Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki tárgyaláskor a...

Hagyatéki tárgyaláskor a haszonélvezet bejegyeztetéséhez "közösen lakott lakás" szükséges. Mit jelent a jogbam ez a fogalom?

Figyelt kérdés

Mert ugye vannak, akik évek óta külön élnek, de nem váltak el, azaz mai napig házasok Ezesetben haláleset esetén nem jár a haszonélvezet.


De mi van olyankor, ha egy házaspár közösen lakik egy ingatlant, ám a haláleset bekövetkeztéig nem jelentkeztek be az ingatlanba? Ilyen esetben jár a túlélő házastársnak a haszonélvezet?



2020. jún. 29. 13:45
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Rendben, akkor neked van igazad. Ugye így jó?
2020. jún. 29. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

A "házastársi közös lakás" (amely a Ptk. "A házasság" részében, a "Házassági vagyonjog" címe alatt van leírva) nem egyenlő az "örökhagyóval közösen lakott lakás"-sal (amely a "Törvényes öröklés"/"A törvényes öröklés általános rendje" alatt van). Ez végül is a kérdés szempontjából nem releváns, de érdemes a pontos részeket hivatkozni.


A lakóhelyet és annak törvényességét nem a lakcímnyilvántartás és a lakcímkártya alapozza meg. Egy hatósági nyilvántartás nem változtatja meg a tényeket, hanem éppen ellenkezőleg, annak a célja a tények legpontosabb nyilvántartása. Nyilván nem olyan egyszerű lakcímkártya nélkül igazolni a lakóhelyet, de nem lehetetlen. (Fordított esetben, ha egy lakcímre lennétek bejelentkezve, de már nem éltetek együtt, akkor is megtámadható lenne a lakcímnyilvántartásban szereplő adatok érvényessége.)


A magyar társadalom nagyon bürokratikusra lett nevelve és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak az a valóság, amit valami hivatal bejegyzett. Holott ez nem így van és a törvényeinkből sem következik ez. Például a "lakás" fogalma sem szigorú ebben a tekintetben, nem kell, hogy az ingatlannyilvántartás szerint lakás legyen, lehet pl. egy pajta, amiben közösen laktak.


Mindazonáltal ha életközösség nem állt fent a házastársak között, csak mondjuk nem váltak el, mert úgy kényelmesebb volt, akkor a házastárs egyáltalán nem örököl. [Ptk. 7:62. § (1)] (Ez is azt támasztja alá, hogy a törvények nem a hatósági bejegyzéseket tekintik a valóságnak, hanem magát a valóságot.) Nem csak haszonélvezetet, hanem úgy egyáltalán semmit.

2020. jún. 29. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Én sem hiszem, hogy egyik esetben (amikor egy lakcímen, mégis külön élnek a felek) el lehet térni a szigorú törvényektől, másik esetben meg görcsösen és mereven ragaszkodnak a leírtakhoz...
2020. jún. 30. 06:21
 14/14 anonim ***** válasza:

Az együttélés bizonyításához nem csak a "gyerek" tanusága érvényes, adott esetben a szomszédok is tudják bizonyítani, hogy ott éltetek, emellett gondolomm, kaptál néha hivatalos leveleket, stb, ezek is bizonyítéknak számítanak.

SZóval a te esetedben egyértelmü, hogy ez volt a közös lakhelyetek, és ennek megfelelöen történik az öröklés/haszonélvezeti jog megitélése.

2020. jún. 30. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!