóság előtt tettem a kijelentésemet?
2020. júl. 3. 17:07
 3/7 A kérdező kommentje:
Mert akkor ha haragszom valakire, akkor egyszerűen csak "bejelentem", hogy Jancsi bácsi azt mondta róla, hogy ő ezt meg azt tette, és akkor őt meghurcolják anélkül, hogy nekem bármi kockázatot kellene viselnem?
2020. júl. 3. 17:14
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem. Akit sérelem ér az természetesen bármikor pert indíthat és kérheti a bíróságtól hogy ítéljék el a másikat. Egyszerűen önmagában azzal ha valaki bejelentést tesz, azzal nem valósul meg a rágalmazás.

Ha a bejelentés következtében nyilvánosságra kerül vagy mondjuk a főnök elhiszi és emiatt kirúgja vagy megvonja a jutalmát, bármi más negatívum éri, akkor amiatt fordulhat az illető bírósághoz és kérhet kártérítést.

Csak az nem rágalmazás vagy becsületsértés lesz, hanem jó hírnév megsértése.

2020. júl. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ha a bejelentés miatt saját ügyvédi költségem keletkezik (mert pl. nem akarok saját szakállamra ügyvédkedni magamnak), az kárnak számít?
2020. júl. 3. 19:30
 6/7 anonim ***** válasza:

Mindig az adott esetben a bíró dönti el az ügy alapján hogy mi számít kárnak, mi számít olyan kárnak amit a másik okozott és mi az amit még neked kell viselned, mi az ami a másikat terheli.

ha mondjuk bejelentenek egy apróság miatt, amiből annyi károd származik hogy rossz szemmel néznek rád egy üzletben vagy nem köszön a hentes többet, akkor is perelhetsz, választhatsz drága ügyvédet - de nagy valószínűséggel még ha ki is mondja a bíróság hogy téged sérelem ért, akkor is csak annyit fognak megítélni, hogy a perköltség (lehet hogy csak 10 ezer Ft) megfizetése terheli az állam felé azt akit bepereltél, meg bocsánatot kell kérnie. Mert nem volt olyan súlyú az ügy, hogy ezért feltétlen neked pereskedned kellene, az ügyvég költsége így marad rajtad. Más esetben meg lehet hogy a perköltséget, a te költségedet és kártérítést is fizetnie kell a másiknak.

2020. júl. 3. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ha egy megalapozatlan "bejelentés" miatt nekem jelentős ügyvédi költségem keletkezik és rendőrségi ügyben gyanúsított leszek akkor is, ha ártatlan vagyok, az számíthat-e érdeksérelemnek? A "bejelentő" névtelensége miatt nem biztos, hogy magánindítvány tehető, mert a bejelentő személyét számomra a rendőrség nem adhatja ki, amíg vádat nem emelnek, de ezzel túllépem a feljelentéshez szabott 30 napos határidőt, mert ezzel akár fél évet is eltölthetnek a rendőrségen.
2020. okt. 1. 15:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!